Svatý otec v Polsku ? 2.den

26.5.2005 

Druhý den návštěvy Benedikta XVI. začal mší svatou na náměstí Jozefa Pilsudského. Ani silný déšť neodradil Varšavany od účasti, takže náměstí a bylo zcela plněné. Podle odhadů se jich sešlo přes 270 tisíc. Právě na tomto místě zahájil 2.června 1979 svou návštěvu vlasti Jan Pavel II. A v závěru homilie tehdy pronesl slova, která vešla do historie: ?Ať sestoupí Tvůj Duch a obnoví tvář země! Této země!? Podobné zástupy lidí se zde naposled shromáždily ve dnech úmrtí polského papeže v minulém roce.

Mši svatou na Pildsudského náměstí, které se zúčastnily vysocí státní představitelé v čele s prezidentem Lechem Kaczynskim, sloužil Benedikt XVI. na vyvýšeném pódiu pod 25 m vysokým křížem. Spolu s papežem koncelebrovalo mši svatou 13 kardinálů z 11 zemí, mezi nimi také arcibiksup pražský, kardinál Miloslav Vlk, a řada arcibiskupů a biskupů (včetně arcibiskupa olomouckého a předsedy ČBK Jana Graubnera).
Podle našich korespondentů se na náměstí a v přilehlých ulicích shromáždilo přes 270 tisíc lidí.
V úvodu mše svaté přivítal Svatého otce kardinál Jozef Glemp. Po evangeliu ze sv.Jana pak Benedikt XVI. pronesl homilii.

Na konci mše svaté pak Benedikt XVI. korunoval obraz tzv. Madonny Trybunalske. Tyto korunky požehnal papež Jan Pavel II. již 27.října 2004. Historie tohoto obrazu je spojená se vznikem polského parlamentního a soudního systému. Obraz namalovaný italksým malířem byl po pět staletí uchováván v městě Piotrkow Trybunalski, k němuž se váže tradice Nejvyššího soudu, který ustanovil král Stefan Batory. Nejvyšší soud v Piotrkově působil až do pruského podrobení Polska v roce 1792. Obraz byl po zániku Nejvyššího soudu uchováván místními jezuity v chrámu sv.Františka Xaverského. V dobrách zasedání královského tribunálu byl obraz Madonny vždy vystaven, aby se před ním modlili soudci a poslanci. Proto se dnes polští politici snaží, aby se Madonna Trybunalská stala patronkou parlamentních zastupitelů.

Svatý otec s doprovodem poobědoval na Apoštolské nunciatuře a odpoledne už byl jeho program věnován návštěvě hlavního poutního místa Polska, Jasné hoře v Čenstochové.

Čenstochova, kam se Benedikt XVI. kolem 16 hodiny přemístil vrtulníkem, je od Varšavy vzdálená asi 200 km jihozápadním směrem. Klášter na Jasné hoře založili roku 1382 paulíni, kteří si s sebou přinesli obraz Černé Matky Boží. Řád Paulínů má původ v Uhrách, přežil ale pouze v Polsku. Založil ho ve 13. století bl. Eusebius z Ostřihomi jako poustevnický řád, navazující na tradici otců pouště a zejména sv. Pavla Poustevníka, který žil v Egyptě ve III.-IV. století. Charismatem paulínů je kontemplativní modlitba, rozvíjení mariánské úcty a péči o poutníky, kterých právě sem, na Jasnou horu, přichází každoročně na 4 miliony.

Poutníci začínají na Jasnou horu proudit již od prvních dob, takže se klášterní komplex postupně rozrostl. V 17. století se dokonce proměnil ve vojenskou pevnost. Zvláštní přízeň prokázala Polákům Černá Madona v roce 1655, kdy klášter odolal náporu Švédů. Ani později nepřestala být Jasná hora obrannou tvrzí víry polského národa, zvláště v době německé okupace a sovětského mocenského vlivu.

V této svatyni svěřil do ochrany Matce Boží svůj pontifikát Jan Pavel II. Na tomto místě proběhlo také jeho 1. setkání s mládeží, které se stalo vzorem pozdějších Světových dnů mládeže. Do Čenstochové se Jan Pavel II. vracel také při dalších apoštolských cestách do Polska, naposled v roce 1999.

Benedikt XVI. se do chrámu na Jasné hoře přišel dnes setkat se seminaristy, řeholníky a zasvěcenými osobami. Z heliportu v Čenstochové přijel Svatý otec v automobilu k chrámu a konventu, kde ho uvítal Generální opat Paolínů a arcibiskup Čenstochové Stanislav Nowak.

Po skončení promluvy následovaly mariánské litanie, jak je tradicí v tomto měsíci a závěrečné požehnání. Kolem 20 hodiny se pak Svatý otec vrtulníkem přemístí do 100 km vzdáleného Krakowa, kde bude zítra pokračovat třetí den jeho apoštolské návštěvy.

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.