Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

7.3.2010 

Bůh zjevením svého jména s námi navazuje vztah

Homilie Benedikta XVI., římský kostel sv. Jana od Kříže

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,
?Obraťte se, praví Pán, neboť se přiblížilo nebeské království? recitovali jsme vstupní antifonu před evangeliem této třetí neděle postní, která nám podává základní téma tohoto ?silného období? liturgického roku: výzvu k obrácení našeho života a k důstojnému konání skutků pokání. Ježíš poukazuje na dvě epizody z tehdejšího zpravodajství: brutální represi římské policie uvnitř chrámu (srov. Lk 13,1) a tragédii osmnácti mrtvých, na které se zřítila věž v Siloe (v.4). Lidé si tato fakta vykládají jako Boží trest za hříchy, kterých se dopustily oběti, pokládají se za spravedlivé a myslí si, že jsou uchráněni takovýchto incidentů, neboť jejich život nepotřebuje obrácení. Ježíš však usvědčuje tento postoj z iluze: ??Myslíte si, že ti Galilejci, když to museli vytrpět, byli větší hříšníci než ostatní Galilejci? Ne, říkám vám; když se neobrátíte, všichni podobně zahynete? (Lk 13,2-3). A vybízí k zamyšlení nad těmito fakty a k většímu úsilí na cestě obrácení, protože nekráčet cestou obrácení sebe sama, znamená uzavírat se před Pánem, což vede ke smrti duše. V postní době je každý z nás Bohem vyzýván, aby vnesl do svého života zlom, přemýšlel a žil podle evangelia a něco změnil ve svém způsobu modlitby, jednání, práce a vztazích s druhými. Ježíš nám adresuje tuto výzvu nikoli se samoúčelnou přísností, nýbrž právě proto, že má starost o naše dobro, o naše štěstí, o naši spásu. Z naší strany musíme odpovědět upřímným vnitřním úsilím a žádat jej, aby nám dal pochopit v jakých konkrétních bodech se máme obrátit.

Závěr evangelního úryvku znovu ústí do perspektivy milosrdenství, ukazuje nezbytnost a naléhavost návratu k Bohu, obnovy života podle Boha. Ježíš s odkazem na dobový obyčej podává podobenství o fíkovníku na vinici; tento fíkovník nenese plody (srov. Lk 13,6-9). Dialog, který se odvíjí mezi majitelem a vinařem, vyjevuje na jedné straně milosrdenství Boha, který má trpělivost a ponechává člověku i nám všem čas k obrácení, a na druhé straně nezbytnost okamžitě zahájit vnitřní i zevnější změnu, aby nepřišla nazmar příležitost, kterou nám nabízí Boží milosrdenství, totiž překonat naši duchovní lenost a odpovědět na lásku Boží naší synovskou láskou. Také sv. Pavel v úryvku, který jsme vyslechli nás vybízí, abychom se neklamali: nestačí být pokřtěn a přistupovat ke společnému eucharistickému stolu, pokud se nežije křesťansky a nevěnuje se pozornost znamením Páně (srov. 1 Kor 10,1-4).

Drazí bratři a sestry z farnosti sv. Jana od Kříže! Těší mne, že jsem dnes mezi vámi, abych spolu s vámi slavil den Páně. Srdečně zdravím kardinála vikáře, pomocného biskupa, vašeho faráře, dona Enrico Gemma, kterému děkuji za jeho krásná slova, jimiž mne i vaším jménem přivítal, a ostatní kněze, kteří mu pomáhají. Rád bych pozdravil všechny obyvatele této čtvrti, zejména lidi staré, nemocné, osamocené a v nouzi. Na všechny a každého pamatuji před Pánem v této mši svaté. Vím, že vaše farní společenství je mladé. Farnost zahájila svou pastorační činnost roku 1989, po dvanáct let na provizorním místě a pak v novém farním komplexu. Nyní, kdy už máte nový kostel, chtěl bych vás svou návštěvou povzbudit k co nejlepší realizaci církve z živých kamenů, kterými jste vy. Vím, že zkušenost prvních dvanácti let poznamenává životní styl až dodnes. Nedostatek vhodných budov a pevných tradic vás proto vedly k tomu, abyste se svěřili moci Božího Slova, které je svítilnou na cestě a přináší konkrétní plody obrácení a účasti na svátostech, zejména na nedělní eucharistii a ve službě. Povzbuzuji vás, abyste z tohoto kostela učinili místo, ve kterém se stále lépe naslouchá Pánu, jenž k nám mluví v Písmu svatém. To ať zůstane vždycky živým středem vašeho společenství, aby se stalo ustavičnou školou křesťanského života, z níž veškerá pastorační činnost vychází.

