Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

13.11.2008 

Bez etiky a logiky finanční sektor krachuje

překlad komentáře z deníku Osservatore Romano

Ettore Gotti Tedeschi

Slýcháme, že rizika globálního finančního sektoru a jejich důsledky nebylo možné předvídat. Pravda to však není. Zato platí, že prognózy těchto rizik vyplývají z určitých morálních předpokladů. Proto byly přehlédnuty a znemožněny. Finanční sektor se snažil vyvolávat dojem, že je obdařen jakousi morální autonomií. A výsledky jsou nyní všem na očích.

Již před třiceti lety se ale vědělo, že je nemožné zajistit udržitelný ekonomický rozvoj, blíží-li se demografický růst nule. Byly kladeny otázky, zda je logické a etické nabízet iluzi rozvoje založeného pouze na růstu spotřeby jednotlivců; zda je logické a etické hradit sociální výdaje (důchody a zdravotnictví) růstem spotřeby a vyvolávat tak zvyšování daní; zda je logické a etické transformovat ty, kteří šetřili, na zadlužené spotřebitele; zda je logické a etické vnutit globalizovanému člověku, aby si šel hledat práci daleko od svého domova.

Potom se mělo za to, že je etické (ačkoli ne právě logické) dovolit všem, aby měli dům, a to i ti, kteří by si to dovolit nemohli. Byly tak vynalezeny tzv. subprime půjčky pro méně bonitní klienty a to s důsledky, které známe. Tento model ? dům pro všechny ? je klasický příklad dobrého cíle uskutečňovaného špatnými prostředky, to znamená pomocí neudržitelné finanční struktury. Kladly se tedy otázky, zda je etické financovat tento model úsporami občanů a jejich investováním do nesrozumitelných finančních produktů. A nabízela se otázka, zda je logické a etické připustit, aby banky aplikovaly konkurenční modely koncentrované na růst hodnoty akcií a byly tak nuceny vytvářet krajní rizika s minimální průhledností jenom proto, aby dokazovaly růst zisků.

Otázek tedy bylo mnoho. Odpovídalo se na ně však dalšími otázkami, jako například: co s tím má co do činění etika? A jaká etika vůbec? Teď se ovšem vynořila další otázka: kolik bude tento etický deficit stát? Po iluzích o bohatství minulých let bude prvním důsledkem to, že po určitou dobu, dokud nebude uhrazen vyprodukovaný schodek, budou banky méně investovat do ekonomického sektoru, který pak bude méně produkovat a méně platit. Budeme méně spotřebovávat a méně ušetříme. Budeme zkrátka žít chuději. Kromě toho budeme nuceni přijmout určitou formu státního dohledu za pomoci opatření, která budou přijata, tj. větší daně a inflace, menší úrokové sazby - pravděpodobně pod mírou inflace a která budou představovat určitou skrytou daň z převodu majetku.

Je tedy na místě výzva Benedikta XVI. Papež nám především připomíná, že peníze jsou pouhý prostředek a jako takový nás nesmí odvádět od cílů. Je pravda, že neprodukuje-li se bohatství, nelze je distribuovat. Avšak produkuje-li se špatně ? jako tomu bylo v posledních letech ? ničí se dvojí hodnota: bohatství i člověk. Model lichého kapitalismu posledních let uvedl do života ekonomickou utopii, která zapříčinila vážné škody.

Hodnota jedince byla posuzována podle toho, kolik by mohl vydělávat, utrácet a spotřebovávat. Dnes však už nikdo nevěří ani tomu, a panuje nedůvěra. Ve společnosti je důvěra základní ekonomickou hodnotou, ale srozumitelné se to stane, až když se jí přestane dostávat. Důvěra se zakládá na etickém jednání činitelů a produkuje zkvalitnění konkurence, věrohodnosti, motivace a spolupráce; umožňuje stabilitu, zaručuje finanční zhodnocení podnikatelské činnosti a umožňuje rozvoj podněcováním kreativity a efektivity.

Trh dnes vyžaduje především jistotu a respektování pravidel: nekorektnost ve finančním sektoru totiž produkuje nepřijatelné výdaje pro celek společnosti. Pro ozdravění ekonomiky a zrod nové důvěry je tedy třeba nejprve překonat deficit logiky a etiky, který poznamenal uplynulé roky. Jiná řešení budou jenom dočasná.

Komentář je převzatý z vatikánského deníku L´Osservatore Romano 9.11.2008.
Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.8.17 Peníze mají sloužit společnosti a nikoli naopak
1.9.09 Mikrokredit - paradox vracející důstojnost
11.7.09 Zdravý selský rozum
29.5.09 Smazat rozdíly vytvořené nespravedlivými systémy je pro mír nutné
3.3.09 V Itálii bude otevřena mikrokreditní banka Muhammada Yunuse



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti