Prefekt Ekonomického sekretariátu: Vatikánský rozpočet má být misijní

14.5.2020 

Řím. Vatikánu nehrozí insolvence, ale jako každý jiný ekonomický subjekt se bude muset vyrovnat s hospodářskou krizí, vyvolenou koronavirem. Připravuje proto různá strukturální opatření, říká v rozhovoru pro Vatican News prefekt Ekonomického sekretariátu, o. Juan Antonio Guerrero Alves.

Španělský jezuita předpokládá snížení příjmů (o hypotetických a optimističtějších 25 %, či až o 45 % za pesimističtější verze), připomíná, že Vatikán ročně platí Itálii 17 milionů euro na daních (zejména z nemovitosti) a ujišťuje, že se nebude propouštět, ani škrtat v charitě. Především však zdůrazňuje, že Vatikán není podnik, ani firma: “Nezaměřujeme se na zisk. Každý vatikánský úřad vykonává určitou službu, která má své náklady. Naším cílem má proto být maximální střídmost a průhlednost a náš rozpočet má být misijní. Tedy takový rozpočet, který uvádí do vztahu čísla s posláním Svatého stolce. Toto jsem nechtěl pouze předeslat, protože jde o podstatu celé otázky, kterou nesmíme ztratit ze zřetele.”, vyzdvihuje o. Guerrero a podotýká, že finanční obrat ve Vatikánu je mnohem menší, než se veřejnost všeobecně domnívá.

“Je srovnatelný s běžnou americkou univerzitou”, popisuje prefekt Ekonomického sekretariátu chod vatikánských rozpočtů: “V letech 2016 až 2020 byly jak příjmy, tak výdaje ustálené. Příjmy se pohybovaly kolem 270 milionů, průměrné náklady dosahovaly zhruba 320 milionů. Příjmy plynou z příspěvků a donací, výnosu nemovitostí a v menší míře z finanční správy a činnosti jednotlivých vatikánských institucí. Vatikánský městský stát se na nich podílí významným přínosem, který závisí (byť nikoli výlučně) na dnes uzavřených Vatikánských muzeích.”. Co se týče výdajů, “45% jde na personál, 45% na všeobecné a administrativní náklady, 7,5% na donace”, informuje prefekt Ekonomického sekretariátu. Rozpočtový deficit tak v posledních letech osciloval mezi 60 a 70 miliony eur.

“Misijní zaměření rozpočtu” otec Guerrero objasňuje na několika zdánlivě ztrátových vatikánských institucích: “Vatikánská média s 500 zaměstnanci informují o papežově činnosti v 36 jazycích. Takový podnik nemá ve světě obdoby a samozřejmě také něco stojí, pohltí asi 15% rozpočtu. Nevím, zda by mohl pracovat lépe, protože zlepšovat se lze neustále. V porovnání s vnějším světem ale nemyslím, že bychom našli někoho jiného, který vyrobí tolik za tak málo.”

Dalších 10% rozpočtu putuje na nunciatury, jež na rozdíl od panujícího přesvědčení fungují jako “malá velvyslanectví, která šíří evangelium v mezinárodních vztazích a hájí práva nejchudších lidí”, rovněžtak 10% se utratí za mnohdy pronásledované východní církve, častokrát vyhoštěné do diaspory. Nejchudším církvím se prostřednictvím Kongregace pro evangelizaci národů vyplácí 8,5% vatikánského rozpočtu. “Dále se chrání jednota katolického učení, podporují kauzy svatořečení, uchovává historické dědictví lidstva ve vatikánské knihově a archivech. Připočtěme povinnou údržbu budov, vyžadující dalších 10% rozpočtu, 6% vydáme na daních a tak dále”, vypočítává prefekt Ekonomického sekretariátu.

Nynější pandemie se jistě ve vatikánském účtování projeví, avšak “škrty se nedotknou nejvíce zranitelných lidí”, oznamuje španělský jezuita. “Nejsme schopni říci, zda poklesnou donace, příjmy ze sbírky Svatopetrského haléře, anebo příspěvky z diecézí. Určitě víme, že nevytěžíme tolik na nájmech, které jsme sami snížili, abychom v tuto chvíli vyšli vstříc některým nájemcům”. K úsporným receptům proto o. Guerrero řadí “centralizaci finančních investic, lepší správu personálu a externích zakázek”. V souvislosti s nedávnými kontroverzními investicemi prefekt Ekonomického sekretariátu prohlašuje: “Důvěru si získáme přísností, jasností a strohostí. Také tím, že pokorně připustíme minulé chyby, abychom je neopakovali, i současné omyly, pokud se již vyskytly”. Krátce řečeno, “větší průhlednost a menší utajení ztěžuje chybování”, uzavírá v rozhovoru pro Vatican News bývalý delegát pro římské zahraniční domy Tovaryšstva Ježíšova.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.