Benedikt XVI. k Papežské akademii sociálních věd

3.5.2008 

?Křesťané by neměli oddělovat úsilí o mír a spravedlnost od hlásání evangelia? ? zdůraznil dnes Benedikt XVI. ve své promluvě ke členům Papežské akademie sociálních věd, jejíž plenární zasedání se koná od 2. do 6.května ve Vatikánu na téma ?Jak mohou solidarita a subsidiarita společně usilovat o obecné dobro?.

Sociální učení církve umožňuje ?hodnocení i řešení? velkých otázek lidstva na úsvitu 21.století, řekl Benedikt XVI., který dále vypočítal jednotlivé ?imperativy? naší doby: ?redukovat nerovnosti v distribuci materiálních dober, rozšířit výchovně-vzdělávací příležitosti, podporovat udržitelný růst a rozvoj a chránit životní prostředí. Papež zdůraznil vzájemnou spojitost čtyř základních pilířů katolického sociálního učení: důstojnost lidské osoby, obecné dobro, subsidiaritu a solidaritu? a s uznáním se vyjádřil o práci Papežské akademie věd při prohlubování sociálního učení církve a jeho aplikaci na poli ekonomie a politiky. Benedikt XVI. upozornil na to, že zásady katolické sociální nauky mají nejen ?horizontální? rozměr, zahrnující lidskou rovinu, ale také ?vertikální?, který se vztahuje k Bohu a k jeho přikázáním. Týká se to jak solidarity, tak subsidiarity, tedy zásady, podle níž stát a další instituce vyššího řádu mají konat pouze to, co sami občané a instituce nižšího řádu konat neumějí nebo nemohou.

?Ježíš nás učí, že láska přikazuje vydávat život pro dobro druhých. V tomto smyslu pravá solidarita, která se začíná uznáním stejné hodnoty druhého člověka, dosahuje své plnosti pouze tehdy, dá-li se ochotně do služby druhým. V tom spočívá ?vertikální? rozměr solidarity: Vůči druhému se mám umenšovat, abych mu sloužil, tak jako Ježíš ponížil sebe samého, aby dal lidem podíl na svém božském životě ve společenství s Otcem a Duchem svatým. Podobně i subsidiarita vede lidi ke svobodnému navazování životodárných vztahů s těmi, s nimiž jsou více spojeni a na nichž bezprostředně závisí, a vyžaduje od vyšších institucí, aby tyto vztahy respektovaly. Vychází tím najevo ?vertikální? rozměr, vztahující se ke Stvořiteli společenského řádu. Společnost, která dodržuje zásadu subsidiarity osvobozuje lidi od pocitu beznaděje a nejistoty. Dává jim svobodu vzájemně se nasadit na poli obchodu, politiky či kultury. Když se lidé odpovědní za veřejné dobro přizpůsobují přirozenému lidskému úsilí o samosprávu založenou na subsidiaritě, dávají prostor individuální odpovědnosti a také iniciativě. A dokonce, což je ještě důležitější, dávají prostor lásce, která je vždycky tou ?nejdokonalejší cestou?.?

Řekl mimo jiné Benedikt XVI. na audienci členům Papežské akademie sociálních věd.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.