7.6.2008
K debaklu summitu FAO
?Převládly rozdíly a partikulární zájmy. Padlo mnoho slov, ale nebylo navrženo žádné řešení. 800 milionů lidí na světě stále čeká odpověď na tragédii hladu,? tak komentuje vatikánský deník Osservatore Romano výsledky summitu FAO. O rozpačitých závěrech římského zasedání této agentury OSN pro zemědělství a výživu píší také italská média. Závěrečný dokument má příliš obecný tón a 8,5 miliardy dolarů určených na pomoc nejchudším zemím je málo. Navíc není nic řečeno o strategii využití těchto fondů.
Třídenní zasedání FAO bylo věnováno potravinové krizi a zúčastnili se ho představitelé 187 zemí.
Zatímco generální ředitel OSN pro výživu a zemědělství, Jacques Diouf, označil výsledky summitu za uspokojující, nevládní organizace namítají, že podvyživené děti a jejich nešťastní rodiče z něj nic mít nebudou. Tisk vyzývá ?k dobrému skutku pro svět? v podobě zrušení FAO. Ironicky komentuje námahu delegátů, kteří se zaměřili na nákupy v luxusních buticích a popíjení v elegantních hotelech, a ve volných chvílích ?se zabývali údělem těch, kdo umírají hlady.?
Jak zdůrazňuje vatikánský deník, závěrečná deklarace summitu FAO se vůbec nedotkla nebo jen povrchně zmínila tak klíčové problémy jako je regulace cen na světovém zemědělském trhu, využívání bioenergie nebo spekulací s potravinovým zbožím. Bez odpovědi zůstala také otázka liberalizace obchodu se zemědělskými produkty. Jen těžko lze považovat za úspěch ? píše Avvenire ? předsevzetí, že do roku 2015 má být bída na světě zredukována na polovinu. Lze se domnívat, že za zkrachováním summitu FAO stojí vůle světových politických a hospodářských elit, které usilují o podřízení světového zemědělství a přírodního bohatství nadnárodním koncernům.
Na nedostatek konkrétních řešení summitu FAO upozorňuje také komunita Sant´Egidio, která se řadu let angažuje v pomoci nejpotřebnějším. Sice pozitivně hodnotí, že se účastníci římské schůzky zaměřili na problémy Afriky, ale nesouhlasí s navrženým řešením, aby země potýkající se s hladem kupovali potravinové přebytky. Skutečná pomoc znamená podporu jednotlivých ekonomik a rozvoj místního zemědělství. K tomu jsou zapotřebí konkrétní reformy a strukturální změny. V opačném případě svět podlehne hladu, píše vatikánský deník Osservatore Romano a připomíná, že právě o tom mluvil v poselství k účastníkům summitu FAO Benedikt XVI. Jak se zdá, byl to jediný konkrétní návrh, který na summitu zazněl.
Beata Zajączkowska
Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.