Papežovo poselství velvyslancům Rakouska a Řecka

7.3.2005 

Evropské dědictví křesťanských hodnot a dialog stojí v centru papežských poselství k novým velvyslancům Rakouska a Řecka u Svatého Stolce. Své pověřovací listiny dnes předali ve Vatikánu Helmut Türk a Stavros Lykidis. Jménem Svatého otce je přijal kardinál státní sekretář, Angelo Sodano.

V poselství Rakouskému velvyslanci Jan Pavel II. připomíná, že navzdory kritickému přístupu k církvi a silným sekularizačním tendencím nemalá část Rakušanů cítí zakořeněnost v křesťanské víře. Dokládá to například angažovanost při loňské pouti národů do Mariazell nebo účasti na pohřbu kardinála Franze Königa, rovněž v minulém roce a další události. Katolická církev si váží také úsilí pěstovat ekumenické vztahy mezi křesťany různých vyznání a rozvíjení mezináboženského dialogu. Květnové setkání katolíků středních a východních oblastí našeho kontinentu probíhalo pod heslem ?Kristus nadějí Evropy.? Svatý otec zdůrazňuje potřebu vytvářet evropské společenství hodnot a solidarity. Rakousko spolu s dalšími katolickými národy má v této věci důležitou roli. Jan Pavel II. vyjadřuje uznání rakouské vládě za spolupráci s církví v oblasti vzdělání, zdravotní péče a sociální práce. Pozitivně hodnotí také rakouskou rodinnou politiku. Upozorňuje, že heslo ?Ano pro život? znamená ?Ano pro dítě.? Společnost je skutečně lidská jedině tehdy, když zajistí právní ochranu života od početí až po přirozenou smrt.

Helmut Türk má 64 let. Za 40 let své diplomatické služby byl mimo jiné 6 let Rakouským velvyslancem ve spojených Státech. Ve svém projevu zdůraznil význam křesťanského dědictví pro rakouskou identitu.

V poselství řeckému velvyslanci papež připomíná, že první křesťanské komunity na Evropském kontinentu založil právě v jeho vlasti sv. Pavel. Křesťanská víra má dodnes pevné místo v řecké kultuře. Svatý otec vyjadřuje naději, že se Řecko i nadále bude zasazovat o uznání a nacházení náboženského rozměru života v rámci Evropské unie. V návaznosti na slova projevu řeckého diplomata o respektu pro nevelkou katolickou komunitu ze strany vlády, Jan Pavel II. dodal, že stejně jako v řadě dalších zemí, i v Řecku čekají katolíci na zajištění plného právního statutu. 60-ti letý Stavros Lykidis pracuje v diplomatických službách 30 let. Naposled byl řeckým velvyslance v Kuvajtu. Ve své promluvě hovořil o významu náboženské svobody. Řeckým pravoslavným velmi záleží na tom, aby Evropa brala v úvahu roli křesťanství. Připomněl také Papežova vstřícná gesta, jakými bylo předání relikvií sv. Jana Chrysostoma a Řehoře Naziánského Konstantinopolskému patriarchovi.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.