5.7.2007
Agentury prozradily první informace o obsahu papežského dokumentu
V katolickém světě stoupá napětí v očekávání Motu Proprio, které má liberalizovat tradiční latinskou liturgii. Přestože oficiální vatikánské prohlášení zveřejněné před týdnem neprozradilo přesné datum, agenturní zprávy už od pondělka s jistotou tvrdí, že se dokument objeví v sobotu 7. července. Bude to tak jeden z posledních veřejných aktů Benedikta XVI. před jeho odjezdem na prázdninový pobyt do Alp.
Nejpodrobnější informace publikovala francouzská katolická agentura I.Media, která se odvolává na nejmenované vatikánské zdroje. Jak je zvykem, papežský dokument ponese název odvozený z prvních dvou slov ? a ta zní ?Summorum pontificum?. Motu proprio umožní v katolické církvi sloužit liturgii na dva různé způsoby, jednak ? tak jak jsme zvyklí - podle koncilní reformy a misálu papeže Pavla VI. a jednak podle misálu sv. Pia V. vzniklého na základě tridentinské reformy v 16. století, a to ve verzi upravené Janem XXIII. v roce 1962. Tato druhá forma je označena v papežském dokumentu jako ?mimořádná?.
Podle zatím neoficiálních agenturních zpráv výraz ?mimořádná? znamená v praxi tolik, že požadavek tradiční latinské mše, například ve farnosti, musí vyjít od nejméně třiceti lidí.
Rok a půl očekávané Motu proprio, o jehož přípravách se hovořilo poprvé před poslední konzistoří, má změnit dosavadní praxi, která vyžadovala tzv. indult, tedy povolení diecézního biskupa. Neznamená to ale, že k zavedení předkoncilní liturgie stačí hlasování farní rady nebo petice věřících. Podle předběžných informací má biskup schválit slavení jedné této liturgie ve farnosti pro neděli nebo sváteční den. Dokument ale zároveň navrhuje vyhrazení farnosti nebo dokonce farností v rámci diecéze, kde pověření kněží budou slavit mše svaté pouze ve starém latinském obřadu. Na diecézním biskupovi bude rozhodovat případné neshody mezi kněžími a věřícími v této věci. Pokud si to situace vyžádá, může se obrátit na papežskou komisi Ecclesia Dei, která bude v těchto záležitostech poslední instancí.
Jak uvádějí předběžné zprávy ? a jak už dříve naznačovali vatikánští představitelé i Svatý otec osobně - mezi motivacemi, které vedou Benedikta XVI. k širšímu zpřístupnění tradiční latinské liturgie, je přání dát věřícím k dispozici nesmírné duchovní, kulturní a také estetické poklady spojené s touto prastarou liturgií.
Johana Bronková
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.