Papež bude v Japonsku apelovat na jaderné odzbrojení, předesílá kardinál Parolin

30.10.2019 

Vatikán/Japonsko. „Chránit každý život“ – toto motto apoštolské cesty do Japonska (23.-26.10.) vzbuzuje očekávání jak v tamní církvi, tak v širší veřejnosti, což dokládá účast nejméně deseti japonských novinářů v papežském doprovodu.

„Od Svatého otce očekáváme povzbuzení ke svědectví o víře ve společnosti, která ve vztahu k životu zažívá velké problémy – množí se sebevraždy mladých lidí, přibývá potratů a trest smrti se dosud těší silnému veřejnému konsensu“, vysvětluje biskup Nagasaki, Joseph Mitsuaki Takami, který je zároveň předsedou Japonské biskupské konference. Japonská média v této souvislosti upozorňují na možné papežovo setkání s třiaosmdesátiletým Iwaoem Hakamadou, který byl odsouzen k trestu smrti, ačkoli popírá svou vinu.

Římský biskup během čtyřdenního pobytu v Japonsku kromě hlavního města Tokia navštíví také dvě „mučednická“ města Hirošimu a Nagasaki, kde důrazně vyzve ke konkrétním krokům vedoucím k jadernému odzbrojení, předeslal již před měsícem v newyorském sídle OSN státní sekretář Svatého stolce, kard. Pietro Parolin (foto). O přípravách na apoštolskou cestu se zmínil rovněž na okraj knižní prezentace na Italském velvyslanectví u Svatého stolce:

„Připravujeme se jako obvykle, to znamená pečlivě, zejména Svatý otec. Půjde o návrat do regionu, kde papež poměrně nedávno byl – v Myanmaru a Bangladéši. Myslím, že v Japonsku bude Svatý otec především důrazně požadovat jaderné odzbrojení, v souvislosti se dvěma hlavními lokalitami, které navštíví, tedy Hirošimou a Nagasaki. Vysloví naléhavý apel, aby se odzbrojení skutečně bralo vážně, protože dnes jsme se ocitli ve velkém nebezpečí. Je tu tendence k opětovnému vyzbrojování a zvětšování arzenálů, aniž bychom dbali na to, že to nepřispívá k větší bezpečnosti a že se tak odnímají zdroje k udržitelnému rozvoji pro všechny lidi a člověka v jeho celistvosti.“

Uvedl státní sekretář Svatého stolce.

Nejvíce se na papeže Františka samozřejmě těší asijští katolíci, kteří v Japonsku (podle statistiky z roku 2018) tvoří 0,3 procenta obyvatel, tedy necelého půl milionu (444 893). V některých diecézích ovšem převažují věřící z jiných zemí, a proto, jak vysvětluje o. Joseph Dinh Thanh Nha, jezuita zodpovědný za pastoraci vietnamské mládeže, je vhodnější hovořit o „církvi v Japonsku“ a nikoli „japonské církvi“. Katoličtí emigranti, vysvětluje tento řeholník Vatikánskému rozhlasu, dosud nemají hlas v činnosti místní církve, protože ve většině případů se zahraniční komunity nedokázaly integrovat. V posledních letech se nicméně mše svatá, sloužená v různých jazycích, stala jakýmsi komunikačním mostem mezi Japonci a cizinci žijícími v jejich zemi. Katolické společenství v Japonsku z větší části tvoří vietnamští uprchlíci (boat people), dále studenti a pracující studenti. Existuje tu více než devadesát skupin mladých vietnamských katolíků, kteří vloni zorganizovali celostátní setkání zaměřené na předávání víry. Jejich zájem o účast na papežské mši svaté v Tokiu je natolik velký, že padesát tisíc míst na městském stadionu nepostačuje a organizační tým musel vylosovat jména účastníků. Bohužel ani nebylo možné vyhovět žádostem o účast z jiných asijských zemí, uzavírá otec Nha.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.