Svatý otec zůstává nablízku obětem terorismu

23.7.2005 

?Benedikt XVI. zůstává nablízku obětem terorismu a modlí se, aby se podobné útoky neopakovaly a aby se útočníci vrátili na úroveň lidství? ? uvedl vatikánský tiskový mluvčí. Joaquín Navarro Valls tráví prázdniny spolu s Papežem. V dnešním prohlášení uvedl, že Svatý otec byl informován o útocích v Egyptu dnes ráno a že se hned modlil za zabité a raněné.
Po barbarských útocích na hotely v Šarm-el-Šejk u Rudého Moře směřují do Egypta projevy solidarity z celého světa. ?Benedikt XVI. přijal zprávu o útocích s hlubokým smutkem? ? čteme v telegramu, který jeho jménem poslal vatikánský státní sekretář Angelo Sodano. ?Svatý otec odsuzuje tyto nesmyslné činy a vyzývá k odmítnutí cesty násilí, která je příčinou utrpení tolika lidí a k obraně cesty pokoje? ? napsal kardinál Angelo Sodano.

Útoky v Egyptě rázně odsoudily také Spojené Státy. ?Nikdo nemůže ospravedlnit útoky na nevinné civilisty? ? uvedl mluvčí vlády ve Washingtoně. Po říjnovém útoku nahotel Taba Hilton a dubnovém atentátu na trhu v Káhiře, včerejší atentáty znovu potvrdily, že se Egypt stal cílem teoristů. Je na vině prozápadní politika prezidenta Mubaraka? Zeptali jsme se na to apoštolského nuncia v Egyptě, arcibiskupa Marca Dina Broggiho:

Ano, dá se tak říci. V Tabě byly snad teroristické útoky namířené proti Izreaelcům, kteří jsou hned za hranicí. Ale jak v Kahiře v dubnu, tak zvláště atentát této noci to všechno je zaměřeno na destabilizaci vlády, tímže se zasáhne to, co je snad hlavním pramenem státních příjmů. Avšak bezprostředními obětmi jsou turisté: nevím, zda se dá tvrdit, že je to namířeno proti cizincům, protože přinášejí peníze do této země, či jak to hlásají fanatičtí vyznavači islámu, že pouze přinášejí peníze presidentu Mubarakovi.

Excelence, jaké jsou podle vás příčiny terorismu v této oblasti a zvláště v Egyptu?

Je to hluboká nespokojenost, nerovnost, propastné rozdíly mezi hrstkou boháčů a zástupy ubožáků, to může zjitřit mysli do nepříčetnosti. Jistě co se týká této země, říkáme, že je tolik obětí, ale nejenom těch, kteří jsou postiženi tělesně: obětmi jsou také ti, kdo nemají možnost řádného vzdělání a příslušného vyzrávání a tedy se snadno stávají kořistí těch, kdo je za peníze chtějí naverbovat k teroristickým akcím.

Egypt má úlohu stěžejního bodu mezi islámem a Západem. Jakou mají v této souvisloti roli katolíci této země?

Jsme menšinou v křesťanské menšině. Snažíme se udělat co je jen možné ve výchově a formaci obyvatelstva. Ale naše úsilí je několik kapek do nesmírného oceánu - uvedl pro náš rozhlas apoštolský nuncius v Egyptě, arcibiskup Marco Dino Broggi.

Dodejme, že bombové atentáty v letovisku Šarm el- Šejk si vyžádaly přes 80 obětí na životech, jejich počet ale není konečný. Mezi 130-ti raněnými je 25 v kritickém stavu.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.