Dialog s vírou a na vysoké úrovni soudobá kultura nezřídka odmítá

15.10.2007 

říká Mons. Ravasi, nový předseda Papežské rady pro kulturu

Mons. Gianfranco Ravasi, jenž nedávno přijal z rukou Benedikta XVI. biskupské svěcení, se dnes ujal úřadu předsedy Papežské rady pro kulturu a zároveň Papežských komisí pro památkovou péči a sakrální archeologii. 65 lety arcibiskup Ravasi, dřívější dlouholetý prefekt proslulé Ambrosiánské knihovny v Miláně, je svým odborným zaměřením biblista, který je v Itálii dlouhodobě častým hostem mnoha televizních programů. Do funkce byl jmenován 3.září tohoto roku a přebírá úřad po kardinálu Paul Poupardovi. V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas sdělil nově jmenovaný předseda této papežské rady své první dojmy:

Zajisté je prvním dojmem pohnutí, protože se jedná o činnost, která se přede mnou otevírá zcela nečekaně. Má práce se sice týkala kultury, ale v měřítku mnohem omezenějším. Nyní se přede mnou otevírá horizont mnohem komplexnější, širší a rozsáhlejší, což působí, že se toto pohnutí stává velmi silné.

Čemu se budete v nové funkci věnovat nejprve?
Především bych řekl, že první velká kapitola nebude navenek vůbec zjevná. Budu se totiž muset nejprve dlouho, přinejmenším rok seznamovat se vším tím, co patří do působnosti Papežské rady pro kulturu a obou Papežských komisí. Toto seznámení je nezbytné, protože přicházím zvenčí a vůbec tedy mechanismy a postupy, které se váží k tak složité instituci. Je to také úkon pokory ve vztahu k těm, kteří zde pracují a vytvářejí zdejší strukturu a projekty.

Základním aspektem vašeho nového poslání je především dialog mezi vírou a kulturou. Jak se na tento vztah díváte?
Je třeba především říci, že tradiční vztah mezi vírou a kulturou má velkolepou minulost. Dějiny křesťanství to dosvědčují. Doznal však také chvíle velkých konfrontací. Stačí pomyslet na to, co se dělo v 19. a 20. století, když se velké kulturní systémy postavily do pozice alternativy či přímo odporu ke světu církve a světu křesťanské kultury. Pomysleme např. na dva známé modely: z jedné strany marxismus a z druhé idealismus 19.století, které střetly se na velmi vysoké úrovni. Nyní se, bohužel, objevuje nový rys, který vyvolává bezradnost a znemožňuje dialog se soudobou kulturou, přestože se neustále vyvíjí. V mnoha oblastech se totiž objevuje určitý druh reakcí na křesťanské hodnoty, na hodnoty velkolepé duchovní kultury vůbec, reakcí, které přijímají podobu jakési grimasy, jež je plná ironie, sarkasmu a projevuje se publikacemi, které se velice podobají pamfletům určitých minulých dob, ale které nechtějí konfrontaci na oné vysoké úrovni, jak jsem to zmínil před chvílí. Proto se dialog stává zajisté složitějším a delikátnějším a bude se muset umět odvolávat na velké konfrontace minulosti.

Říká nový předseda Papežské rady pro kulturu Mons. Gianfranco Ravasi.
Přeložil Milan Glaser

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.