Postavení nového farního kostela vás vedlo ke hromadnému apoštolskému nasazení se zvláštním zaměřením na oblast katecheze a liturgie. Vaše pastorační úsilí mne těší. Vím, že různé skupiny věřících se shromažďují k modlitbě, formují se ve škole evangelia, účastní se na svátostech ? zejména svátosti pokání a eucharistie ? a žijí onu podstatnou dimenzi křesťanského života, kterou je charita. S vděčností myslím na všechny, kdo přispívají k tomu, aby liturgické slavení bylo živé a sdílené, a také na ty, kteří se spolu s farní charitou a skupinou ze Sant´Egidio snaží vycházet vstříc mnoha potřebám této čtvrti, zejména očekáváním těch nejchudších a nejvíce potřebných. Myslím nakonec na ty, kteří chvályhodně pečují o rodiny, o křesťanskou výchovu dětí a navštěvují oratoř. Tato farnost je již od svého vzniku otevřena hnutím a novým církevním společenstvím, uzrálo tak širší vědomí církve a objevily se zkušenosti nových forem evangelizace. Povzbuzuji vás, abyste odvážně pokračovali tímto směrem a spolu se všemi ostatními zdejšími iniciativami usilovali o jednotný pastorační plán. S potěšením jsem se dověděl, že vaše společenství chce v úctě k povoláním a roli zasvěcených osob i laiků, prosazovat spoluodpovědnost všech členů Božího lidu. Vyžaduje to změnu mentality, zejména ve vztahu k laikům, to znamená ?opustit názor, podle něhož jsou laici pokládáni za spolupracovníky kléru, a skutečně uznat jejich spoluodpovědnost za existenci a působení církve, a tím favorizovat růst zralého a aktivního laikátu? (srov. Benedikt XVI., Promluva na pastoračním sympoziu římské diecéze, 26.května 2009).

Nejmilejší křesťanské rodiny, drazí mladí, kteří žijete v této čtvrti a kteří patříte do této farnosti, nechte se stále více vést touhou zvěstovat všem evangelium Ježíše Krista. Nečekejte, až přijdou jiní s jinými poselstvími, která nevedou k životu; staňte se vy sami Kristovými misionáři mezi bratry tam, kde žijí, pracují, studují nebo tráví volný čas. Zahajte i tady organickou a detailní pastoraci povolání, založenou na výchově rodin a mladých k modlitbě, a žijte život jako dar, pocházející od Boha.

Drazí bratři a sestry! Silný čas postní doby zve každého z nás, aby rozpoznal tajemství Boha, který se v našem životě zpřítomňuje, jak jsme slyšeli v prvním čtení. Mojžíš uviděl na poušti hořící keř, který neshořel. Nejprve byl pohnut zvědavostí, přiblížil se, aby tento tajemný úkaz spatřil, když v tom zazněl z keře hlas, který jej oslovil: ??Já jsem Bůh tvého otce Bůh Abrahámův, Bůh Izákův a Bůh Jakubův? (Ex 3,6). Právě tento Bůh jej pošle do Egypta s pověřením, aby vyvedl lid Izraele do zaslíbené země a žádal v jeho jménu faraóna o osvobození Izraele. V této souvislosti se Mojžíš ptá Boha, jaké je jeho jméno - jméno, kterým Bůh projevuje svou zvláštní autoritu ? aby se mohl představit lidu a potom faraónovi. Odpověď Boha může vypadat divně, jako odpověď poskytnutá a zároveň neposkytnutá. Říká o sobě jednoduše: ?Já jsem, který jsem!?. ?On je? a to musí stačit. Bůh tedy neodmítnul Mojžíšovu otázku, zjevuje svoje jméno, a vytváří tak možnost oslovení a vztahu. Bůh zjevením svého jména ustanovuje mezi sebou a námi vztah. Stává se někým, koho lze oslovit, navazuje s námi vztah a dává nám možnost existovat ve vztahu k Němu. To znamená, že se do jisté míry sděluje našemu lidskému světu, stává se dostupným, jakoby jedním z nás. Bere na sebe riziko vztahu, bytí spolu s námi. To co začalo u hořícího keře na poušti, dovršuje se u hořícího keře kříže, kde Bůh, který se stal přístupným ve svém Synu, jenž se stal člověkem, reálně jedním z nás, dává se do našich rukou a tak uskutečňuje osvobození lidstva. Na Golgotě se Bůh, který se v noci útěku z Egypta zjevil jako Ten, který osvobozuje z otroctví, zjevuje jako Ten, který objímá každého člověka spasitelskou mocí Kříže a Zmrtvýchvstání, osvobozuje jej z hříchu a smrti a přijímá do náruče Své lásky. Zůstávejme v rozjímání nad tímto tajemstvím Božího jména, abychom lépe chápali tajemství postní doby, abychom jako jednotlivci i společenství žili v ustavičném obrácení a byli tak ve světě ustavičnou epifanií, svědectvím živého Boha, který osvobozuje a zachraňuje láskou.
Amen.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.12.19 František vydal apoštolský list o významu a hodnotě vánočních jesliček
30.11.19 Papež František v římské Charitě: Bláznovství lásky, služby a zranitelnosti
21.9.19 Prosme o milost nevidět v nikom nepřítele, kázal papež v Albanu
15.7.19 Petrův nástupce navštíví diecézi Albano
16.6.19 Papež navštívil Camerino: Bůh uzdravuje naši raněnou paměť



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti