Z dnešního italského tisku

10.4.2005 

Il Messaggero:
?Před pěti léty jsem byl operován na krkavici. Když jsem se probudil po operaci nemohl jsem mluvit kvůli chybě, kterou udělali chirugové. Po několika dnech mě papež Wojtyla pozval k obědu a byl velmi pozorný, účastně vnímal námahu, když jsem se snažil s velkým usílím něco říci. Nakonec vstal, přiblížil se ke mně, pohladil mě na krku, kde probíhá krkavice a říkal mi: ?Neboj se, brzo se uzdravíš, Pán ti pomůže, abys zase mohl mluvit?. Já ho silně políbil jako otce a i jeho to dojalo, proto mi řekl ?Děkuji ti?. - V basilice sv. Petra zavládlo usebrané ticho, posvátné, když kardinál Fracesco Marchisano, arcikněz basiliky sv. Petra a hlavní celebrant druhé mše svaté ?novendialis? (tedy devítidenní, které se drží na znamení smutku za každého papeže), ukazováčkem levé ruky ukazoval na místo, kde byl operován a které Jan Pavel II. pohladil. Všichni ho slyšeli mluvit jasným hlasem, a jejich myšlenky zalétaly ke chvíli, kdy při posledních vystoupeních zesnulého Svatého Otce v okně své pracovny sám nemohl mluvit ten, jehož hlas po 26 let naplňoval radostí a odvahou statisíce věřících a zvláště mladých.

Avenire:
I zvony mají svůj hlas. Ne jen když zvoní ?hrany? nebo na poplach či k radostnému alleluja. U sv. Petra je šest zvonů na levé straně průčelí. Úmrtí Jana Pavla II. oznamoval ten největší, zvaný ?Campanone? - česky ?Zvonisko? - v sobotu 2. dubna krátce po 22. hodině. A týž zvon skandoval kroky ?sediáriů?, když odnášeli rakev zesnulého do basiliky, do vatikánských krypt. Bděl nad tím Giuseppe Fiorucci děkan kustodů (strážců) svatopetrské basiliky. Jedním z jeho úkolů je inspekce dobrého stavu zvonů a celého systému vyzvánění. Je to zvláště nyní důležité, protože volba nového papeže bude také oznámena vyzváněním, kromě bílého kouře z komínku na Sixtinské kapli. ?Jsem tu už 40 let, a papeže Wojtylu jsem měl obzvláště rád?, dodává Giuseppe, ?nemyslel jsem si, že mu budu ?zvonit hrany?. I kdž nemusel tahat za provaz jako zvoníci v Krakově, aby rozhoupali slavný nejtěžší zvon Polska Zikmunda, protože už za Pia XI. Němci darovali elektrické vyzvánění basilice sv. Petra, takže na to stačí sám. Ale přesto musí stále kontrolovat celé zařízení. Camopanone totiž váží 8.000 kg, je 2,60 vysoký a dole má průměr 2,30 a byl ulit v roce 1785, podle složitého plánu Luigi Valadiera.

Il Giornale
V Polsku už nestačí počítat Wojtylovy?zázraky?. Snad přehánějí, ale pobádá je k tomu nezměrná láska k jejich papežovi. Ale nejen prostí lidé, nýbrž i noviny, vede je ?Gazeta Wyborcza?. A to ne bezdůvodně. Předevčírem se smířili Lech Walensa a nynější polský president Aleksander Kwasniewsky. Po deseti letech, kdy se sobě úzkostlivě vyhýbali a kdy si vyměňovali nenávistné nadávky. - Jako velký zázrak považují novináři také fakt, že fanoušci Wisly Krakov a Krakovie dvou klubů kopané v Krakově, nesmiřitelných rivalů, se sešli před arcibiskupstvím a se zažehnutými svícemi tam pochodovali a jednohlasně provolávali: ?Budeš živ v našich srdcích Karol, příteli všech sportovců? a to volali zcela upřímně, ti, kteří se v minulosti dokázali rvát do krve. ? Ještě v předvečer odletu do Říma Walensa odmítl nabídku presidenta Kwasniewského, aby letěl s ním státním letadlem. Avšak před onou prostou ořechovou rakví na náměstí sv. Petra, před níž se skláněl celý svět, se něco změnilo. Sám Kwasniewsky, ateista, bývalý komunista, musel po návratu do Polska uznat: ?Jan Pavel II. ještě jednou zvítězil. Dnes jsou dvéře otevřeny k dialogui s Walensou a s těmi, kdy smýšlí jinak než my.

Josef Koláček

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.