Jak pracoval kard. Eugenio Pacelli, jaké názory měl budoucí papež Pius XII. i v čem se neshodoval se svým předchůdce, Piem XI., poodhaluje nová publikace Vatikánského tajného archivu. Jeho prefekt, biskup Sergio Pagano, vydal první díl poznámek kard. Pacelliho z doby, kdy byl státním sekretáře, totiž z let 1930-1939 (
I fogli di udienze del cardinale Eugenio Pacelli Segratario di Stato (1930), eds. Sergio Pagano, Marcel Chappin, Giovanni Coco).
Eugenio Pacelli od raného věku neopouštěl svůj zápisník ani na okamžik. Když se stal ve Vatikánu druhým mužem po papeži, vedl si poznámky velmi systematicky, ba pedantsky. Zaznamenával své dojmy ze všech důležitějších událostí, včetně téměř každodenních ranních setkání s Piem XI. Vzhledem k obsahu se jeho zápisníky dostaly časem do Vatikánského tajného archivu a v roce 2006 byly zpřístupněny pro historiky spolu s celou dokumentací pontifikátu Pia XI. Prefekt archivu, biskup Pagano, se rozhodl předložit je široké veřejnosti v kritické edici. Jak sám říká, jde o materiály přelomové.
Na dotaz novináře italského deníku Avvenire, zda bude nutné přepisovat dějiny, biskup Pagano odpověděl: Zcela přepisovat asi ne, ale některé soudy o Pacellim nebo o papeži Rattim bude jistě nutné poopravit. Jako příklad uvádí prefekt archivu vztah k Mussolinimu. Kard. Pacelli se ukazuje jako diplomatičtější, zatímco Pius XI. vystupoval rozhodněji, jednoznačněji. Z poznámek tehdejšího státního sekretáře se dozvídáme také o tajné konzistoři z roku 1931, kterou Pius XI. svolal, aby zjednal pořádek v Římské kurii. ?Uvnitř kurie byly dvě nebo tři strany kardinálů, které měly na Pakty vlastní názor. Papež Ratti vpodstatě přikázal kardinálům, aby se přestali hádat a přinutil je postupovat jednomyslně vůči fašismu, pro dobro Církve,? - říká biskup Pagano.
Poznámky kard. Pacelliho vyjdou ve více než deseti svazcích. V knihkupectvích je prozatím k dostání jen první díl. Přepis textu a jeho kritické zpracování vyžaduje velkou práci redakčního týmu. Tématické rozpětí zápisků je totiž nesmírně široké: od almužny pro chudou vdovu nebo pomoc krachující farnosti až po postoj k nacismu, delikátní vztahy se Španělskem nebo s jihoamerickými diktaturami.
Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky