Arcibiskup Fisichella přiblížil nedělní Světový den chudých

12.11.2020 

Vatikán. Brífink v Tiskovém středisku Svatého stolce dnes dopoledne představil příští Světový den chudých, který již počtvrté připadne na poslední neděli liturgického mezidobí, tedy následující neděli 15. listopadu. Na tiskové konferenci vystoupil předseda Papežské rady pro novou evangelizaci, arcibiskup Rino Fisichella, a mons. Graham Bell, podsekretář téhož úřadu.

V poselství k nadcházejícímu Světovému dni chudých (které v plném znění zveřejnila Česká biskupská konference) papež František vztahuje jeho téma z knihy Sírachovcovy  – “Podej svou ruku chudákovi” (Sir 7,32) – k nynějším pandemickým okolnostem a uzavírá: “Toto je příhodný čas, kdy „musíme znovu pocítit, že se vzájemně potřebujeme, že neseme zodpovědnost jedni za druhé a za svět “, vysvětlil arcibiskup Fisichella.

Rovněž papežova podaná ruka přispěje k tomu, že Světový den chudých nabyde konkrétní a účinné podoby, pokračoval arcibiskup pořádajího vatikánského úřadu. V neděli v deset hodin dopoledne bude Petrův nástupce sloužit mši svatou, přenášenou mezinárodní sítí katolických televizí, které se symbolicky zúčastní sto lidí, zastupujících nejnuznější obyvatele tohoto světa, dobrovolničtí pracovníci a dobrodinci charitativních sdružení. Liturgická čtení při této nedělní bohoslužbě pronesou klienti různých dobročinných organizací, uvedl mons. Fisichella.

Z pochopitelných důvodu se letos nemůže konat již tradiční oběd s papežem pro půldruhého tisíce pozvaných v aule Pavla VI. Pandemie nicméně nezabránila jiným konkrétním znamením pomoci: ošetřovna pro bezdomovce v kolonádě sv. Petra, kterou provozuje Apoštolská dobročinná pokladna, kupříkladu nabízí možnost bezplatného testování na Covid-19 pro klienty společných nocleháren. V průměru vykoná padesát testů denně. Papežská rada pro novou evangelizaci ve spolupráci s italským obchodním řetězcem (Elite supermercati) zajistí zaslání pěti tisíc potravinových balíků do šedesáti římských farností. Italský výrobce těstovin Molisana zase věnoval 2500 kg těstovin do charitních domovů. Arcibiskup Fisichella při tiskové konferenci vyjmenoval ještě několik dalších dárců a dobrodinců a slovy Svatého otce připomenul účel veškeré dobročinnosti:

„Ve všem, co děláš, pamatuj na konec“ (Sir 7,36). (…) Myšlenka na společný úděl nám může napomoci k tomu, abychom vedli život, ve kterém se budeme snažit být pozorní vůči těm, kdo jsou nejchudší, kdo neměli stejné možnosti jako my. Pak je tu ještě druhá interpretace, která zdůrazňuje spíše konec a cíl, ke kterému každý směřuje. Je to konec našeho života, který požaduje projekt, který je třeba naplnit, a cestu, po které je třeba neúnavně jít. Cílem každé naší činnosti nemůže být nic jiného než láska”, píše papež František v poselství ke Světovému dni chudých, který připadá na příští neděli.

 

 

 

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.