Papež pamatuje na Australany zasažené stoletou vodou

7.2.2019 

Vatikán. Papež František v soustrastném telegramu ujišťuje o svých modlitbách za oběti záplav v  australském Townsville. Stoletá voda si na tropickém severu australského kontinentu vyžádala dvě oběti na životech a 650 lidí muselo opustit své domovy.

„Svatý otec přijal zprávu o ztrátách na životech a zničení majetku způsobeném intenzívními záplavami v Townsvillu a chce vás ze srdce ujistit o své solidaritě a modlitbách za všechny, kdo byli touto katastrofou zasaženi“ – stojí v telegramu podepsaném kardinálem státním sekretářem Pietrem Parolinem a adresovaném k rukám biskupa postiženého města Timothyho Harrise. Papež se modlí zejména za spočinutí pro zemřelé, uzdravení raněných a za důležité dílo rekonstrukce, čteme dále. „Papež Frantšek vyprošuje všem hojnost požehnání, útěchy a naděje.“

Stoletá voda zaplavila v Townsville tisíce domů. Lidé nucení opustit své příbytky jsou kromě toho ohroženi krokodýly a hady, kteří se v proudech vody dostaly do městkých ulic. 11 tisíc domů je bez elektřiny a 9 tisíc obyvatel města potřebuje pomoc. Příčinou katastrofy jsou monzumové deště, které letos přinesly mimořádný objem srážek. Záplavy zasáhly také biskupskou rezidenci:

„Voda dosáhla až do blízkosti mého bytu, a tak jsou uposlechl výzvu k evakuaci a přestěhoval jsem se do vyššího patra“ – uvedl mons. Harris pro agenturu Fides. Jak dále poznamenal, navzdory všemu vnímá jako povzbuzující velké všeobecné hnutí solidarity. „Ulice jsou plné dobrovolníků, zaměstnanců pohotovostních služeb, policie a vojska, kteří pomáhají při evakuaci a rozvážejí pytle s pískem. Každý je připraven pomoci! Ve chvílích jako je tato se skutečně projevuje lidské srdce,“ dodává biskup z Townsville.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2021 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.