Biskupové Albánie na návštěvě Petrova stolce

19.5.2008 

Dnes dopoledne začali ve Vatikánu svou návštěvu biskupové Albánie, země, která v novodobých dějinách Evropy zakusila bezpochyby nejkrutější pronásledování ateistické totality. Křesťanství do této země přišlo patrně hned s apoštolem Pavlem a již roku 58 po Kristu mělo město Durazzo vlastního biskupa - sv. Cesara. Ve IV. století bylo na území Albánie již 50 biskupství.

Dnes je v Albánii přibližně půl milionů katolíků, kteří přísluší ke dvěma bohoslužebným ritům: latinskému a byzantskému. Albánie má 2 arcidiecéze a 3 diecéze a jednu apoštolskou administraturu. V zemi žije také o něco početnější společenství křesťanů patřících k protestantským vyznáním - přibližně 800 tisíc a více než polovina ze 3 milionů 200 tisíc celkového počtu obyvatel Albánie patří k islámskému náboženství, které vstoupilo do této země poprvé roku 1478 spolu s otomanskou okupací.

Náboženskou svobodu Albánie poznala teprve před 18 lety, kdy po 55 letech vlády padl nejkrutější režim komunistického ražení v Evropě, který trestal smrtí i samotné udělení svátosti křtu. V souvislosti s návštěvou Albánských biskupů nastínil v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas arcibiskup Scutari Mons. Angelo Massafra očekávání albánských biskupů před setkáním s Benediktem XVI.:

?Přicházíme stejně jako v minulosti potvrdit věrnost Albánské církve papeži, navštívíme vatikánské kongregace a Svatý otec pak jistě dovede přečíst naši současnou situaci s jejími pozitivy a negativy. V neposlední řadě pak poděkujeme za veškerou přízeň, které se nám dostává od Svatého stolce. Prožíváme období ekonomicky velmi negativní, zvláště pokud jde o nárůst cen potravin. Doufáme, že ani nadále nezůstaneme sami a budeme o tom mluvit na různých místech, i ve Vatikánu a na jednotlivých kongregacích.?

Jaká vypadá dnes Albánská církev po 18 letech znovu nabyté svobody?
?Je to církev velice živá: kdo přichází mezi nás účastnit se naší liturgie je opravdu hluboce zasažen naší zkušeností víry, jejíž životnost dojímá. Ti kdo přicházejí z Evropy namnoze toto nadšení ztratili, ale všem nepřestávám říkat: přijďte nám pomoci svým rozhledem, svou kulturní výbavou, a přijdete-li k nám, nakazíme vás naším misijním nadšením, které je opravdu úžasné. Naše církev roste, a to je zjevné pozitivum. Nechybějí jistě ani problémy, ale kříže, které jsou součástí našeho každodenního života jen dokazují onu vitalitu, která tu je.?

Albánská církev je církví mučedníků.. Jak daleko je beatifikační proces se 40 mučedníky z dob komunistické perzekuce? A jaké jsou dnešní výzvy v albánské společnosti?
?Beatifikační proces jsme zahájili roku 2002 a doufáme, že jej na diecézní rovině letos uzavřeme. Dnešní výzvy u nás jsou stejné jako ty, o nichž mluví také papež a které platí pro všechny: sekularismus, touha rychle zbohatnout, emigrace, ale také přesuny obyvatelstva uvnitř země a problémy, které dopadají na rodinu. Usilujeme o větší evangelizační nasazení, aby si srdce věřících mohlo opravdu zamilovat Krista a být na cestě neustálé konverze, jak to po nás Pán žádá. Další specifické výzvy albánské reality se týkají vztahů s pravoslavnými a s muslimy. Před pár lety jsem měli menší problém, ale nyní žijeme ve velmi dobrých vztazích, a lze říci, že dnes prožíváme krásnou zkušenost vzájemné úcty a cesty.?

Říká Mons. Massafro, biskup ze Scutari v souvislosti s probíhající návštěvou biskupů Albánie ve Vatikánu.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.