15.1.2008
O čem se mluví
Návštěva papeže Benedikta XVI. na římské univerzitě La Sapienza, jež se měla na pozvání jejího rektora a akademického senátu uskutečnit tento čtvrtek v souvislosti se zahájením akademického roku, se stala předmětem vášnivé diskuse v italských médiích. Celkem 67 profesorů této univerzity se totiž obrátilo na rektora s žádostí, aby papežova návštěva byla odvolána. Prý se totiž cítí ?uraženi a poníženi? tím, že v roce 1990 tehdejší kardinál Ratzinger citoval větu známého filosofa přírodních věd prof. Feyerabenda, který prohlásil, že ?v dobách Galilea se církev držela rozumu více než samotný Galileo a že proces proti Galileovi byl rozumný a spravedlivý?. Citát zmíněného vědce, který nebyl křesťanem, byl kardinálem Ratzingerem použit jen jako doklad šíře názorového spektra vzhledem k tzv. případu Galileo Galilea a to v době, kdy se v církvi jednalo o jeho rehabilitaci, kterou on sám v dotyčné přednášce aktivně také podpořil. Stěží tedy nevidět poměrně průhlednou obstrukci v námitce, kterou vznesli proti papežově návštěvě sečtělí univerzitní učitelé, z nichž někteří dokonce hrozili, že si veřejně před papežem vysvlečou svůj profesorský talár. Protesty jejich studentských epigonů nabyly přirozeně ještě vyšších obrátek. Dnes například obsadili rektorát univerzity a přislíbili další akce.
Pro toho, kdo trochu zná italské prostředí, je to spíše úsměvná epizoda, která není nikterak překvapující. A to zejména na univerzitě La Sapienza, kde před několika měsíci ?vypískali? dokonce předsedu italských komunistů Bertinottiho, protože se tamějším radikálům jevil příliš málo radikální. Stále stejné, nic neříkající argumenty, že papež je ?integralista? nebo ?reakcionář?, opakují do omrzení jinak neviditelní stoupenci ?pokroku?, ?laicity? a prý také ? jak tvrdí ? ?rozumu?. Možná, že tomu, co říkají, sami věří, ale nic to nemění na tom, že terminologie, kterou používají až příliš připomíná tu, kterou v českých luzích a hájích dobře známe: ?třídní nepřítel? či rovnou ?nepřítel lidu?. Tyto a podobné výrazy jsou však surogáty nenávisti a postrádají jakýkoli rozumový obsah; jsou to čiré výlevy splašených citů. Že by to byla první ozvěna osmičkového roku v západním pojetí?
Bizardní pokřik, který během posledních dnů nabyl v médiích nečekaných rozměrů, přece jen způsobil, že papež, na jehož návštěvě rektor i akademický senát nepřestaly trvat, nakonec v úterý odpoledne rozhodl o jejím odvolání. Je těžké, upozorňují někteří italští politici, nevidět v tom další příznak zahanbujících specifik Itálie, o nichž se v poslední době ve světě mluví zejména v souvislosti s Neapolí. Odvolání papežovy návštěvy na univerzitě La Sapienza v důsledku iracionálního požadavku netolerantní menšiny jejích profesorů se tak patrně zařadí na stejnou kulturní a civilizační úroveň jako nepochopitelná neschopnost odstranit hromadící se odpadky z ulic krásného města.
Milan Glaser
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.