Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Homilie

  

30.9.2011 

Vinobraní aneb víno za krev

Homilie k 27. neděli v mezidobí

Richard Čemus

Evangelium této neděle (Mt 21,33-43) je zasazeno nejen do života, ale přímo do ročního období sklizně vína. Ježíš vypráví kněžím a starším lidu podobenství o vinici, pronajaté vinařům. Když se přiblížilo vinobraní, poslal majitel k vinařům své služebníky vyzvednout z ní výtěžek. Ale vinaři jeho služebníky popadli, jednoho zbili, druhého zabili, třetího ukamenovali. Naposled k nim poslal svého syna. Když však vinaři uviděli syna, řekli si mezi sebou: ‘To je dědic. Pojďme, zabijme ho, a jeho dědictví bude naše!’ A popadli ho, vyhnali ven z vinice a zabili. Až pak přijde pán té vinice, co asi s těmi vinaři udělá?“ Odpověděli mu: „Krutě ty zlosyny zahubí a svou vinici pronajme jiným vinařům, kteří mu budou ve svůj čas odvádět výtěžek.“ Ježíš jim řekl: „Nečetli jste nikdy v Písmu: ‘Kámen, který stavitelé odvrhli, stal se kvádrem nárožním. Učinil to Pán a v našich očích je to podivuhodné’? Proto vám říkám: Vám bude Boží království odňato a bude dáno národu, který ponese jeho ovoce.“

Z právního hlediska se zdá smysl Ježíšova podobenství jasný. Postup nájemců vinice, kteří se chovají jako horda rozjařených komunistů při vyvlastňování kulaků v padesátých letech je kriminální a musí být stíhán. Už toto poselství zní pro naši společnost, která ani 20 let po revoluci není ještě společností skutečně právní, jako „evangelium“ – dobrá zvěst.

Proč ale Ježíš adresuje svá slova „kněžím a starším lidu“, mezi kterými byli i příslušníci nejprominentnejšího "hnutí obnovy" národa, farizeové? Byli to lidé, kteří znali zákon jako nikdo jiný a byli ti nejhorlivější v jeho dodržování. Měli za to, ze přesným dodržováním předpisů a přísnou sebekázní je možné dojít spásy. Spása pro ně byla otázkou přesně "vypočitatelnou", která se obešla bez zásahu Boží milosti. Ježíš neříká nic o tom, že by se snad správci a dělníci o jim svěřenou vinici řádně nestarali, je dost možné, že se o ni starali vzorově, "jako o vlastní".

A právě zde je ale ten problém: když přijdou majitelovi služebníci, tak je zabijí a nakonec i jeho vlastního syna. Proč? Protože pokládají vinici za svou! Ve svém "podnikání" se obejdou skvěle bez svého pána, oni sami přece nejlépe znají všechny potíže, úskalí a námahu spojené s "vedením" takové vinice a tak se jim zdá dokonce jediným logickým řešením vzít vše do vlastních rukou. „Dědic“, „syn“ vinařům nemohl přijít vhod: zabijí jej. Nejpozději zde je zřejmé, že Ten, který podobenství vypráví, Ježíš, mluví jinotajem sám o sobě.

Podobenství evangelia se ale nevztahuje jen na minulost izraelského národa a jeho odmítnutí Krista jako Mesiáše. Dnes je adresován celé Evropě, která se snaží zbavit svých křesťanských kořenů a chce zaplnit morální a duchovní prázdno, ve kterém se nachází, ideou o právu na sebeurčení jedince, pod jehož rouškou se skrývá subtilní manipulace společnosti, ve které je Kristus vyhnán a křesťan namnoze už diskriminován. Společnost, která odvrhnutím základních křesťanských hodnot, „zabitím služebníků“ a pak i „dědice“ se jakoby chtěla iluzorně zmocnit oné „vinice“, duchovně zpustne a nevydá než jen trpké plody.

Křesťany to však nesmí vést k rezignaci, ale ke zpytování svědomí. Vždyť každý jsme vlastně takovým správcem i dělníkem, o kterém hovoří Pán. Ve svůj čas vyjde najevo, zda se pokládáme za "strůjce svého štěstí" a spoléháme výhradně na vlastni schopnosti, inteligenci a jistou životní zkušenost a nebo zda vše, co máme a čím jsme, považujeme za nám svěřené. Dokonce i náš samotný život není „naším vlastnictvím". Krásně ideál tohoto "správcovství" vyjádřil sv. Ignác, když říká: “Vezmi si, Pane, a přijmi celou moji svobodu, můj rozum a celou moji vůli, všechen můj majetek a moje vlastnictví. Tys mi to dal, Tobě, Pane, to vracím zpět. Všechno je Tvoje, nalož s tím zcela podle své vůle. Dej mi jen svou lásku a milost, to mi stačí" (Exercicie 234).

Touto nabídkou seba sama Bohu vrcholí závěrečná kontemplace Duchovních cvičení, kterou Ignác nazývá “nazírání k nabytí lásky” (Contemplatio ad amorem). Vinice je v Písmě svatém obrazem opojné lásky muže a ženy, jejich milostného plodného spojení. To pak je obrazem niterného vztahu Hospodina s jeho lidem. To nám dává pochopit, proč Bůh Otec nad svou vinicí nemávne rukou, ale dokonce i svého vlastního Syna neušetří, aby ji za cenu vína proměněného ve vlastní krev dostal zpět. I s těmi raubíři: chce je totiž v Synu za syny!

Všemohoucí Bože, náš nebeský Otče, ty ve své štědrosti dáváš prosícím více, než si zasluhují a žádají; smiluj se nad námi, zbav nás všeho, co tíží naše svědomí, a daruj nám i to, oč se ani neodvažujeme

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti