Katolický novinář odmítá propagandu, lež a touhu po moci

11.9.2018 

Kapské město. „Afrika a role katolické církve ve sdělovacích prostředcích“ – pod tímto titulem probíhá v jihoafrickém legislativním hlavním městě konference Svazu afrického katolického tisku (9.-13.9.) Letošní setkání desítek novinářů, odborníků v oboru a badatelů souzní s oslavami dvoustého výročí ustavení katolické církve v jižní Africe. Otec Walter Ihejirika, který přednáší sociální komunikaci na nigerijské Federální univerzitě v Port Harcourtu, pro naše mikrofony objasňuje důležitost afrického katolického tisku:

„ Africký katolický tisk může přispět k integrálnímu lidskému rozvoji tím, že položí důraz na pokoj, bratrství a smíření a přinese o nich konkrétní svědectví. Jeho úkolem je zároveň odsuzovat všechny formy nespravedlnosti, lidského vykořisťování a nenávisti v našich zemích, kde média ovládají mocenské struktury. Velkým problémem pro nás zůstávají finance, které by nám umožnily plynulou a svobodou práci. V mnoha afrických státech nefunguje skutečná demokracie a je zapotřebí fondů k udržení opravdu nezávislého tisku. Katolický novinář u nás bojuje za pravdu, odmítá propagandu, touhu po moci a jakoukoli lež. Následuje Ježíše, který je Cesta, Pravda a Život. To je pro katolický tisk v Africe velmi důležité!“

vysvětluje jeden z účastníků konference Svazu afrického katolického tisku, které pozdravil písemným poselstvím rovněž nový prefekt vatikánského sekretariátu pro komunikaci, dr. Paolo Ruffini (foto). „Užívejte sdělovací prostředky k podpoře všestranného lidského rozvoje, a to na základě vašich tradic, kultury či prastaré africké moudrosti, aby tak nedocházelo k duchovnímu a antropologickému ochuzování vašeho kontinentu“, vyzývá africké novináře. „Představa rozvoje redukovaného na pouhý ekonomický růst se již překonala“, upozorňuje Ruffini, a to zejména poté, co selhal pokus „vnutit chudým zemím rozvojové ideologie“. Nejlepší cestou k dosažení svobody a lepšího životního standardu je razit vlastní kulturní model a nedopustit jeho „nakažení dvojím virem – materialismem a náboženským fanatismem“, zdůrazňuje prefekt vatikánského úřadu a vybízí k nadnárodní spolupráci katolických novinářů, kteří „mají propůjčit hlas tomu, kdo jej nemá, odhalovat korupci a pranýřovat zlo“.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.