Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

18.12.2011 

Kdekdo teď přemýšlí o ekonomice

Josef Štogr

Kdekdo teď mluví o ekonomice. Lidé se bojí, neví. Nejvyšší čas začít psát o řeči. Jak máme o tomto tématu přemýšlet?

Často se můžeme setkat s názorem, že dnešní postmoderní svět je ovlivněn cílevědomým pokusem prosadit zcela jiné chápání moci, postavené na kontrole řeči. Na dekonstrukci významů, na foucaultovském triku přeznačení, které nám bere možnost ukazovat slovy, dobírat se světa, mluvit spolu. Kdo ovládá řeč, má moc, ale co je to za moc, k čemu je?

Právě proto se nám stav světa jeví jako výsledek spiknutí, protože zde rozpoznáváme rysy nenáhodnosti, to, co se děje, je zvrácené, ale nikoli chaotické. Jen nechápeme, kdo a proč může mít zájem o to zničit evropskou kulturu, podříznout si pod sebou nosnou větev. Samozřejmě máme pud „společenské sebezáchovy“, a tak jen občas zažertujeme na úkor těch, kdo hlásají „teorii spiknutí“, ale sami nevíme co s tím, jak pojmenovat. Nemá smysl se ptát, kdo je autorem této „agendy“, tedy souboru koordinovaných kroků směřujících ke stejnému nebo podobnému cíli – spíš má smysl se ptát, proč se taková agenda v celku uskutečňuje, jaké síly k tomu využívá, jaký potenciál.

Řada lidí, institucí, nejrůznějších subjektů často od sebe velmi odlišných – jedná podobně až koordinovaně, a je třeba se ptát proč, je třeba porozumět tomu, co se to vlastně děje. Kde se bere naše bezbrannost proti manipulacím, co jsme udělali špatně? Přitom však nesmíme hned na začátku udělat chybu a začít „hledat viníky“ – viníkem tu nejsou ani média, ani „bankéři z Wallstreetu“, ani nějaká skupina a la Bilderberg. Na vině je naše neschopnost žít a myslet tak, jak máme.

Odhalování sítí, organizovaných skupin těch, kdo škodí, mafií všeho druhu atd. ponechme těm, kdo se k tomu cítí povoláni. Za sebe doporučuji nepřeceňovat jejich význam a brát vážně Ježíšovo „neměl bys nade mnou žádnou moc, kdyby ti ji nedal Otec“. Zajisté chceme porozumět svojí situaci, abychom mohli co nejlépe podložit svoje rozhodnutí „co dělat“. Ale neměli bychom se zaplést do představy, že svět je průmětem lidských snah a dějiny něčím přímo závislým na plánech „mocných“. Neboť mocní tohoto světa jsou v jistém smyslu bezmocní, i když se nás jejich jednání může až příliš dotýkat, i když se pro nás můžou stát „bičem božím“ jako Attila pro Římany.

Papež Benedikt XVI. ne nadarmo zdůrazňuje, že křesťanství je náboženstvím rozumu – nejsme beznadějně „ztraceni ve světě“ s jeho inertními pravidly a zákonitostmi, jsme obrazem Božím, máme se snažit hledat Boží řád. Dnešní svět je projevem toho, jak jsme ztratili korektiv, je důsledkem toho, jak se člověk sám pro sebe stal měřítkem, především měřítkem, které si v sobě nese aspekt konečnosti a primátu přítomné chvíle. Děláme vše pro to, abychom neprozřeli, abychom nedospěli, abychom si udrželi všechno kolem sebe bezpečně relativizované. Cítíme konflikt, visí ve vzduchu, ale jeho motorem není ani chamtivost, ani závist, ani strach. Jde o podivnou zlobu vůči těm, kdo jsou jiní, kdo svým životem nastavují zrcadlo ukazující deformovanost tohoto modelu. A na tomto procesu „vytlačování svědomí“ se ve větší či menší míře podílejí všichni, kdo chtějí proplouvat, dál spočívat v trvalé udržitelnosti provizoria a nebo se na této vlně alespoň částečně „vezou“ jako na něčem, co je velmi pohodlné. Pokud si tohle uvědomíme a připustíme, pak je možné začít pojmenovávat jak záležitost prakticky mocenskou, vč. médií ovládajících veřejný prostor, tak záležitost ekonomickou, vč. pojetí peněz, majetku a hodnot. Žádný pokus řešit ekonomiku odděleně od sebepojetí člověka nemůže mít velkou šanci na úspěch. Musíme se naučit znovu přesvědčivě mluvit o člověku jako obrazu Božím a o světě jako stvoření. Nebude to snadné, protože to znamená obnovit řeč, která už je nám cizí, a navíc naučit se touto řečí oslovovat druhé; bez Boží pomoci by to byl ztracený projekt, ale právě proto se do něj můžeme (po modlitbě za zdar díla) pustit.

Peníze tu hrají významnou, ale jen zástupnou roli a „ekonomické otřesy“ jsou projevem, důsledkem našeho života, který není řešitelný nějakými „ekonomickými nástroji“. Ekonomika je jen odrazem nás samých, my sami jsme také nafouknuté bubliny, které se bojí zítřka. Je třeba jen jedno, změnit se a říkat to i druhým. Stejně jako prorokovi Jonášovi se nám do toho moc nechce a stejně jako mnohým „spravedlivým“ by se nám nejlépe líbila trestající Boží ruka, oheň a síra padající na ty druhé, na „viníky“. Na ty „mocné“, na ty „za vodou“, kdo s nenávistí ke skutečným hodnotám nabízejí jako ideál pohodlí prázdna, bezstarostnou virtuální platební schopnost. No future plastového kreditu se nás ale dotýká, je nakažlivé jako AIDS, žijeme v době ztráty imunity. Je na nás, jakou najdeme aktuálně správnou formu pro to, abychom si navlékli žíněné košile a sypali si popel na hlavy.

Peníze se již před více než sto lety utrhly ze svého zlatého řetězu, bude těžké je dostat zpátky do chlíva, kam patří. Zabýváme-li se penězi, je proto důležité začínat nikoli u zlaťáku, ze kterého se ztratil obraz císaře – ale u drobného penízku, který dává chudé vdova ze svého nedostatku.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti