Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   4. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Homilie

  

9.3.2012 

Posvěcovat znesvěcený svět

Homilie ke 3. neděli postní

Richard Čemus

Dovedete si představit Pána Ježíše, jak si dělá z provazů důtky a vyhání z chrámu kupce i se zvířaty, směnárníkům rozhazuje peníze, zpřevrací jim stoly a křičí : „Jděte s tím odtud!“? Zdá se, že to snad ani nepatří do Evangelia! To líčí Ježíše jako tichého, pokorného, trpělivého a mírného. Vedle toho najdeme nicméně v Novém zákoně místa, kde Ježíšova řeč vyznívá nezvykle tvrdě: například když těm, kdo pohoršují maličké (dnes bychom asi řekli: zneužívá děti), hrozí hozením do hluboké vody s mlýnským kamenem na krku … Co s tím? Vezměme to z druhé strany.

Svatováclavská koruna, například, platila od dob Karla IV. za stálé vlastnictví knížete Václava. Každému z jeho nástupců byla jen propůjčena a to pouze v den korunovace a musel za to dokonce zaplatit. Říká se, že říšský protektor Reinhard Heydrich si v korunní komoře Svatovítské katedrály svatováclavskou korunu posadil svévolně na hlavu; násilný konec jeho života se pak dával do souvislosti s touto profanací.

Existují tedy posvátné věci, se kterými se nešpásuje. Týkají se totiž té nejniternější sféry, ve které se lidská osoba otvírá transcendentnu, vstupuje vírou do kontaktu s Bohem. Nedávný výbuch hněvu afgánských muslimů v reakci na pálení Koránu americkými vojáky obrátil pozornost na to, jak se vytrácí v západním světě smysl pro posvátno. Není divu, že američtí vojáci se pak nedokážou bránit, když jim z nařízení vlády jejich vlastní země berou růžence a bible.

Posvátno v moderní civilizaci je pod neustálým útokem. Reklama se dnes už neomezí na to budit potřeby, které člověk vlastně ani nemá. Rafinovaně se snaží proniknout až do Bohu vyhrazené sféry v člověku a dát tím nabízenému zboží jakýsi absolutní význam. Je to podvod zvenčí. Horší však je, když se my sami podvádíme zevnitř a hledáme smysl života v lidském výrobku jakým je auto, dům či móda, které stačí si koupit, nebo dokonce v samotných penězích. Je to vlastně modloslužba: co nám mělo sloužit na cestě k Bohu, nás zotročuje a od Něj odvádí. Sloužit dvěma Pánům současně nelze, říká Ježíš. Vstupní antifona 3. postní neděle nás proto vyzývá hledat pomoc jenom tam, odkud může přijít: „Stále upírám oči na Hospodina, vždyť on mé nohy vysvobodí z léčky!“

Postní doba je Boží pozvánka osvobodit se z područí pozemských věcí. Dokážeme-li uznat, že jsme „nemocní hříchem“, tedy že není v naší moci se ze závislostí dostat, Pán nám jako lékař předepíše léky. Vstupní modlitba nedělní liturgie je takovým receptem: „Bože, studnice milosrdenství a dobroty, ty nám dáváš příležitost, abychom svou hříšnost léčili modlitbou, postem a štědrostí.“ Pokud tato medicína nezabere, může se stát, že si Božský lékař i na nás „udělá z provazů důtky“, a vyžene z nás vše, co profanuje Boží místo v nás! Evangelium nám představuje Ježíše natolik svobodného, že je mu jedno, zda mu lidé zrovna tleskají, nebo se jej snaží vypískat. Janovo evangelium suše konstatuje že „Ježíš se jim však sám nesvěřoval, protože znal všechny a nepotřeboval, aby mu někdo něco o lidech vykládal. Sám totiž věděl, co je v člověku “. (Jan 2,13-25)

Ano, Pán ví, co je v nás! Jsou situace, kdy tak zaslepeně posloucháme ďábly v nás, že ten, kdo nám chce pomoci, je musí přeřvat. Desatero nemohlo být pro Židy pokoušené v poušti modloslužbou, příspěvkem do diskuse, ale jen sbírkou příkazů a zákazů natvrdo (Ex 20,1-17). Pokušení mohou být někdy tak silná, že nepomůže, než si dokolečka opakovat: „Bůh to zakázal“ a neptat se proč. Zapletu-li se s pokušitelem do diskuse, sotva z ní vyjdu jako vítěz. Vytrvat se stává křížem. Sv. Pavel, který pokušení zakusil a naučil se mu klást odpor až do krve, nás ujišťuje, že bude kázat právě a jedině Krista ukřižovaného. Svou smrtí na kříži spojil Kristus ve svém těle nebe se zemí a učinil z nás chrám Ducha svatého. Kdo se Jím nechá vést, nebude už zesvětšťovat posvátno, ale posvěcovat svět. Boží zákon není restrikce, ale projev Boží přízně: „občerstvuje duši“, „nezkušenému dává moudrost“, „působí radost srdci“, a „osvětluje oči“ (Ž 19).

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti