Jediná svízel jsou senzacechtiví spisovatelé,

29.10.2019 

říká německý historik k přejmenování Vatikánského archivu

Ředitel Římského institutu Görresovy společnosti, německý kněz Stefan Heid, považuje papežovo rozhodnutí o přejmenování Vatikánského archivu za smysluplné, nikoli však nezbytné. Přídavné jméno „tajný“ vědci samozřejmě odjakživa chápali jako „vyhrazený papeži“. Senzacechtiví spisovatelé, kteří publikum lákají na údajně utajované materiály z Vatikánského archivu, je tudíž notně popuzovali. Na otázku, zda označení „tajný archiv“ skutečně vzbuzuje klamné asociace, o. Stefan Heid odpovídá:

„Částečně je to jistě pravda, a proto je papežovo opatření smysluplné, ačkoli nebylo nezbytné. Ve vědecké branži bylo vždycky zřejmé, že Vatikánský tajný archiv není tajný a že zde vědec může konzultovat veškeré spisy, které jsou v určité lhůtě zpřístupňovány. Problematický je přístup senzacechtivých spisovatelů, kteří se chlubí údajně utajovanými vatikánskými dokumenty a finančně z toho těží. Každý, kdo se trochu vyzná, ví, že nelze hovořit o jakémkoli utajování, takže vědcům toto zneužívání přirozeně vadilo. Nemyslím ale, že se přejmenováním něco změní, protože se dál bude mluvit o tajném archivu...“

Jak nový název archivu ovlivní vaši vědeckou práci?

„V podstatě nijak. Jedinou změnou bude zavedení nových zkratek archiválií, které vědci uvádějí v publikacích. Původní zkratku ASV Vatikánského tajného archivu nahradí nová zkratka AAV Vatikánského apoštolského archivu, která se naštěstí s ničím jiným nepřekrývá. Veškerá starší literatura teď bude mít samozřejmě jinak uvedené zkratky, což povede k různým zmatkům, ale tomu zkrátka nelze zabránit. Nová nomenklatura jistě souvisí se širším zpřístupněním archiválií, jmenovitě  s otevřením archivu pontifikátu Pia XII. v březnu příštího roku. Očekává se, že vědci budou brát archiv útokem a všechny citace již ponesou jeho nové označení.“

Jakou roli má Vatikánský archiv v rámci dnešního vědeckého bádání?

„Ve vědeckém světě zastává nepřetržitě naprosto ústřední úlohu. Shromažďuje totiž ohromující množství významných archiválií ze všech pěti světadílů; nikoli náhodou je katolická církev světovou církví. S dnešní digitalizací se objem archivu umenšuje, ale uchované písemnosti dosahují nebývalých rozměrů. Pouze archiv Pia XII. má 16 milionů stran. Při tak velkém rozsahu je jasné, proč je archiv významný nejenom pro církevní potřeby, nýbrž také pro čistě světské zájmy.“

Uzavírá německý historik.

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.