Američtí biskupové odsuzují útok na Kapitol a prosí o modlitbu

7.1.2021 

Washington. Katoličtí biskupové Spojených států jednohlasně odsoudili násilí, k němuž došlo při včerejších prostestech v budově amerického Kongresu. Čtyři lidé zahynuli a mnoho dalších bylo zraněno.

„Připojuji se k lidem dobré vůle odsuzujícím násilí, k němuž došlo na Kapitolu Spojených států,“ uvedl předseda tamní biskupské konference (USCCB) arcibiskup José Gomez v prohlášení k nepokojům v sídle amerického senátu a sněmovny reprezentantů. „Toto nejsou způsoby vlastní nám jako Američanům. Modlím se za členy Kongresu, zaměstanance Kapitolu, za policisty a za ty, kdo pracují pro návrat pořádku a veřejnou bezpečnost,“ dodal.

Příznivci Donalda Trumpa vtrhli do budovy Kongresu ve chvíli, kdy obě komory jednaly o potvrzení volebního vítězství Joea Bidena. Podle policie při akci zahynuli čtyři lidé, jedna žena byla zastřelena a tři další podlehli zdravotním problémům uprostřed chaosu. 52 protestujících zatkla policie.

Arcibiskup Gomez ve svém vyjádření zdůraznil, že pokojné předání moci je jedním z předních národních rysů a že v této nesnadné chvíli  je třeba se vracet „k hodnotám a principům demokracie a kráčet společně jako jeden národ, nad nímž je Bůh.“

Zvláštní prohlášení vydal také washingtonský arcibiskup, kardinál Wilton Gregory. Označuje v něm Kapitol Spojených států za posvátnou půdu a místo, na kterém se lidé v minulých stoletích oprávněně vyjadřovali a představovali široké spektrum názorů. „My Američané bychom měli ctít místo, kde se debatuje a rozhodnuje o zákonech a politice našeho národa,“ píše kardinál Gregory spolu s ujištěním o modlitbě za všechny úředníky a zaměstnance Kapitolu i za prostestující. Všechny muže a ženy dobré vůle vybízí k modlitbě za pokoj v této kritické chvíli a vybízí americké občany ke změně konfrontačních tónů, které v poslední době převládaly v politické debatě. „Ti, kdo se uchylují ke štvavé rétorice, musejí přijmout určitou odpovědnost za podněcování rostoucího násilí v našem národě,“ dodal dále a věřícím připomněl, že jsou voláni „k uznání lidské důstojnosti těch, s nimiž nesouhlasíme, a k úsilí pracovat s nimi pro zajištění společného dobra pro všechny“.

 

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.