Italský misionář: Japonci jsou lidé rituální, krása liturgie je pro ně zásadní

30.4.2019 

Japonsko. Země vycházejícího slunce prochází epochální změnou. Dnes ráno abdikoval pětaosmdesátiletý císař Akihito. Jeho nástupcem se zítra stane následník trunu, nejstarší syn Naruhito. Církev hodnotí odstupujícího císaře pozitivně, říká italský misionář působící v Japonsku P. Andrea Lembo (foto). Byl to člověk míru a blízký lidu, což se projevilo zejména po havárii atomové elektrárny ve Fukušimě.

Z církevního hlediska je situace v Japonsku obtížná. Evangelizace stagnuje a každé obrácení, každý křest je skutečnou milostí, říká otec Lembo:

“Lidé v Japonsku se zajímají o naši křesťanskou kulturu, umění a hudbu. Musíme však mít na paměti, že naším úkolem není předávání kultury, nýbrž hlásání evangelia. Proto jsou velmi důležité přátelské vazby, osobní doprovázení jednotlivců. Evangelizace probíhá individuálně a za různých okolností - jednou jsou plné lesku, jindy tragické. Vždy jde o to ukázat, že evangelium je setkáním s Ježíšem, který dává smysl našemu životu. Tato evangelizace se vyjadřuje na různé způsoby. Japonci jsou lidé ze své povahy velmi rituální. Krásná a dobře slavená liturgie je pro ně důležitým bodem a může se stát hlubokým zážitkem uzdravení. Viděli jsme to během velikonočních svátků. Jak jsem ale řekl, musíme si dát pozor, abychom neprezentovali křesťanství pouze jako určitou kulturu, ale jako osobní setkání s Kristem, který mění život, a my to můžeme na krásných případech dosvědčit.”

Johana Bronková

Copyright © 2003-2023 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.