Benedikt XVI. přijal členy Smíšené teologické komise katolické církve a předchalcedonských východních církví

1.2.2007 

Společná modlitba za návrat jednoty mezi katolickou církví a starobylými východními církvemi může mít významnou odezvu také pro vztahy na Středním Východě. Benedikt XVI. o tom mluvil při dnešní audienci reprezentantů východních církví, kteří přijeli do Říma na 4. plenární zasedání Smíšené teologické komise katolické církve a tzv. předchalcedonských církví. Jde o východní církve, které nepřijaly roku 451 učení chalcedonského koncilu o Kristově dvojí přirozenosti spojené v jedné osobě. Mezi čtrnácti představiteli, kteří se v Papežském sále ve Vatikánu se setkali se Svatým otcem, byli zástupci koptské církve, syrské pravoslavné církve a arménské apoštolské církve. Benedikt XVI. mimo jiné řekl:

?Katolická církev a východní pravoslavné církve sdílejí dědictví sahající do apoštolských dob a do prvních století křesťanství. Toto dědictví zkušenosti by mělo formovat naši budoucnost a vést naši společnou cestu k obnovení plné jednoty.?

Benedikt XVI. v promluvě také zdůraznil význam jednoty křesťanů pro situaci na Středním Východě:

?Mnozí z vás pocházejí ze zemí Středního Východu. Obtížná situace, jakou zakoušejí křesťané a jejich společenství v této oblasti, vyvolává v nás všech hluboké znepokojení. Pro křesťanské minority je život v proměnlivých geopolitických podmínkách obtížný a často jsou v pokušení emigrovat. V těchto okolnostech jsou křesťané všech tradic a společenství na Středním východě vyzýváni k odvaze a vytrvalosti v síle Kirstova Ducha. Kéž přímluva a příklad mnoha mučedníků a svatých, kteří v těchto zemích vydali odvážné svědectví Kristu, podporuje a posiluje křesťanská společenství v jejich víře.?

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.