Římský biskup: Nastolit plnou jednotu za zachování legitimních rozdílů

28.6.2019 

Vatikán. Slavnost svatých Petra a Pavla, která připadá na tentýž den ve východním i západním liturgickém kalendáři, nás pobízí k tomu, abychom obnovili vzájemnou lásku, z níž povstává jednota. Těmito slovy přivítal papež František delegaci konstantinopolského ekumenického patriarchátu, která každoročně navštěvuje Řím ve dnech jeho patronátního svátku. Vatikánská delegace tuto návštěvu opětuje o svátku sv. Ondřeje.

Společný svátek apoštolů Petra a Pavla, který se připomíná už od třetího století, nás zároveň vyzývá k apoštolské odvaze při hlásání evangelia, pokračoval římský biskup. Věrnost evangeliu se projevuje rovněž tehdy, pokud se zaobíráme aktuálními problémy naší doby, kupříkladu ochranou životního prostředí, poznamenal papež a svěřil se, že v této souvislosti čerpal podněty z ekologického úsilí konstantinopolského patriarchy Bartoloměje.

„Procházíme závažnou ekologickou krizí, v níž je péče o společný domov nejenom neodkladně naléhavá, nýbrž stává se z ní konkrétní způsob služby bližnímu v evangelním duchu. Obdobně považuji za kladné znamení spolupráci katolické církve s ekumenickým patriarchátem v rámci dalších aktuálních otázek, jakými jsou boj proti moderním formám otroctví, přijetí a integrace migrantů, uprchlíků a žadatelů o azyl či úsilí o mír na různých úrovních.“

Papež František se dále zmínil o nedávných cestách do Bulharska a Rumunska, během kterých rozmlouval s představiteli tamních pravoslavných církví – patriarchy Neofitem a Danielem – i jejich biskupskými synody. „Obdivoval jsem víru a moudrost těchto pastýřů a docenil jsem duchovní bohatství pravoslaví“, vyznal římský biskup:

„Chtěl bych se vám svěřit, že jsem z oněch zemí odjížděl s hlubší touhou po vzájemném společenství. Jsem stále více přesvědčen o tom, že opětovně nastolení plné jednoty mezi katolíky a pravoslavnými se uskuteční skrze úctu k jejich specifickým totožnostem a za harmonického soužití oprávněných růzností. Ostatně Duch svatý tvořivě podněcuje mnohost darů, které pak uvádí v soulad a přivádí k jednotě – skutečné jednotě, která není uniformní, nýbrž zní jako mnohohlasá symfonie v lásce. Jako římský biskup bych rád zdůraznil, že pro nás, katolíky, je cílem dialogu plné společenství uznávající rozrůzněnost, nikoli nivelizační zploštění a ještě méně absorpce.“

Z toho důvodu, vysvětloval papež František, je vzájemné setkávání důležité pro sdílení dějinných kořenů, poznávání darů, kterým Pán dal vyrůst v druhých církvích a jejich recipročnímu darování, ale také k překonání strachu z dialogu a konkrétní spolupráce.

„Pohoršení, vyvolané rozdělením, které se dosud plně nezacelilo, může být překonáno jedině skrze Boží milost. Od nás se požaduje, abychom putovali společně, provázeli modlitbou kroky toho druhého, svorně hlásali evangelium, pracovali ve službě potřebným a vedli dialog v pravdě, aniž bychom podléhali vlivu dávných předsudků. V takového upřímné čirosti, kterou Pán miluje, se opětovně shledáme a dokážeme hlouběji docenit naši identitu. Porosteme v poznání a vzájemné lásce a zakusíme, že navzdory rozdílům máme skutečně mnohem více toho, co je nám společné, co nás sjednocuje a podněcuje k další cestě vpřed.“

Řekl dnes římský biskup delegaci z konstantinopolského ekumenického patriarchátu.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.