Papež navštíví římskou univerzitu La Sapienza

14.1.2008 

Ve čtvrtek se Benedikt XVI. vydá na návštěvu římské univerzity La Sapienza. Na pozvání akademického senátu a rektora univerzity se papež účastní inaugurace akademického roku, v aule magna se setká s akademickým senátem, profesory a studenty a bude zde mít přednášku, která je očekávána s velkou zvědavostí. Svatý otec navštíví také zdejší univerzitní kapli, která letos slaví 60. výročí svého založení. Univerzita La Sapienza, stejně jako všechny univerzity se staletou historií, vděčí za svůj vznik Svatému stolci. Tuto římskou univerzitu založil roku 1303 papež Bonifác VIII.

V souvislosti s touto návštěvou se poněkud nepochopitelně obrátilo 67 vědců, učitelů a zaměstnanců univerzity na jejího rektora Renata Guariniho s manifestem, nazvaným ?tolerantní výzva?, aby vyjádřili svůj protest proti papežově návštěvě a dokonce vyzvali k jejímu odvolání. O rozjitřené atmosféře před blížící se návštěvou Svatého otce hovoří pro Vatikánský rozhlas profesor genetiky z této univerzity Bruno Dallapiccola:

Musím říci, že tato reakce je ostudná a zaručeně není ke cti univerzitě tak velké a důležité jako je La Sapienza, k níž sám také náležím; univerzita, která před několika lety hostila skupinu Raeliánů, kteří prosazovali klonování člověka; univerzita, která byla v dřívějších dobách otevřena politikům každého zaměření nebo i hercům, kteří se tak nečekaně stali populárními. Copak se ti, kteří podepsali manifest takovéhoto znění, nestydí za to, že chtějí zakazovat mluvit osobě, která se těší respektu na světové úrovni? Je přece zapotřebí mít respekt vůči osobě, i když má třeba jiné názory. Na tak velké scéně jako je univerzita, domnívám se, musí přece existovat pohostinnost, tím spíše, máme-li to štěstí, že k nám přicházejí špičkové postavy.

Není to podivné, že papež, jehož pontifikát charakterizuje právě důraz na dialog mezi rozumem a vírou, je odmítán dokonce profesory, kteří, lze-li to tak říci, jsou i jeho bývalými kolegy?
Myslím, že jediným důvodem pozdvižení této menšiny je to, že se někdo zkrátka bojí slyšet to, co se papež chystá říci. Domnívám se papež přednese zásadní a silné poselství a jsem si jist, že dveře univerzity zůstanou papeži otevřeny, protože jinak by to byl konec historie La Sapienza.

A kromě toho, ti, kteří chtějí papeži zabránit, aby zde promluvil, jeho promluvu samozřejmě neznají a projevují tak jenom své předsudky?
Přesně tak! Je to apriorní úsudek. Někdo má strach z Církve, která, jak se zdá, má v dnešní době stále více těch, kteří jí naslouchají, a proto má někdo, kdo smýšlí jinak, pravděpodobně strach z toho, že církvi bude dán prostor a bude zviditelněna. Ta však přirozeně nemá žádnou potřebu zviditelňovat se právě návštěvou na univerzitě La Sapienza. Myslím si, že to bude naopak pro tuto univerzitu mimořádná příležitost přijmout osobu tak vysoké kultury, vysoké úrovně a mravní autority jakou je papež.

Jaká jsou i v této neklidné atmosféře očekávání a možné plody papežovy návštěvy?
Myslím, že člověk, který je autoritou nejen v církvi, ale i na poli filosofie a kultury, může přispět k diskusi o všech problémech, které v současné době lidstvo tíží. A myslím si tedy, že jeho slovo by mohlo být podnětem k reflexi. Obávám se, že protest, který byl vyjádřen, je spíše výrazem strachu a pravděpodobně má vyjadřovat určité námitky proti církvi. Návštěva papeže je podle mého mínění příležitost k zamyšlení pro nás všechny.

Říká profesor genetiky Bruno Dallapiccola z římské univerzity La Sapienza, kterou ve čtvrtek navštíví Benedikt XVI.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.