Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

23.8.2009 

Darwin a ideologie socialismů

Milan Glaser

Na dnešek připadá kulaté výročí jedné opomíjené události novodobých dějin. 23. srpna 1939 uzavřely smlouvu o neútočení dva totalitní státy. Německo a Sovětský svaz si tím mezi sebe rozdělily území Polska, které vzápětí svorně okupovaly. Každá strana si tak v rámci této dohody mohla nerušeně upevňovat svoje sféry vlivu, jak to diplomaticky smlouva nazývala. Obyvatelé Evropy tak před sedmdesáti roky koncem léta stanuli před chmurnými vyhlídkami mírové dohody. Ta byla jen předehrou k válce, která by v případě vítězství jen jedné z obou stran byla prohrou nejen pro Evropu.

Smutné 70. výročí taktické smlouvy dvou ideologických rivalů, může být příležitostí k zamyšlení nad oběma totalitními režimy 20.století či přesněji nad ideologiemi, které je inspirovaly. Nezřídka jsou podávány jako ideové protiklady, což tvrdí většinou vítězové onoho vzájemného střetu, ale někdy i ti, co se hlásí k poraženým. Dramatický dojem z jejich válečného střetnutí může snadno zakrýt nebo vytlačit na okraj pozornosti to, co mají oba totalitní režimy společného, totiž zrůdnou ideologii nenávisti, kterou byly poháněny, tzn. intelektuální blud, přesvědčující a svádějící svobodné lidi k likvidaci druhých lidí.

Obě ideologie zmíněných režimů se dovolávají pojmu socialismus. Je to náhoda? Jedna si libuje v přívlastku ?nacionální? a druhá v označení ?třídní?. Oba intelektuální bludy však mají společný cíl: nadchnout jednotlivce pro budování nové společnosti. Pro oba socialismy je však život konkrétního člověka hodnotou, kterou pouze ony samy v konkrétních případech udělují nebo odnímají.

Národní i třídní socialismus měly militantní charakter. Byly neseny dynamikami boje o život (struggle for life) za nastolení společnosti nového typu. Ideologickým pilířem této nové společnosti ? u obou socialismů - byly nové koncepce lidství a lidské společnosti. Pojmy árijská rasa nebo dělnická třída, nadčlověk či socialistický člověk představují jakési nové hypotetické druhy lidského rodu, které měly tvořit tuto novou společnost. Ideologická rétorika je průhledná. Jeden z Norimberských rasových zákonů tvrdil, že ?mezi těmi nejnižšími formami, jež se ještě nazývají lidmi, a našimi nadřazenými rasami, existuje větší vzdálenost než mezi těmi nejpodřadnějšími lidmi a nejvyvinutějšími opicemi?. Francouzský katolický filosof židovského původu Fabrice Hadjadj proto shrnuje (La profondeur des sexes: Pour une mystique de la chair. Paris, Seuil, 2008), že ?podstatou nacistické ideologie je spíše darwinismus než rasismus?, protože dělí lidský rod na druhy.

?Boj německé rasy za životní prostor?, ale i ?třídní boj proletariátu? zapadají do perspektiv Darwinovy hypotézy O původu druhů v aplikaci na dějiny lidské společnosti. Je to pokušení či pokus člověka aplikovat domnělou evoluční teorii na lidskou společnost? ?Tato idea univerzálního pohybu a změny ? říká k tomu Lenin ? byla vyhlášena na společnost dříve než byla dokázána v aplikaci na člověka? (Lenin, V.I.: Filozofické sešity. Sebrané spisy. Svazek 29, Svoboda, Praha 1988, s. 152). Dokázána? Vladimír Iljič měl za to, že ano, ale svými slovy narážel hlavně na to, že Marxův Manifest komunistické strany byl publikován o 12 let dříve než Darwinův spis O původu druhů. Marx i Engels chovali k Darwinovi rovněž otevřené sympatie.

Duchovní příbuznost obou socialistických ideologií je tedy zjevná. Oba levicové totalitní režimy, nacistický i komunistický, měly stejnou inspiraci a vyznačovaly se svéráznou antikatechezí, vzbuzující a vštěpující nepřátelství a nenávist člověka k člověku. Vše oděno do literární formy novodobých mýtů s vědeckým nádechem, které odlidšťují rozum a prosazují alternativní lidství, které nemá být obrazem Božím.

Dějinný neúspěch ideologických tyranií 20. století lze proto chápat jako určité vyvrácení Darwinovy teorie ve vztahu k lidskému rodu. Ostatně tato teorie je sama o sobě spíše jen temným proroctvím než zastaralým přírodovědeckým traktátem. Tam, kde existuje a funguje lidský rozum, platí přece jen jiné zákonitosti než ty Darwinovské. Sympatie k nim však může i nadále právem děsit. Kořeny brutálních ideologií se totiž sbíhají ve společné neznámé, ve skrytém iracionálním předpokladu, na kterém železná logika konstruuje zhoubné mystifikace; racionální pasti na lidskou svobodu či přesněji na neochotu člověka uznat svou závislost na stvořitelské lásce Boží.



Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti