Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

13.8.2009 

Japonci nehledají v náboženství pravdu, ale smíření

Říká kard. Tauran po návratu z Japonska

Česká sekce RV

Vatikán. Mezináboženský dialog v Asii je jednou z priorit pontifikátu Benedikta XVI. Výrazem toho byla návštěva předsedy Papežské rady pro mezináboženský dialog v Japonsku ve dnech 2.-10. srpna. Kardinál Jean Louis Tauran se tam, kromě setkání s japonským episkopátem, věnoval rozhovorům s představiteli šintoismu, buddhismu a islámu. Země vycházejícího slunce se vyznačuje duchovním klimatem, jemuž jsou zcela cizí napětí a předsudky, jež trápí Evropu. Po svém návratu o tom pro Vatikánský rozhlas hovořil kard. Tauran:

?V Japonsku mne nejvíce oslovilo to, jak je všechno proniknuto náboženstvím. Japonci se rodí v šintoismu, praktikují buddhismus. Existuje zde určitý druh náboženského tmelu, takže lze nabýt oprávněného dojmu, že náboženství je součástí sociálního tkaniva. Mne zasáhlo nejvíce, že japonci v náboženství nehledají nějakou absolutní pravdu, ale spíše určitý druh zklidnění ve vztahu ke zkouškám, jež život přináší.?

Jak je do mezináboženského dialogu zapojena japonská církev?

?Mezináboženský dialog probíhá na rovině místních církví, nikoli na vrcholné úrovni, a tedy ve farnostech, školách, univerzitách.. Máme například prestižní síť škol a univerzit, které poskytují terén spontánnímu dialogu o životě mezi příslušníky různých náboženství. Všechno se odvíjí v harmonii, jejíž úroveň mne opravdu velice oslovila. V této zemi jsou všichni vzdělaní, všichni se respektují, existuje tu jakási ?filosofie harmonie?, která tento vyrovnaný dialog usnadňuje.?

Existuje nějaká konkrétní iniciativa katolické církve v tomto směru?

?Došli jsme k tomu, že by bylo dobré, aby během roku byla jedna společná neděle, věnovaná ve všech katolických farnostech modlitbám a rozhovorům zaměřeným k mezináboženskému dialogu. Japonský episkopát proto určil, aby určitou neděli během roku dostávali farnosti k dispozici jakousi osnovu, která by pomohla zaměřit kázání i modlitbu tímto směrem, aby každý věřící, který přijde na mši mohl být osloven tímto tématem. Myslím, že by se tak mohl dát tomuto dialogu konkrétnější smysl a tím jej také prohloubit.?

Účastnil jste se také vzpomínkových pietních aktů v Hirošimě a Nagasaki, tedy ve městech, která byla před více než 60 lety zničena atomovými bombami. Jaké dojmy jste si odnesl?

?Po návštěvě tamějších muzeí jsem pociťoval jakoby stud za to, že patřím k tomuto lidstvu. To co tam lze spatřit je nevyslovitelné... vidět co je člověk schopen udělat! Je zde tedy tento dramatický aspekt. Z druhé strany je tu třeba říci: Připomínejme si to, abychom se v budoucnosti vyhnuli tomu, že by se stejné věci opakovaly. Nejvíce mne však zasáhla místa, která byla v 16. a 17.století dějištěm mučednictví tisíců našich bratří a sester: to mne opravdu dojalo. Je nepopiratelné, že kořeny japonské církve jsou zapuštěny v krvi mučedníků.?

Co se tam tehdy stalo?

?Šogun, politický vládce, tehdy řekl: chcete-li být Japonci, nemůžete být křesťany, protože křesťanství je importované náboženství, a tedy: buď Ježíš nebo já. Křesťané odpověděli: ne, naším životem je Ježíš Kristus, On je světlo, pravda a život. A tak šli všichni, i děti spolu se svými rodiči na smrt. Byli krájeni na kousky, házeni do vařícího oleje, docházelo k úděsným, úděsným scénám... Tamějším katolíkům jsem říkal: jste nositeli zavazujícího odkazu, který musí přinést plody. Modleme se, aby jste přinášeli dobré plody.?

Mezináboženský dialog v Asii je jednou z priorit pontifikátu Benedikta XVI. Jak se Papežská rada pro mezináboženský dialog snaží tuto prioritu prosazovat?

?Nemůžeme než podporovat biskupy, usnadňovat kontakty.. to může být náš přínos. Nemůžeme učinit více, protože ? jak neustále říkám ? mezináboženský dialog se nekoná tady v Římě, ale přímo v konkrétních místech života křesťanů. Benedikt XVI. učinil z mezináboženského dialogu prioritu svého pontifikátu do té míry, v níž je osobně citlivý vůči pravdě. A mezináboženský dialog je v první řadě putováním k pravdě. Všichni společně putujeme k pravdě, nestavíme dialog na dvojakostech. To by znamenalo odsoudit jej k smrti.?

Říká kard. Jean Louis Tauran po svém návratu z Japonska.

Přeložil Milan Glaser

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Vatikán vybízí k posílení mezináboženské solidarity za koronakrize
3.8.20 Papež přijal generálního sekretáře Výboru pro mezilidské bratrství
5.12.19 Papež František s imámem Al-Tajíbem chtějí zorganizovat světový summit o lidském bratrství
19.9.19 Arcibiskup Ayuso Guixot hájí křesťansko-islámskou deklaraci o lidském bratrství
25.5.19 Jmenován nový předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti