Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

14.12.2008 

Náboženský fanatismus

Milan Glaser

Manifestované násilí či terorismus, bohužel, patří k dějinným kulisám, v nichž dnešní člověk žije. Zprávy o nich jsou jediné, které vyčnívají z jinak spíše nudného stereotypu mediální komunikace: nekončící seriál vystoupení ochotníků politické diskuse, která jitří emoce a vyvolává domýšlivé přesvědčení o principiální neudržitelnosti názorů protivníka; přehlídka celebrit, produkujících pilně svůj věhlas nebo urputné zápolení o to, kdo dopraví dřevěným klackem gumový kotouč po ledě vícekrát do protivníkem statečně bráněné sítě ? to vše dnes vytváří povědomí, na jehož pozadí se odvíjejí lidské dějiny.

Svět je prostřednictvím médií podáván za pomoci stále bizardnějších krajností, karikatur i falsifikátů reality. Není divu, že na člověka někdy dolehne hluboký pocit bezmoci a sklíčenosti, je-li denně mediálně bombardován absencemi odpovědí na otázky, jež ho doopravdy souží, tváří v tvář globálně bezradnému omílání myšlenkových klišé, ne-li přímo důmyslnému zatajování pravdy. Oné ignorované Pravdy, která jedině osvobozuje i obšťastňuje zároveň.

Manifestace agresivity, jež se nedávno odehrály v jedné z členských zemí EU a pár dnů před tím v Indii šokovaly celý svět, jsou v médiích označovány nic neříkajícím termínem extremismus, fundamentalismus či fanatismus. Nutno však říci, že jsou to v první řadě projevy myšlení, které odmítá racionálně uvažovat o etických měřítcích jednání a chtě nechtě nabývá podoby jakési univerzální nenávisti, jejímž předmětem je kterýkoli, nahodilý člověk. Zvláště teroristické zabíjení naslepo je fenomén, který budí stále větší obavy. Nahodilost bytí, na kterou novověké myšlení zapomnělo, ba nevděčně ji odložilo jako nepohodlnou stopu kreativity existence Boha, jakoby se tak lidem dramaticky a globálně připomínala a to za vysokou cenu obětí života konkrétních lidí.

Zvláště extremismus inspirovaný fanatickým praktikováním bludného nebo racionálně nekonzistentního náboženského učení je především nástrojem nenávisti k lidskému rodu. V této souvislosti stojí za povšimnutí, že neexistuje a ani nemůže existovat křesťanský terorista, protože úmyslné zabíjení lidských osob nemůže být nikdy křesťanské. Avšak skupiny založené na nekřesťanské náboženské víře ne vždycky dovedou rozpoznat toto záludné svádění bezbřehou nenávistí; navíc postrádají vnitřní kontrolní mechanismus, který by to jejich členům pomohl rozlišit a odmítnout, jako je tomu - na druhé straně - v případě katolické víry a jejího církevního magisteria.

Při pohledu na globální scénu nepředvídatelných teroristických hrozeb je třeba sáhnout po vysvětlení jiného řádu než je to politicko-sociální popř. psychologické. Proč vlastně nehledat náboženské vysvětlení náboženského fanatismu? Může tu vůbec stačit vysvětlení nenáboženské?

Bylo by totiž chybou, držet se při vysvětlování extremismu jenom pojmu ?fanatický?. Tento latinský výraz, který podle slovníku znamená ?vášnivě zaujatý?, prodělal několik významových proměn od svého znovuobjevení na scéně lidských dějin v novověku. Byl totiž používán nejprve v 16.století jako označení nároku, který požaduje zevšeobecnění normy, která není univerzální. V tomto smyslu pak v 17.století výraz ?fanatický? užívají katolíci ve vztahu k protestantům a volnomyšlenkářům, kterým vyčítali, že chtějí nahradit univerzální víru církve svými soukromými úsudky. V 18.století se pak perspektiva otočila a výrazu ?fanatický? se chopili osvícenci, kteří začali tímto termínem označovat věřící křesťany proto, že chápou víru jako univerzálně platnou, tedy závaznou pro všechny, zatímco ? podle nich ? prý měla platnost pouze regionální (cuius regio eius religio) a univerzalitu připisovali pouze lidskému rozumu.

Dnes v době rozšířené ideologie relativismu už ani lidský rozum není bezproblémově pokládán za univerzální. Výraz ?fanatický? proto už dnes nevysvětluje nic, protože je možné jej použít jako výtku či pokárání kohokoliv, kdo se komukoliv znelíbí.

Vrátíme-li se k náboženskému vysvětlení mezinárodního terorismu, zřejmě tu nejde o válku mezi lidmi, ale o válku proti všem lidem. O válku, inspirovanou nepřítelem lidské přirozenosti, tím, který je od počátku vrah, lhář a svůdce, Zlý, o jehož zbavení žádáme v poslední prosbě Otčenáše. Ten stojí za všemi lživými myšlenkovými proudy či ideologiemi, které nabízejí odstranění konkrétního člověka jako cestu k dosažení svého abstraktního cíle.

Lidské dějiny zajisté nejsou další etapou biologické evoluce, tedy výběru, který by navíc mohl být jedině nepřirozený; a už vůbec nemohou být automatickým a nutným vývojem směrem ke stále širšímu pozemskému blahobytu a štěstí člověka, protože dějiny jsou založeny na lidské svobodě. A ta může dát vzniknout i tzv. ?konečným řešením? a Gulagům.

Manifestace násilí praktikovaného náboženskými devianty je výrazem jejich uvíznutí v bludu či herezi, tedy v popírání Pravdy, která je platná pro všechny lidi. Barbarství terorismu by proto nemělo být potíráno jen hrubou silou, ale mělo by být také podnětem ke hlubší reflexi na všech úrovních veřejného i soukromého života lidské společnosti a především k opětovnému uznání univerzální instance lidského rozumu, který je schopen Pravdu poznat i věřit.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.11.17 Soustrastné papežské poselství k atentátu na egyptskou mešitu
6.6.17 Dopis italského biskupa manchesterským dětem
23.8.16 Šíitský ajatolláh napsal papeži Františkovi
11.7.16 S islámem se podvratně manipuluje
29.3.16 Kdo vykrmuje terorismus?, ptá se italský kombonián



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti