Benedikt XVI. ocenil nestrannost pracovníků Vatikánského archivu a knihovny

25.6.2007 

Benedikt XVI. dnes dopoledne zavítal do Vatikánské apoštolské knihovny a Vatikánského tajného archivu. Během návštěvy ohlásil také změny ve vedení Knihovny a Papežské rady pro mezináboženský dialog. Kard. Jean-Louis Tauran, který doposud zastával úřad Archiváře a bibliotekáře Svaté římské církve, bude od 1. září letošního rodu předsedou Papežské rady pro mezináboženský dialog. Na jeho místo povýšil Svatý otec dosavadního prefekta Vatikánské knihovny, mons. Rafaela Farinu SDB, kterému zároveň udělil arcibiskupskou hodnost. Prefektem Vatikánské knihovny jmenoval Papež mons. Cesare Pasiniho, v současnosti viceprefekta Ambrosiánské knihovny v Miláně.

Ve Vatikánské knihovně je uloženo přes 1 600 000 tisků, více než 75 tisíc rukopisů a 100 tisíc grafik. Sbírka zahrnuje 8 300 inkunábulí, tedy knih vytisknutých v 15. století, bezprostředně po vynálezu knihtisku. Základy dnešní Vatikánské knihovny položil papež Mikuláš V., zvolený na Petrův stolec v roce 1447, který za osm let svého pontifikátu shromáždil množství rukopisů z Evropy i z Orientu. Knihovnu jako instituci založil v roce 1475 Sixtus IV., papež z řádu františkánů, bulou Ad decorem militantis ecclesiae et fidei augmentum ? tj. Pro ozdobu církve bojující a pro rozšíření víry.

Mezi poklady knihovny papež zhlédl mimo jiné tzv. Bodmerův papyrus XIV-XV, který nedávno věnoval knihovně pan Frank Hanna, jehož Papež také osobně pozdravil. Jde o vzácný egyptský papyrus z doby kolem roku 200 obsahující nejstarší text evangelia sv. Lukáše a sv. Jana. Dále tzv. Vatikánský kodex, nebo též Kodex B, jeden z nejdůležitějších rukopisů uložených v knihovně, který obsahuje úplný text Bible v řečtině a datován je do IV. století, nebo rukopis Sumy proti pohanům (Summa contra Gentiles) sv. Tomáše Akvinského.

Průvodcem Svatého otce ve Vatikánském archivu byl jeho prefekt, P. Sergio Pagano. Mezi dokumenty, vystavenými k této příležitosti, byl karolínský kodex Liber diurnus Romanorum Pontificum, z 8. století, obsahující formuláře papežské kanceláře. Dále například pojednání o teologických chybách Mistra Eckharta, datované v Kolíně nad Rýnem 13. února 1327, vlastnoruční listy Martina Lutera nebo akta procesu proti Galileo Galileimu, z let 1616 a 1633.

V promluvě pronesené za přítomnosti více než 170 zaměstnanců Vatikánské knihovny a archivu, Benedikt XVI. připomněl, že přízvisko knihovny ?apoštolská? není náhodné, protože od samého počátku byla považována za ?Papežovu knihovnu?. Zároveň už Mikuláš V. ustanovoval knihovnu ?pro užitek a obecný zájem učenců.? Jak připomněl Svatý otec, Vatikánská knihovna otvírá své brány pro badatele z celého světa, bez ohledu na původ, náboženství a kulturu. Také vatikánský archiv, otevřený pro badatele už Lvem XIII. v roce 1881 umožňuje v současné době přístup k jedinečným pramenům převážně církevní historie zhruba 1500 odborníků ročně. Benedikt XVI. zmínil také loňské otevření archivů nedávné minulosti, totiž dokumentace pontifikátu Pia XI., které osobně schválil přesně před rokem (červen 2006):

?Bádání, studium a publikace mohou vyvolat vedle úzce historického zájmu, také jisté polemiky. V tomto ohledu nemohu nepochválit postoj nezištné a nestranné služby, jaký zaujal Vatikánský tajný archiv. Totiž, že se drží daleko od sterilních a často slabě podložených a útržkovitých vizí dějin a bez omezení a předsudků poskytuje badatelům vlastní dokumentační materiál, seriózně a kompetentně uspořádaný.?

Jak dodal Benedikt XVI. obě instituce se těší vysoké mezinárodní prestiži ? a připojil osobní poděkování zaměstnancům na všech úrovních.

?Musím vyznat, že když jsem dovršil 70 let, velmi jsem si přál, aby milovaný Jan Pavel II. svolil k tomu, abych se mohl věnovat studiu a výzkumu zajímavých dokumentů a dalšího materiálu, který je u vás s takovou péčí uložen, pravým veledílům, které pomáhají poznávat dějiny lidstva a křesťanství. Pán ovšem ve své prozřetelnosti rozhodl o mých plánech jinak a tak jsem tady mezi vámi dnes ne jako nadšený badatel prastarých textů, ale jako Pastýř, povolaný povzbuzovat všechny věřící ke spolupráci na spáse světa, naplňováním Boží vůle tam, kam nás On posílá pracovat.?

- řekl Benedikt XVI. v promluvě k zaměstnancům Vatikánské apoštolské knihovny a Vatikánského tajného archivu.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.