"Mluví se i o narušeném pojetí teologie."

29.7.2008 

Andrea Galli o Lambethské konferenci

Včera začal závěrečný týden pro anglikánské biskupy z celého světa shromážděné v Canterbury na tzv. Lambethské konferenci. Nejvyšší grémium anglikánské církve, které se schází jednou za deset let, tentokrát stojí před několika závažnými kroky. Předně hledá cesty, jak zabránit odchodům a schismatu anglikánského společenství kvůli rozdílným názorům na biskupské svěcení žen a homosexuálů a na homosexuální sňatky.
Jak probíhá debata jsme se zeptali Andrey Galliho, korespondenta deníku ?Avvenire? v Canterbury:

?Řekl bych, že debata spěje k horšímu, totiž že rozdíly, které byly od počátku jasné, se postupem času staly ještě zřejmější. Hodně se mluvilo a bude se ještě mluvit na téma homosexuality, které patří k nejpalčivějším. Právě v této otázce dochází k velmi tvrdým konfrontacím, daleko víc než je třeba biskupské svěcení žen. Také proto, že tady v Lambeth je celá řada žen vysvěcených na biskupy a kněze. V této věci tedy jde už o mnoholetou praxi anglikánského společenství. Jádrem sporů tedy zůstává především homosexualita. Je ale třeba dodat, že i v tomto případě jde tak trochu o špičku ledovce, protože ti, kdo kritizují postoje současného canterburského arcibiskupa a anglikánského společenství, mluví také o narušeném pojetí teologie a pastorace v širokém měřítku, které daleko překračuje samotné téma homosexuality.?

Pokusy o zprostředkování ze strany primase anglikánského společenství, canterburského arcibiskupa, Rowana Williamse, tedy nepřinesly očekávaný výsledek?

?Zatím se zdá, že nikoliv. Rowan Williams velice apeloval na jednotu, všemožně se snažil zachovat tuto největší hodnotu společenství, ale jak se zdá, neuspokojil ani jednu ze stran. Řešení, které Rowan Williams navrhne na konci tohoto týdne, bude jakýmsi kompromisem. To znamená uvrhne moratorium na ordinaci homosexuálních biskupů, což se týká zejména severoamerického episkopátu ? a na druhé straně se obrátí k africkým, zvláště nigerijským biskupům s žádostí, aby nerozšiřovali své diecéze na severoamerickém území. V posledních letech totiž Afričané nabízeli jakýsi ?záchranný pás? Američanům, kteří nesouhlasili s rozhodnutími svých biskupů. To samozřejmě přinášelo značné napětí.?

Jaké scénáře lze očekávat v případě schismatu?

?Slovo ?schisma? je také poněkud kontroverzní. Hnutí, které na mezinárodní úrovni kritizuje postoje a roli Rowana Williamse, se seskupilo pod jménem GAFCON (Global Anglican Future Conference), podle Konference, která proběhla na konci června v Jeruzalémě. Musíme připomenout, že nejde o zanedbatelnou frakci anglikánského společenství, ale o organizaci, ve které jsou biskupové ze zemí jako Nigérie, Uganda, Keňa a která reprezentuje až dvě třetiny celého anglikánského společenství. To znamená zhruba 40 milionů z celkem 50 ? 55 milionů praktikujících věřících anglikánského společenství. Jde tedy o velice významné hnutí. I proto je situace mimořádně delikátní a závažná. Scénář, který lze očekávat je asi takový: hnutí GAFCON v podstatě říká, že si schisma nepřeje. Jeho členové jsou přesvědčeni, že hájí čistotu anglikánské teologie a tradice. Ze schismatického jednání obviňují ostatní s tím, že chtějí zavést anglikánské společenství na cesty, které jsou naprosto cizí jeho tradici.?

Z Canterbury telefonoval Andrea Galli, korespondent deníku Avvenire.

Přeložila Johana Bronková.

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2025 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.