Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

27.3.2010 

Benedikt XVI. je přísný málo nebo příliš?

Neznámý paradox

Vittorio Messori

Ani Joseph Ratzinger, ani Benedikt XVI. jistě nepotřebuje naši obhajobu. Vážnost a respekt, kterému se tento muž těší i mezi nevěřícími, svědčí o tom, že je živým ztělesněním té nejlepší syntézy katolicismu. Kdo jej zná lépe, ví, jak se v Ratzingerovi profesorovi, biskupovi, kardinálovi prefektovi a papežovi snoubí přísnost a milosrdenství, serióznost a porozumění, respekt vůči normám a pozornost k osobní lidské situaci. Je v něm dávná lidskost mužů církve, kteří z kazatelny otevřeně potírají hřích, ale potom ve zpovědnici s konkrétním hříšníkem široce interpretují Kristovu pozvánku k porozumění a odpuštění.

V jeho dopise církvi v Irsku zní neslýchaná nesmlouvavost: bolest a rozhořčení kvůli zradě evangelia nejsou ředěny žádným teologicky korektním pokrytectvím. V těchto dramatických řádcích se Benedikt XVI. nepokouší umenšovat vinu připomenutím pochybné úrovně kazatelen, ze kterých znějí kázání. Ani slůvko o pokrytectví stárnoucích apoštolů osmašedesátnické ?sexuální revoluce?, kteří se oděli do talárů pohoršených a zachmuřených moralistů. Papež mlčí o obraně, kterou maličkým poskytují ti, kteří zároveň káží o nedotknutelném právu na svévolnou likvidaci těch ještě menších. V dopise není ani náznakem zmíněn ekonomický apetit anglosaských právníků, kteří publikují inzeráty tohoto znění: ?Chceš se stát milionářem? Pošli svého syna na rok do semináře a potom přijď k nám?. Americké právo totiž připouští, aby si advokáti dělili s klientem na půl enormní odškodnění, které se jim dostává. Agenti těchto právníků bezostyšně pořizují seznamy starců, které přesvědčují, aby podali udání. Pokud jsou obvinění kněží už mrtví, tím lépe, protože biskupové a představení řeholních řádů zaplatí stejně, aby se vyhnuli případnému vláčení v médiích. Tzv. ?pedofilní kněz? je totiž ve Spojených státech už roky protagonistou obrovského byznysu, který přivedl k bankrotu opulentní diecéze a řády.

Přesto však Benedikt XVI. nehledá žádné polehčující okolnosti, jakkoli jsou legitimní a odůvodněné. Jeho prst neukazuje mimo církev, ale pouze na ty její syny, kteří ji zradili. Pro ně má hrozná slova, v nichž zaznívá rozhořčení biblických proroků. Po odsouzení však následuje naděje, totiž odkaz na Boží milosrdenství, které dovede přeměnit zlo na dobro, vybízí viníky, aby zaplatili, co dluží, ale nezoufali před Kristovým odpuštěním. Žádný hřích není tak veliký, aby vyčerpal milosrdenství Boha; lítost a pokání mohou tomu, kdo chce, otevřít cestu ke smíření.

V tomto synu starého katolického Bavorska je přítomno to, čím se vyznačuje autentický katolicismus. Odmítá nelidskou ?jakobínskou? krutost; nepřijímá rozsudek bez možnosti odvolání, spravedlnost, která vylučuje porozumění, právo bez slitování. O této moudrosti, kterou se vyznačuje dvoutisíciletá zkušenost církve, nic nevědí ti, kteří se nyní - kromě mnoha jiných pochybení a manipulací - snaží posadit papeže na lavici obžalovaných.

Těm, kteří obviňují bývalého prefekta Kongregace pro nauku víry, že zamlčoval a tutlal, je třeba připomenout mimo jiné ono ?bolestné tajemství?, kterým je případ Marcial Maciela Degollada. Kongregaci Legionářů Kristových, kterou založil jmenovaný mexičan, měl v oblibě Jan Pavel II. a mnozí další v jeho okolí. Zatímco staré řeholní rodiny skomíraly či stárnuly, vynořila se najednou tato řada mladých nadšenců a obránců pravověrnosti. Hlasy, které přicházely do Říma a tvrdily, že don Maciel sexuálně obtěžoval seminaristy, byly posuzovány s opatrností papežem Wojtylou, který si pamatoval, že v Polsku byla podobná obvinění používána komunisty, kteří chtěli pošpinit církev.

V každém případě však jedno z prvních opatření, které přijal Ratzinger, jakmile se stal papežem, bylo právě rozhodnutí, kterým onomu zakladateli uložil, aby se stáhl do ústraní a věnoval se po zbytek života pokání a modlitbě. A nejenom to: Benedikt XVI. také pohotově zrušil čtvrtý řeholní slib Legionářů, který se týkal tzv. ?diskrétnosti? a zavazoval k mlčení o chování představených, což bránilo Svatému stolci ve vyšetřování. A mezi Legionáři dokonce nechyběli takoví, kteří podezřívali papeže Ratzingera z toho, že má špatné rádce nebo že se dokonce podílí na komplotu proti této řeholní kongregaci, která se mezitím stala velice vlivnou a bohatou. A tak muž, který je zvnějšku obviňován z toho, že ?nejednal?, je zvnitřku církve viněn z toho, že ?jednal až příliš?. A to nejenom vůči Legionářům, ale i v mnoha dalších případech, kdy se podezření o sexuálním zneužívání potvrdilo. Toto je paradox nejenom neznámý, ale také velmi výmluvný.

Z deníku Corriere della Sera, 27.3.2010
přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.1.21 Prof. Zollner: Nedělejme si iluze, že skandály máme za sebou
14.10.20 Přelíčení ve věci údajného sexuálního zneužití ve Vatikánu
30.6.20 Papež je informován o případech zneužívání v polské církvi
20.4.20 Italský kněz: Za koronaviru pedofilové slaví
2.1.20 Výkvět francouzské inteligence prosazoval v 70. letech pedofilii



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti