Deklarace o mezilidském bratrství: Abú Dhábí zasílá pomoc do Amazonie

25.6.2020 

Vatikán. Prohlášení o mezilidském bratrství, které loni v únoru ve Spojených arabských emirátech podepsali papež František a vysoký představitel sunnitského islámu, imám Al Tajíb, vyústilo v konkrétní gesto pomoci. Abúdhábský šejk Mohamed bin Zájid totiž zareagoval na žádost papeže Františka, jíž vyzýval k podpoře nejchudších národů světa, a rozhodl se darovat padesát tun zdravotnického materiálu obyvatelům amazonské oblasti.

Letoun s humanitárním nákladem vzlétl dnes z Abú Dhábí a zamířil do peruánského hlavního města Lima. Konečným cílem bude čtyřsettisícové Iquitos, ležící v zátočině řeky Amazonky, největší město na světě, které není dostupné po silniční komunikaci. O rozdělení darovaného zdravotnického materiálu (roušek, rukavic, kyslíkových bomb), ale též potravin se postará místní církev. Rozveze jej do nemocnic i škol a částečně rozdá potřebným rodinám.

Na iniciativě abúdhábského šejka se podílí Papežská nadace Gravissimum Educationis, která působí při Kongregaci pro katolickou výchovu. “Celé národy se potýkají nejenom s pandemií, nýbrž také s chudobou, kterou ještě vyostřilo nucené hospodářské zastavení”, komentuje mons. Guy-Réal Thivierge, generální sekretář zmíněné nadace. “Prioritou za této situace je přežití. Z toho důvodu musíme nejprve uspokojit základní potřeby – obživu a zdravotní péči, až poté výchovu a vzdělávání. Jde o přístup, který otevírá cestu integrální výchově”, uvedl pro portál Vatican News.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2021 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.