Závěrečný dokument symposia o boji s prostitucí

13.7.2005 

Prostituce je jednou s forem současného otroctví. Upozorňuje na to závěrečný dokument prvního mezinárodního setkání, které Papežská rada pro pastoraci migrantů a cestujících věnovala boji s prostitucí. Sympozium proběhlo před třemi týdny v Římě. Účastnili se ho biskupové, kněží, řeholníci i laici z více než dvaceti zemí světa, včetně České republiky. Závěrečný dokument zveřejnila příslušná papežská rada 11. července.

Sexuální zneužívání a tzv. obchod s bílým masem je v první řadě urážkou lidské důstojnosti a práv ženy, zdůrazňují autoři dokumentu. Počet žen ulice z různých ekonomických, sociálních a kulturních příčin na celém světě dramaticky narostl. Mnohé z nich byly už od dětství sexuálně zneužívány, jiné chtěly touto cestou získat prostředky na život nebo na splácení dluhů. Cesta z chudých zemí za lepšími životními podmínkami v mnoha případech skončila pro ženy novodobou formou otroctví. Podle odhadů Mezinárodní organizace práci je v současné době na světě 12 milionů osob nucených k otrocké práci. Z toho dva a půl milionu jsou obětí obchodu s živým masem. Odhaduje se, že organizátorům tohoto obchodu přináší roční zisk o výši 10 milionů dolarů. Prostitutka je vždycky do značné míry obětí svých činů, protože obchodování s vlastním tělem na ulici by si nikdo dobrovolně nevybral. Každá žena, která se k tomu snižuje je vnitřně rozbitá, hluboce psychicky a duchovně zraněný osoba. Jejím cílem je zpravidla hledání lepších podmínek pro sebe nebo pro rodinu. Chce utéct před chudobou, budovat lepší budoucnost.
Paradoxně také ?klient? prostitutky je v jistém smyslu ?otrok? ? čteme dále v závěrečném dokumentu sympozia o boji s prostitucí. Statisticky jde zpravidla o muže po čtyřicítce. Znepokojivý je ale narůstající je počet mladých lidí mezi 16. a 24 rokem života. Průzkumy ukazují, že stále více mužů hledá u prostitutek ani ne tak sexuální uspokojení, jako pocit převahy. V sociálních i mezilidských vztazích totiž zažívají frustraci ze ztráty dominace a mužnosti. Necítí se respektováni. Proto vyhledávají prostitutku, jako bytost, nad kterou mohou po jistou dobu zcela dominovat. Sex za peníze ale samozřejmě nevyřeší problémy, které mají původ v osamocenosti, frustraci nebo nedostatku autentických mezilidských vztahů. Na jedné straně patří ?klientům? prostitutek společenský nesouhlas, na druhé straně by se jim mělo pomáhat v řešení jejich nejhlubších problémů.
Vatikánský dokument upozorňuje také na to, že prostituce je výrazem nespravedlivého vztahu mužů k ženám. Bohužel ale v kriminálních sítích žijících z prostituce jsou zapojeny často i ženy.

Závěrečná část dokumentu se věnuje pastoračním úkolům církve a její práci pro osvobození žen ulice. Církev má stanout v obraně lidské důstojnosti a práva, pranýřovat nespravedlnost a násilí, které se na těchto ženách páchá. Společenství věřících musí apelovat na všechny lidi dobré vůle, aby se skoncovalo se všemi formami sexuálního vykořisťování. Péčí nad jeho oběťmi se mají zabývat řeholní komunity, církevní hnutí a sdružení. Řada ženských řeholních společenství má s pastorací v této oblasti velké zkušenosti. Výchovně je třeba působit také na ?klienty? prostituce. Především tak, aby si uvědomili hodnotu a práva každého člověka. Důležité je také, aby slyšeli ze strany církve jasné odmítnutí nespravedlnosti, jaké se dopouštějí na druhém člověku.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.