Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   14. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Homilie

  

10.8.2012 

Eliáš aneb Hospodine, už nemůžu!

Homilie k 19. neděli v mezidobí

Richard Čemus

Líčení odvahy proroka Eliáše, se kterou se postavil víc jak čtyřem stovkám kněží pohanského Baalova kultu, patří k nejdramatičtějším kapitolám Starého zákona. Královna Jesabel v Severní říši napomáhala šíření pohanství. Jako jediný Hospodinův prorok zůstává Eliáš. Na hoře Karmel se ostře postaví proti pohanským lžiprorokům a přemůže je v Hospodinově jménu. Za to sklidí královninu nenávist a proto musí prchnout do pouště. Má za sebou obrovský úspěch, teď je ale na pokraji sil. Zmocňuje se jej frustrace a beznaděj, vytrácí se samotná vůle žít. Už nemůže.

To je rámec situace, do které 1 Kr 19,4-8 zasazuje prorokův příběh: „Eliáš šel na poušť asi den cesty. Šel si sednout k trnitému keři, přál si smrt a zvolal: ,Už je toho dost, Hospodine, vezmi si můj život!‘ Lehl si a usnul. Tu se ho dotkl anděl a řekl mu: „Vstaň, jez!‘ Podíval se, a hle – u jeho hlavy chléb upečený na rozžhaveném kameni a džbán vody. Najedl se a napil a znovu usnul. Hospodinův anděl se vrátil podruhé, dotkl se ho a řekl: ,Vstaň a najez se, neboť cesta by pro tebe byla příliš dlouhá.‘ Vstal, najedl se a napil a šel v síle toho pokrmu čtyřicet dní a čtyřicet nocí až k Boží hoře Choreb.“

Co začalo jako exil (vyhnanství), se pro Eliáše stane poutí – návratem ke zdrojům vlastního poslání. Prorok prožívá na svém těle útrapy historického exodu: hlad, žízeň, bezmocnost a beznaděj. Tak jako tehdy i nyní se Hospodin postará. Dostane se mu naprosto nečekaně posily, aby došel k cíli. Byla jím hora Choreb (Sinai), kde Mojžíš obdržel v Desateru pravidlo života. I pro Eliáše se stane místem jedinečného setkání s Hospodinem, který k němu promluví v „šumění jemného vánku“ (1 Kr 19,12) a utvrdí jej v jeho poslání.

Je to napínavá historka. Můžeme ji vztáhnout na sebe? V Evropě prožíváme podobné drama jako Eliáš v Severní říši desátého století před Kristem. Starý kontinent ztratil do té míry kontakt se svými křesťanskými kořeny, že nová evangelisace je čím dál tím víc urgentnější. Ale kudy se má ubírat? Kde načerpat novou kreativní sílu a odvahu se jí otevřít? Eliáš se neodebral do pouště na prázdninovou safari v jeepu, ale ocitl se tam proti své vůli. Ani my si nemusíme na nic hrát. Stačí vystavit se skutečnosti: Kolik je dnes kultů Baala v podobě skrytých totalitarismů, které zotročují člověka! Utkáme-li se s těmito mocnostmi, brzy zasténáme s Eliášem: „Pane, je toho na mne moc, nemůžu už dál!“

Právě v tom ale spočívá následování Krista: projít s Ním ona „zastavení“, kterými On šel a neustále prochází: utrpení, smrt, sestup do pekel a vzkříšení. „Projít“ tu neznamená turistickou procházku, nýbrž reálnou účast na Kristově kříži. Řekneme-li ano, vstoupíme do tajemství víry, že ve smrti je život. K tomu patří jistota, že ani nás Pán nenechá padnout vyprahlostí. Vždyť máme pokrm, který ani vyvolený národ, ani Eliáš neznali: „Já jsem ten chléb živý, který sestoupil z nebe. Kdo bude jíst tento chléb, bude žít navěky. A chléb, který já dám, je mé tělo, obětované za život světa.“ (Jan 6,41-51)

Stojí za zamyšlení, proč Ježíš právě zde mluví o Otci: „Nikdo nemůže přijít ke mně, jestliže ho nepřitáhne Otec, který mě poslal. […] Všichni budou vyučeni od Boha. Každý, kdo slyšel Otce a u něho se učil, přichází ke mně. Ne že by snad někdo Otce viděl; jenom ten, kdo je od Boha, viděl Otce“ (tamtéž). Svou „evangelisací“ nás Ježíš nepřivádí k sobě, ale k Otci. Jedná jako dobrý exercitátor v duchovních cvičeních: dovede naši duši k Bohu a pak ji nechá se svým Stvořitelem a Pánem rozmlouvat samotnou. Zároveň je Ježíš tou jedinou cestou, která k Otci vede. Je oním pokrmem (viaticum) na cestu k našemu Chorebu, kde i my uslyšíme Boha „v ranním vánku“.

Schopnost zachytit Boží hlas v nejskrytějším záchvěvu duše a rozlišit ho od úlisného vábení „Baalů“ máme zapotřebí víc, než kdy jindy. Musíme však do školy pouště. Ta naše není z písku a kamení, ale třeba z mezilidských vztahů: ze závisti, která otráví přátelství, z mobbingu a bossingu, které nás připraví o radost z práce, či dokonce o místo, nebo z nelásky v manželství a rodině, které nám z života udělají peklo (srov. Ef 4,30 – 5,2). Poušť si nemůžeme vybrat, jen přijmout tu, do které nás život vehnal. Právě ta ale – když žita s Kristem – vytříbí naše smysly, zbystří ducha a roznítí naše srdce nadějí. Síla této naděje proti veškeré naději přeroste v odhodlání říci Bohu nově: „Adsum! – Zde jsem!“ A hle – já mohu jíti dál!

RADOST

Bohuslav Reynek

Bože můj hořím nadějí,
že věci, které se nedějí,
se stanou,

že přece skončí se výsměšná step,
v které cest nevida, chodím jak slep
a prahnu:

usnu, a přiletí radost jak pták,
srdce mi otevře, aniž zvím jak
a v hněvu

zabije hada v něm, obludu zavěsí
zčernalou na haluz ve vlhkém zálesí
zoufání,

ve branách duše mé zaskví se stráží
čekání barvínky slzami svlaží
zpívajíc.

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti