Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

2.6.2012 

Kristus se svěřuje do rukou knězi a ten zase cele Kristu

Benedikta XVI. na setkání se seminaristy a řeholníky, Milán

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,

Usebrali jsme se v modlitbě jako odpověď na výzvu ambrosiánského hymnu dopolední modlitby hodin: „Je třetí denní hodina. Pán Ježíš potupen kříž nese“. Je to zřetelný poukaz na milující Ježíšovu poslušnost Otcově vůli. Velikonoční tajemství dalo počátek novému času: smrt a zmrtvýchvstání Krista opět vytváří v lidstvu nevinnost, z níž proudí radost. Hymnus pokračuje: „Tady začíná milosti Kristovy blažený čas – Hinc iam beata tempora coepere Christi gratis“. Shromáždili jsme se v katedrální bazilice, v tomto dómu, který je opravdovým srdcem Milána. Odtud zalétá mysl do rozlehlé ambrosiánské diecéze, která po staletí i v době nedávné dala církvi muže, kteří vynikli svatostí života a službou, jako svatý Ambrož a svatý Karel, několik papežů nezvyklého formátu jako Pius IX. a služebník Boží Pavel VI. a blahoslavení kardinálové Andrea Carlo Ferrari a Alfredo Idelfons Schuster.

Jsem velice rád, že mohu být společně s vámi! Srdečně zdravím všechny a každého zvlášť, zejména pak ty, kteří jsou nemocní nebo nemohoucí. Zdravím srdečně vašeho arcibiskupa, kardinála Angelo Scolu a děkuji za jeho laskavá slova na uvítanou; srdečně zdravím vaše emeritní pastýře kardinály Carla Maria Martiniho a Dionigi Tettamanziho a další přítomné kardinály a biskupy.

V této chvíli prožíváme tajemství církve v jeho nejvznešenějším výrazu, tedy v liturgické modlitbě. Naše ústa, naše srdce a naše mysl v modlitbě církve tlumočí potřeby a touhy celého lidstva. Slovy Žalmu 118 jsme prosili Pána jménem všech svatých: „Nakloň mé srdce k tvým přikázáním... Ať se mi dostane tvého slitování Hospodine.“ Denní modlitba hodin je podstatným posláním služebného kněžství v církvi. Také prostřednictvím liturgie hodin, která prodlužuje ústřední tajemství eucharistie do celého dne, se kněží zvláštním způsobem sjednocují s Pánem Ježíšem, který žije a působí v čase. Kněžství: jak drahocenný dar! Vy, drazí seminaristé, kteří se připravujete na jeho přijetí, učte se již nyní jej okoušet a závazně prožívat drahocenný čas trávený v semináři. Arcibiskup Montini během svěcení v roce 1958 právě v tomto dómu řekl: „Začíná kněžský život: báseň, drama, nové tajemství.. zdroj ustavičné meditace... stálý předmět objevování a úžasu; kněžství je vždycky novostí a krásou pro toho, kdo o něm přemýšlí s láskou... je uznáním Božího díla v nás“ (Homilie při svěcení 46 kněží, 21. června 1958).

Pokud se Kristus za účelem vytváření církve svěřuje do rukou kněze, musí se také kněz bezvýhradně svěřit Jemu: láska k Pánu Ježíši je duší a důvodem služebného kněžství, stejně jako jeho podmínkou, protože On svěřil Petrovi poslání pást jeho stádce: „Šimone, miluješ mne více než ti zde? ... Pas mé beránky“ (Jan 21,15). Druhý vatikánský koncil připomněl, že Kristus „jedná skrze své služebníky, a tak zůstává vždycky původcem a pramenem jednoty jejich života. Kněží tedy dosáhnou jednoty svého života, když se spojí s Kristem tím, že budou uznávat Otcovu vůli a obětovat se pro stádce sobě svěřené. Budou-li žít jako on, dobrý Pastýř, najdou přímo v uskutečňování pastýřské lásky pouto kněžské dokonalosti, které stmelí v jednotu jejich život i činnost“ (Presbyterorum Ordinis, 14). Neexistuje protiklad mezi osobním dobrem kněze a jeho posláním. Pastorační láska je dokonce jednotícím prvkem života, který začíná stále důvěrnějším vztahem ke Kristu v modlitbě, aby bylo žito naprosté darování sebe samých stádci, aby Boží lid rostl ve společenství s Bohem a byl výrazem společenství Nejsvětější Trojice. Každá naše činnost má totiž za účel přivádět věřící ke sjednocení s Pánem a prospívat růstu církevního společenství ke spáse světa.

Zářivé znamení této pastorační lásky a nerozděleného srdce je kněžský celibát a zasvěcené panenství. V hymnu svatého Ambrože jsme zpívali: „Rodí-li se v tobě Syn Boží, uchovej život v nevinnosti“. „Přijmout Krista – Christum suscipere“ je často se opakující motiv kázání svatého milánského biskupa: „Kdo přijímá Krista uvnitř svého domu – říká – je napájen radostí největší“ (Expos. Evangelii sec. Lucam, V,16). Pán Ježíš jej mocně přitahoval a byl hlavním argumentem jeho reflexe a kázání, ale především výrazem živé a důvěrné lásky. Láska ke Kristu se týká bezpochyby všech křesťanů, ale získává jedinečný význam pro celibátního kněze a pro toho, kdo odpověděl na povolání k zasvěcenému životu: pouze a vždycky v Kristu se nachází pramen a vzor denně obnovovaného přitakání Boží vůli. „Jakými pouty byl Kristus svázán?“ – ptával se svatý Ambrož, který s nebývalou silou hlásal a pěstoval panenství v církvi a zároveň prosazoval důstojnost ženy. Odpovídal: „Nikoli provazy, ale pouty lásky a citem dušem“ (De virginitate, 13,77). A ve známém kázání o panenství napsal: „Kristus je pro nás vším: toužíš-li zahojit své rány, on je lékařem; jsi-li soužen horečnou žízní, on je pramenem; tísní-li tě vina, on je spravedlností; potřebuješ-li pomoc, on je mocí; bojíš-li se smrti, on je životem; toužíš-li po ráji, on je cestou; utíkáš-li před temnotami, on je světlem; hledáš-li potravu, on je pokrmem“ (Ibid., 16,99).

Drazí bratři a sestry zasvěceného života, děkuji vám za vaše svědectví a vybízím vás: hleďte do budoucnosti s důvěrou, stavte na věrnosti Boží a moci Jeho milosti, schopné působit stále nové divy. Antifony žalmů této soboty nás uvedly do kontemplace tajemství Panny Marie. V ní totiž můžeme uznat „čistý a chudý způsob života, který si zvolil Kristus Pán a který přijala i jeho panenská matka“ (Lumen gentium, 46), život plný poslušnosti k Boží vůli.

Hymnus nás ještě vyzývá slovy, která Ježíš pronesl na kříži: „Ze slávy svého kříže, Ježíš praví Pannám: „Ženo, to je tvůj syn“; „Jane, to je tvá matka““. Maria, Kristova Matka rozprostírá a prodlužuje své božské mateřství také v nás, aby služba Slova a svátostí, kontemplativní život a rozmanité formy apoštolského působení neúnavně a odvážně trvaly ve službě Bohu a budování církve.

V této chvíli bych rád poděkoval Bohu za šiky ambrosiánských kněží, řeholníků a řeholnic, kteří vydali svou energii ve službách evangelia někdy i přinesením oběti nejvyšší. Někteří z nich byli pozvednuti k oltářní úctě jako vzor věřících i v době nedávné: blahoslavení kněží Luigi Talamoni, Luigi Biraghi, Luigi Monza, Carlo Gnocchi, Serafino Morazzone; blahoslavení řeholníci Giovanni Mazzucconi, Luigi Monti a Klement Vismara, a řeholnice Maria Anna Sala a Enrichetta Alfieri. Na jejich přímluvu prosme s důvěrou Dárce veškerého dobra, aby ustavičně propůjčoval plodnost služebnému kněžství, posiloval svědectví zasvěcených osob a ukazoval světu krásu zasvěcení Kristu a církvi, a obnovoval křesťanské rodiny podle Božího plánu, aby byly místem milosti a svatosti, plodným terénem kněžských a řeholních povolání.
Amen

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.6.12 Benedikt XVI.: Zakusil jsem, že církev žije z Boží lásky
3.6.12 Benedikt XVI. v Miláně - 3. den
2.6.12 Politika je hluboce ušlechtilá
2.6.12 Benedikt XVI. v Miláně - 2. den
1.6.12 Benedikt XVI. v Miláně - 1. den



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti