Pandemie a útoky na náboženskou svobodu vyostřily názory amerických katolíků

24.9.2020 

USA. Největší obavy amerických katolíků budí v souvislosti s pandemií otázky hospodářství, zaměstnanosti a zdravotní péče. Vysvítá to z průzkumu provedeného agenturou RealClear Opnion Research. Pokud jde o blížící se prezidentské volby, průzkum jasně ukázal, že katolíci dávají přednost Donaldu Trumpovi před bývalým viceprezidentem Joe Bidenem. 

Průzkum ukazuje, že koronavirová pandemie a s ní související lockdown vytlačily jiné otázky, které se objevovaly v předchozích sondážích, jako například migrace nebo zahraniční politika. “Všechna významná témata, jako je školství, hospodářství nebo náboženská svoboda, vnímáme nyní prismatem pandemie,” uvedl Carl M. Cannon, šéf kanceláře RealClear Opinion Research ve Washingtonu.

Průzkum ukázal také velké znepokojení respondentů v souvislosti s násilím vůči katolíkům, k němuž v posledních měsících ve Spojených státech dochází. Američtí věřící jsou konfrontováni s vandalismem, útoky na kostely a antikřesťanskými hesly, které se staly součástí protirasistických protestu. Znepokojení budí ničení pomníků světců a národních hrdinů. Většina dotázaných potvrdila, že je znepokojuje pálení Biblí portlandskými demonstranty a vybízení k ničení obrazů představujících Ježíš jako “bílého Evropana”.

Tři čtvrtiny respondentů projevilo také obavy o národní bezpečnost, stav výměru spravedlnosti, daně, rasové vztahy, migraci a zahraniční politiku. Mezi další otázky, které leží na srdci věřícím Američanům patří svoboda náboženství a potraty. 76 procent katolíků podporuje významné omezení interrupcí, o něž usiluje Trumpova administrativa. Zároveň sebekriticky dodávají, že by se katolická komunita měla více přičinit o uzdravení rasových rozdílů v Americe.

Průzkum se zabýval také novým koronavirem, nejen jako zdravotním problémem, ale také jako otázkou jeho důsledků pro náboženský život. Většina dotazovaných sice potvrdila, že návštěvu bohoslužeb považuje za bezpečnou, nicméně zhruba 40% účastníků průzkumu ji nadále považuje za riskantní. Přes 70% katolíků dále konstatovalo, že nemožnost účastnit se mše během pandemie vnímali jako problém, a jen necelých 10% deklarovalo, že bude napříště navštěvovat bohoslužby méně často.

Katolíci Spojených států zároveň označili pandemii za zkušenost vedoucí k reflexi. Pro šest z deseti znamenala nové přemýšlení o své víře a ještě častěji (81%) o jiném smýšlení o politice. Téměř všichni nicméně přiznali, že se v posledních měsících cítili blíže Bohu a svým rodinám.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.