Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

6.2.2010 

Všichni, kdo encykliku nečetli, tvrdí, že je o etice

říká ředitel vatikánské banky

Ettore Gotti Tedeschi

Ředitel vatikánské banky (IOR) prof. Ettore Gotti Tedeschi poskytnul obsáhlý rozhovor Vatikánskému televiznímu centru, odkud jej přebíráme. Známý ekonom a bankéř komentuje aktuální ekonomickou a sociální situaci a hovoří nejprve o přijetí, jakého se dostalo mezi finančníky a ekonomy encyklice Benedikta XVI. Caritas in veritate:

?Byla přijata dobře, se všeobecným uspokojením. Je však třeba dodat, že kdykoliv v našem světě dojde k vážným problémům ? v tomto případě k velké ekonomické krizi, kterou trpí všichni: státy, politické instituce, finanční a průmyslové instituce, rodiny a občané ? všichni vzývají požadavek etiky. Když se objeví problémy, etika se jednohlasně stává chybějícím prvkem v přírodě. Proto všichni skládali encyklice komplimenty, nadšeně vynášeli důležitost jejího poukazu na potřebu etiky, kterou pak interpretovali různými způsoby. Encyklika ovšem poukazuje na velmi přesná fakta a extrémně přesně je také reflektuje. Všichni, kteří ji, samozřejmě, ani nečetli, se nakonec shodnou na tom, že encyklika hovoří o potřebě etiky. Uvidíte ale, že po skončení krize ? pokud je pravda, že končí, o čemž mám jisté pochyby ? bude se mluvit stále méně jak o etice, tak o encyklice. Kdo ví, proč je tomu tak.. ale ve skutečnosti spatřujeme nedostatek etiky vždycky v našem bližním, mluvíme o něm, pořádáme kurzy etiky, vytváříme definice etiky, nástroje etiky (etická banka, etický fond), a přitom zapomínáme, že etiku je třeba v první řadě žít spíše než vyučovat. Je třeba ji prokazovat, je třeba dokazovat, co znamená etické jednání.?

Americký prezident Obama vystoupil nedávno proti gigantismu bank a návratu superbonusů pro jejich manažery. Myslíte si, že příležitost ke změně, která souvisela s krizí, nebyla přijata nebo je dosud čas na znovu zavedení principů sociální etiky do ekonomie?

?V první řadě považuji za přehnané, je-li bankéřům a finančníkům přičítána odpovědnost za vznik krize. Příčina krize není v bankách a ve finančním sektoru. Banky a finanční sektor přispěly ke zhoršení krize v jejích počátcích, když se snažili kompenzovat problém, který ji předcházel. A tím je krach ekonomického rozvoje, který se začal kamuflovat využitím finančních nástrojů. A smím-li být ještě více polemický, pak řeknu, že spíše než bankéři nesou odpovědnost někteří vládní představitelé, kteří podněcovali, podporovali a ospravedlňovali expanzi úvěrů, která byla používána na udržení indexu ekonomického růstu, jenž se nakonec ukázal fiktivním. Nyní se nacházíme před ještě větším problémem, o kterém budeme v budoucnu slýchat. Technicky bývá označován výrazem averaging, což znamená ?umenšení dluhů?. V posledních deseti letech v Itálii, ve Spojených státech a prakticky v celém západním světě, se procentuální dopad celkového dluhu na hrubý národní produkt zvýšil z 200% na 300%. Zvýšil se tudíž asi o 30%. Tento umělý nárůst dluhu ? dluhem teď míním dluh vlád ? se v jednotlivých zemích liší. V Itálii je velký dluh vlády a poměrně nepatrný dluh rodin. Ve Spojených státech je vysoké zadlužení rodin a nízké zadlužení vlády. Toto celkové zadlužení vlád, rodin, finančních institucí a nefinančních a průmyslových institucí je třeba dnes umenšit. To si vyžádá 5 až 7 let v rozvinutých zemích Evropy a ve Spojených státech, aby bylo možné snížit dimenze a vrátit se do přijatelných kritérií. To znamená, že příštích 5 až 7 let budeme stát před rozhodnutími určitých ekonomicko-finančních strategií, která nejsou příliš povzbudivá. Takže, nechceme-li vyhlásit státní bankrot ? a některé menší státy by tak mohly učinit ? nezapomeňme, co se přihodilo Argentině, nechceme-li tento dluh redukovat za pomoci zvyšování inflace, která by postihla všechny; a pokud nemáme po ruce nějakou šokovou terapii, kterou občas nějaký ekonom či bankéř zmiňuje ? opravdu však žádnou nevidím, možná nějaká biotechnologie nebo nová Silicon Valley - pak zbývá jenom jediný způsob, jak rekonstituovat ekonomicko-finanční rovnováhu, a tím je odříkání.?

To je první část rozhovoru s ředitelem vatikánské banky a ekonomem prof. Ettorem Gotti Tedeschim o aktuálních ekonomicko-sociálních vyhlídkách. Další části rozhovoru budeme postupně přinášet.

Přeložil Milan Glaser

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
30.10.20 Ekonom Luigino Bruni: Pro nás křesťany je desátek absolutní povinností
28.8.20 Papežský akademik: Lék na nemocnou ekonomiku? Stačí chtít.
27.4.12 Arcibiskup Tomasi: Finanční svět ignoruje elementární etická pravidla
3.1.12 Kard. Bagnasco: politika nesmí rezignovat na svou roli
9.12.11 Církev k reformám v Itálii: utahování opasků nestačí



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti