Papež k francouzským skautům: Spojení s Kristem vede k setkání s druhým člověkem

24.7.2019 

Vatikán/ Francie. Přebývání  “ve spojení” s Kristem nám umožňuje skutečné setkání s druhými, připomíná papež František v poselství francouzským skautům. V Jambille u Paříže probíhá slet největší katolické skautské organizace ve Francii (SGDF). Účastní se ho 20 tisíc skautů a za jeho heslem “Spojovat” se skrývá nesnadné úsilí o výchovu k dobrému využívání digitálních technologií.

Slet zahájila polní mše sloužená pomocným biskupem Versailles Brunem Valentinem. Účastnil se jí rovněž francouzský ministr pro vzdělání Jean-Michel Blanquer. Během liturgie zaznělo papežské poselství, které jménem Svatého otce odeslal kardinál státní sekretář.

V návaznosti na téma setkání navrhuje papež mladým lidem jinou formu “spojení”, které se odvíjí od kontaktu s Kristem skrze modlitbu, naslouchání Božímu slovu a svátosti. Tímto způsobem mohou totiž nejen objevovat zdroj pravé radosti, ale také cestu ke skutečnému setkání s druhým člověkem. Papež vybízí francouzské skauty, aby se stále více stávali budovateli mostů a neomezovali se pouze na virtuální setkání. Tímto způsobem přispějí k růstu spravedlivější a lidštější společnosti, která bude citlivá k nejmenším a chudým. Papež ujišťuje také o svém požehnání pro celou “krásnou rodinu francouzského skautingu”.

Skautské hnutí ve Francii zažívá v posledním desetiletí dynamický rozvoj. Počet skautů se v tomto období zvýšil o 30% a v nejmladší věkové skupině se ztrojnásobil. Tři hlavní organizace katolického skautu ve Francii dnes sdružují 150 tisíc členů.

Význam skautingu pro výchovu mládeže si stále více uvědomuje také církev. Při konzultacích předcházejících loňskou synodu o mládeži francouzští biskupové zjistili, že ve všech diecézích představuje právě skautské hnutí nejpružnější formu pastorace dětí a mládeže. Velmi často je také kolébkou nových povolání. Týdeník Famille Chrétienne v článku věnovaném tomuto jevu cituje jako příklad situaci ve třech seminářích. Skautskou formací prošlo 75 % bohoslovců ze semináře Komunity sv. Martina, 90% z versailleského semináře a 92% ze semináře Bratrstva sv. Petra.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.