Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

28.8.2010 

Kdo vede útok, média nebo papež?

Johana Bronková

Pět let pontifikátu a pět let nechtěné popularity, všudypřítomný předsudek, vždy připravený rozpoutat vlnu kritiky ochotně přebíranou západními médii. Proč ten vlídný, vzdělaný a plachý muž na Petrově stolci rozpoutává takové vášně? Co za tím vězí? Odpovědět na tuto otázku, nebo alespoň předestřít možné odpovědi, si dali za úkol dva italští experti na vatikánskou problematiku, Paolo Rodari, kmenový autor Il Foglio, a Andrea Tornielli z Il Giornale. Více než tři sta stránek knihy nadepsané ?Attacco a Ratzinger? (Útok na Ratzingera), zrcadlí dějiny současného pontifikátu v podrobné analýze protestů, kritik a nesouhlasu. Autoři se neutíkají k snadným teoriím spiknutí. Pod drobnohledem zkoumají jednotlivé mediální kauzy, rozlišují jejich původ, varují se snadného převádění na společného jmenovatele. Příčiny nacházejí venku, ale také uvnitř církve. Jak konstatují, pomocníky tohoto široce pojatého útoku se nevědomky stávají všichni ti, kdo by v papežově okolí mohli udělat víc.

Citace středověkého autora při přednášce v Řeznu v roce 2006, která vyvolala ostré reakce v muslimském světě a nakonec přinesla novou fázi dialogu, založenou na kulturní dimensi, je tématem první kapitoly. Daleko složitější se jeví problém sexuálního zneužívání mladistvých. Ačkoli jde o případy, vrhající stín spíš na poslední léta předchozího pontifikátu, přesto odpovědnost neprávem padá na hlavu papeže Ratzingera. Italští vatikanisté zkoumají pozadí nejzávažnějších skandálů, ptají se, kdo blokoval kauzy vídeňského arcibiskupa, kard. Groëra, nebo Maciela Degollada. Poslední oddíl se věnuje problémům svou povahou vnitrocírkevním, které nicméně přerostly v mezinárodní kauzy: povolení předkoncilní liturgie, sejmutí exkomunikace z lefébvristických biskupů, včetně negacionisty Williamsona, a usnadnění vstupu do katolické církve pro anglikány.

Jedna smršť za druhou, od polemiky k polemice, aby skutečné poselství Benedikta XVI. bylo ochromeno, aby se smrsklo v klišé o papeži-zpátečníku a odmocnilo jeho hlas, píší autoři, když se v závěru snaží shrnout výsledky své analýzy. Otázku po důvodech nechávají otevřenou. V poslední kapitole přinášejí celou škálu často komplementárních možných odpovědí.

Do široké dějinné souvislosti zasazuje výpady proti papežovi politický analytik a učitel žurnalistiky z Lugana, Marcello Foa: ?Po pádu berlínské zdi jsme svědky procesu, který vede k neustálému oslabování tradičních institucí jako jsou státy a církve a k přenášení moci na velké soukromé společnosti a mezinárodní organizace,? říká Foa.

Podle známého amerického publicisty a spisovatele, George Weigela, hlavní příčinou útoků proti papežovi je jeho vytrvalý boj proti relativismu. Ani on nepředpokládá, že by šlo o organizovanou kampaň. Podotýká ovšem, že zájmy světských vlastníků médií se často překrývají s názory těch katolíků, kteří stále ještě touží po revoluci. Hanse Künga jmenuje jako příklad těch, kdo ?si nedokáží představit Ratzingera jinak než podle karikatury, kterou sami vytvořili.?

Představu mediálního útoku na papeže kategoricky odmítá Rachel Donadio, římská korespondentka New York Times. Zatímco v Itálii je každý církevní skandál čten v rámci dlouhé historie antiklerikalismu, v Americe investigativní žurnalistika kontroluje všechny veřejné instituce, církev nevyjímaje, ohrazuje se korespondentka liberálního deníku. Jiný americký novinář, John Allen, který zná Vatikán zblízka, vidí problém diferencovaněji. Velkou část mediálního podání posledních afér považuje za nespravedlivou. Uvádí nicméně čtyři reálně existující problémy, přispívající k lavinovému šíření negativních zpráv o církvi: 1. vysoká míra náboženského analfabetismu v hlavních světových médiích, 2. instinktivní nedůvěra novinářů vůči jakékoliv instituci nebo autoritě, 3. nátlak na stále rychlejší produkci nových zpráv a konečně 4. jistá neschopnost v přístupu k médiím ze strany mnoha církevních představitelů.

A možná je všechno jinak, možná si položil správně otázku francouzský vatikanista, Jean-Marie Guénois. Je to skutečně Benedikt XVI., kdo se dostal na paškál, kdo je obětí mediálních kampaní? ? ptá se francouzský novinář. Není to spíš on sám, kdo se svou mírností a nemenší jasností, velmi vlídně a přitom přesně a vybroušeně míří do středu jistých problémů, míří na liturgii, na vztah mezi vírou a rozumem...?

Nebude pak vlna polemik spíš dokladem, že zaměřil přesně, že se dotýká neuralgických bodů naší doby?

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti