Pařížský arcibiskup k zákonu o bioetice: “Nestoudnost”

1.7.2020 

Paříž. Bez diplomatického slovíčkaření se vyjádřil pařížský arcibiskup Michel Aupetit k plánu francouzské exekutivy schválit kontroverzní zákon o bioetice ještě před parlamentními prázdninami. 

“Jaká nestoudnost, naše země právě prošla zdravotní krizí, která ji srazila na kolena, a vládní prioritou je schválení návrhu zákona o bioetice Národním shromážděním,” začíná svůj fejeton pro deník Le Figaro (30. 6.) arcibiskup Aupetit. Do veřejné debaty vstupuje nejen z pozice morální autority, ale také jako lékař s dvěma desetiletími praxe. Hlasování o těchto nových normách v červencových dnech se podle něj rovná protlačení série zákonů, které se týkají “samotné podstaty našeho lidství”. Podivuje se proto náhlému spěchu s jejich schválením, stejně jako jej během pandemie překvapoval přednostní přístup k potratům - a to v situaci, kdy se v druhém plánu ocitali i lidé s infarktem. 

Pandemie “nám připomněla naši zranitelnost, nezbytnost návratu k jisté střízlivosti, bohatství a křehkost rodinných vazeb a hleďme, vláda pojala úmysl uzavřít urychleně debatu nad tímto návrhem zákona, jakoby se nic nestalo,” píše arcibiskup Aupetit. Přitom, jak dále konstatuje, tento zákon “otřásá rodovými vztahy, jež strukturují lidskou bytost, banalizuje lidská embrya, která mohou být tříděna, analyzována a vyhazována jako libovolné konzumní předměty, připouští umělou produkci gamet, s cílem přiživovat mýtus o plození bez sexu”. Zákon chce vážně modifikovat otázky vlastní naší civilizaci, zásady lidské důstojnosti, života a zdraví. A navíc navrhuje plánovitě zbavit dítě otce a rodinného prostředí.

Arcibiskup Aupetit si všímá hlavního argumentu, na nějž se tvůrci zákona odvolávají, totiž zásady rovnosti, a navrhuje přezkoumat, jak je toto pravidlo dodržováno v jiných oblastech. Odvolává se přitom ke zkušenosti minulých měsíců, poukazuje na situaci ve zdravotnictví, kterou jako někdejší lékař velmi dobře zná. Připomíná osud lidí v pokročilém věku, kteří se nechávali umírat bez rozloučení s rodinou, v naprosté osamělosti a zanedbaní po hygienické stránce, protože situace v domovech důchodců je tristní.

Podle pařížského arcibiskupa nový zákon vážně narušuje také zásadu rovnosti ve vztahu k dětem, které se v této situaci narodí. Vybízí členy parlamentu, aby si představili situaci mladého člověka, který si uvědomí, že začátek jeho života provázelo násilí, neboť byl plánovitě zbaven otce, anebo se mohl stát nadbytečným embryem, určeným buď pro vědecký výzkum nebo k vyhození. Arcibiskup Aupetit proto apeluje na vládu, aby odmítla návrh tohoto zákona, který je nespravedlivý a neřídí se zásadou rovnosti, a začala se zabývat skutečnými problémy Francouzů. 

 

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.