Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Homilie

  

26.8.2011 

Bláznovství jako primát lásky

Homilie k 22. neděli v mezidobí

Richard Čemus

„Jdi mi z očí, satane!“ Člověku se až zatají dech, když slyší tak tvrdá slova, a ještě k tomu adresována hlavnímu z apoštolů, sv. Petrovi, a to dokonce samotným Kristem. Čím ho Petr tak rozčílil? Vžijme se do situace. Ježíš začal svým učedníkům naznačovat, že bude muset jít do Jeruzaléma, mnoho trpět od starších, velekněží a učitelů Zákona, že bude zabit a třetího dne vzkříšen. To se Petrovi nelíbilo – vystrašilo ho to. Bere si svého Mistra stranou a začne mu to rozmlouvat: „Bůh uchovej, Pane! To se ti nikdy nestane!“

Vzít si někoho stranou a domlouvat mu, znamená, vycházet z toho, že se chová nepřístojně, že dělá něco, co se nehodí, co by třeba i jen kvůli sobě samému neměl dělat. Když to nechápe on sám, někdo rozumný mu to musí rozmluvit. Není to poprvé, co Ježíš v očích svých blízkých platí za nerozumného. Když se věnoval lidem tak, že neměl čas se ani najíst, říkali, „že se pomátl“. (Mk 3,21) Tehdy i nyní to s Ním tak zvaně „myslí dobře“. O co větší je šok, když Pán vyjede na Petra: „Jdi mi z očí, satane! Pohoršuješ mě, neboť nemáš na mysli věci božské, ale lidské!“ (Mt 16,21-27)

Blázen je ten, kdo se chová abnormálně a je neschopen mezilidského soužití! To slovo může ale nabýt positivní smysl – vyjadřuje-li intensitu lásky. Když chlapec nemá oči, než jen pro své děvče, řekne jeho okolí: „Je do ní úplný blázen!“ Znamená to, že vztah k ní se pro něj stal hlavní hodnotou života. Z dějin Církve víme, že bláznovství může být dokonce formou svatosti. Našli se totiž křesťané, kteří z bláznivé lásky ke Kristu poustevničili, žili na sloupech, v lesích, zbavovali se pohodlí a volili chudobu, zříkali se rodinného života a osobní svobody a podrobovali se poslušností druhým.

Takoví lidé se nazývají blázni pro Krista. Nepatří k nim pouze staří východní mniši, ale i sv. František z Assisi, či dokonce i tak racionálně myslící světec, jakým je Ignác z Loyoly. Ten chápe bláznovství jako pravou pokoru. Říká přeci v Duchovních cvičeních (nr. 167): Nejdokonalejší pokora je, když volím a chci „raději chudobu s chudým Kristem než bohatství, potupy s Kristem potupeným než čest, a toužím raději po tom, abych byl považován za pošetilce a blázna pro Krista, který jako první byl za takového považován, než za moudrého a rozumného v tomto světě.“

Jako blázni působí dnes na společnost i rodiče, kteří přes prenatální diagnostiku a naléhání lékařů dovolí postiženému dítěti se narodit!

Bláznem byl už i prorok Jeremiáš, který se cítí „sveden“ Bohem dělat něco, co se mu nechce, co je nerozumné, co je nad jeho síly, totiž hlásat Boží slovo těm, jež o něj nestojí. Chtěl by se vzepřít, ale Boží slovo jím zmítá. Vyznává: „Svedl jsi mě, Hospodine, a dal jsem se svést; byl jsi silnější než já a přemohls mě! Celý den jsem na posměch, všichni se mi vysmívají. […] Řekl jsem si: „Nebudu se již o Něho starat, nebudu již mluvit Jeho jménem.“ Tu se Hospodinovo slovo stalo v mém nitru hořícím ohněm, zavřeným v mých kostech; snažil jsem se ho snést, ale nebylo to možné.“ (Jer 20,7-9)

Proč Jeremiáš dělá Bohu blázna? Proč ho dělali ti tak zvaní „blázni pro Krista“? Hledali tak usilovně smysl života, až ho našli v Bohu, který se pro ně stal cílem všech tužeb a zdrojem sil. Zpívá to Žalm 63: „Bože, ty jsi můj Bůh, – snažně tě hledám, – má duše po tobě žízní, prahne po tobě mé tělo – jak vyprahlá, žíznivá, bezvodá země“. Kdo jednou ukojil svou žízeň u Božího pramene, s jiným se už nespokojí. A je ochoten cokoliv dát, jen aby měl ten pramen na dosah. Apoštolové ho našli v Kristu Ježíši. A i když se jim začne zdát, že následovat ho je „bláznovství“, vědí, že „rozumnost“ tohoto světa není nosná alternativa. Vyjádří to sv. Petr slovy: „Pane, kam bychom šli? Ty máš slova věčného života!“ (Jan 6,68) Možná to Petr mohl říci tak přesvědčivě jen proto, že ho to zatím ještě nic nestálo. Pán šel vpředu a učedníci v závětří za Ním.

Nastane však okamžik, kdy apoštoly zamrazí. Jejich Mistr najednou směřuje tam, kam se jim nechce. Tehdy řekl Ježíš: „Kdo chce jít za mnou, zapři sám sebe, vezmi svůj kříž a následuj mě! Neboť kdo by chtěl svůj život zachránit, ztratí ho, kdo však svůj život pro mne ztratí, nalezne ho.“ Ani se Petrovi moc nedivíme, že to chtěl Pánovi rozmluvit a přimět ho k nějakému kompromisu. V životě nastanou ale situace, kdy kompromis udělat nelze. Člověk se musí rozhodnout. Petr nechápal, že pro Krista ten okamžik nastal, že přišla „jeho hodina“. Co následovalo, byla Kalvárie – i pro Petra, který, abychom tak řekli, v tom pěkně „lítal“. Když jde do tuhého, uteče. Pak mu to nedá, jde se alespoň inkognito kouknout jak to dopadne, a opět si naběhne: poznají ho, a on Krista zapře.

Chudák Petr! Chtěl být jenom rozumný! A teď žalem málem ztrácí rozum. Pán jej však neopustí a dá mu stále hlouběji poznat, co sv. Pavel v Listu k Římanům (12,1n) vyjadřuje takto: „Pro Boží milosrdenství vás vybízím: přinášejte sami sebe v oběť živou, svatou a Bohu milou! To ať je vaše duchovní bohoslužba. A nepřizpůsobujte se už tomuto světu, ale změňte se a obnovte svoje smýšlení, abyste dovedli rozeznat, co je vůle Boží, co je dobré, bohulibé a dokonalé.“

Petr své smýšlení obnoví rostoucí láskou ke Kristu, která i v něm nakonec vzbudí touhu, udělat pro něj něco „bláznivého“. Když přišla Petrova „hodina“ a v Římě má být ukřižován, tak jako jeho Mistr a Pán, zdá se mu to nemístné. Prosí tedy, aby jej ukřižovali alespoň hlavou dolů. A tak umírá vzhůru nohama. Svým bláznovstvím tak dosvědčí primát lásky ke Kristu, která ve světě postaveném na hlavu je jedinou zárukou, jak zůstat normální.

Ilustrace: Roland Peter Litzenburger: Christus der Narr, 1987

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti