Diecéze Brescia se připravuje na kanonizaci Pavla VI.

26.7.2018 

Itálie. Socha, pamětní deska nebo mozaika? Dosud nebylo rozhodnuto, čím severoitalská diecéze Brescia připomene svého rodáka, Giovanniho Battistu Montiniho, pozdějšího papeže Pavla VI., jehož současný Petrův nástupce 14. října zapíše do seznamu svatých. Jisté je, že diecéze na památku svého největšího syna umístí pamětní dílo do kostela Petrova primátu v Tabghze na břehu Galilejského jezera, kde se Pavel VI. zastavil během své pouti po Svaté zemi v lednu roku 1964. Vyjde tak vstříc nabídce apoštolského nuncia v Izraeli, arcibiskupa Leopolda Girelliho, vyplynulo z tiskové konference, při níž ředitel diecézního Úřadu pro pouti a turismus, o. Claudio Zanardini, přiblížil program související s podzimním svatořečením (Avvenire 26.7.; Corriere della Sera, 26.7.).

Na pouť do Říma se zatím zapsalo pět tisíc věřících v čele s biskupem Pierantoniem Tremoladou. Kdo by se však římské kanonizační liturgie nemohl zúčastnit, jistě si vybere z bohatého duchovního a kulturního programu, který bude probíhat celý měsíc a kromě modlitebních setkání či konferencí zahrnuje také pouti po Montiniových místech. K nim patří známé mariánské poutní místo Santuario delle Grazie, kde sloužil primici, obec Pieve di Concesio, kde se narodil a byl pokřtěn, farnost Verolavecchia, kde trávil prázdiny či farní kostel sv. Jana v Brescii, který si výjimečně oblíbil, ale rovněž méně známé cíle – kupříkladu farnost Nuvolera, kde ukazují kolébku, v níž budoucí papež strávil třináct měsíců, když byl poslán za chůvou. Dnes se u této kolébky shromažďuje stále více žen, aby si vymodlily dar mateřství, což spolu s jinými farními, občanskými a lokálními iniciativami dokládá, že úcta k Pavlu VI. vyrůstá opravdu zdola. Na konci září se věřící severoitalské diecéze budou moci setkat s rodiči malé Amandy, holčičky narozené na přímluvu Pavla VI. po kriticky probíhajícím těhotenství.

V neděli 14. října papež František vyhlásí datum liturgické památky nových světců, mezi kterými kromě Pavla VI. bude také arcibiskup-mučedník Oscar Romero a dalších pět blahoslavených (dvě řeholnice, dva kněží a mladík beatifikovaný právě Pavlem VI.). V případě papeže Montiniho by se mělo jednat o 29. květen, výročí jeho kněžského svěcení. Relikvie, která se vydá na cestu z Brescie do Říma, bude historickou raritou – jedná se o nátělník, který měl Pavel VI. na sobě 27. listopadu 1970, když na něj na letišti v Manile zaútočil atentátník Benjamin Mendoza, psychicky vyšinutý bolivijský malíř, který měl ovšem nepopiratelné vztahy s informační agenturou Spojených států.

 

 

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2023 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.