Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

23.9.2012 

V mediální komunikaci netřeba vítězit

Milan Glaser

Mediální komunikace či přesněji neosobní, jednotné působení medií na lidskou psychiku je více než dvě století jedním z nejcharakterističtějších rysů života lidské společnosti. Toto působení má několik podob: dává na vědomí události, propaguje určité názory a probouzí určité emoce a hnutí.

Mediální podněty se dotýkají ani ne tak rozumu jako především emotivity člověka. Slévají se v ní dojmy ze zpravodajství, ale i ze slovesné či filmové produkce, která ostatně nezřídka sama čerpá svoji látku z mediálního zpravodajství, ba i naopak, takže rozdíl mezi konzumováním fabulací a příjmem zpráv nezřídka prakticky zaniká ve spleti informačních mýtů a podmanivě zfilmovaných událostí.

Realita, kterou vnímá jednotlivec prostřednictvím vlastních tělesných smyslů, má jakoby stále menší váhu; převažuje ta mediální, odlehlá a technicky zprostředkovaná, která se tak stále více stává látkou, pomocí které člověk vnímá i chápe nejen svoje okolí, ale i sebe samého. Životní prostor člověka je jakoby zachvacován virtuální realitou. S trochou nadsázky lze říci, že bude-li tento odliv přirozeného chápání reálného světa pokračovat, pak může nastat doba, kdy se vytratí např. i vědomí naší nejvlastnější existence jakožto rozumem obdařených tělesných bytostí dvojího pohlaví. Příznaky této ztráty se ostatně už projevují v zákonodárství či na akademické půdě, viz redefinice zákona o manželství nebo genderová studia, nemluvě o interrupcích.

Vlivem médií je totiž lidská mysl postupně zaplavována hromadnými pojmy a obecnými soudy, které nic neoznačují, nýbrž jen vyjadřují zájmy svých tvůrců. Globalizace tam, kde jde o kumulaci finanční moci, pluralita tam, kde se ustavuje oligarchie, tolerance tam, kde se potírají přirozené i Bohem zjevené pravdy apod. Vznikl tak a stále se v dějinách rozvíjí jakýsi schématický a fiktivní svět, který je znetvořeným obrazem skutečnosti; umělé životní prostředí lidské duše, ve kterém se jednotlivci stále hůře dorozumívají a stále méně chápou sami sebe. Přetahování stoupenců levicové či pravicové politiky je jen jednou z ukázek tohoto stavu. Tato a podobná mediální klišé totiž opravdové lidské soužití ani porozumění neumožňují. Nabízejí jenom nástroj skrytého prosazování vlastních zájmů.

Pojem lidské přirozenosti je zejména moderní psychologií a sociologií stále více odsouván stranou jako něco nepřípustného. Tím méně se pak bere v potaz prvotní hřích člověka čili chybné historické směrování člověka, poznatelné teprve vírou. Hříchem kontaminované chápání sebe samého vede k rostoucímu nevděku, bezcitnosti a odcizování vědomí, které se vyhýbá pravdivému a uctivému kontaktu s realitou nejen okolního světa, ale i vlastního těla. Zřejmě tento proces označuje Katechismus katolické církve slovy „náboženský podvod“, který předstírá, že lidem přináší řešení jejich problémů za cenu odpadnutí od pravdy (srov. KKC, 675).

Média rozněcují v člověku jeho zaujetí sebou samým až k sebeoslavování, které však protiřečí oslavování Boha a Jeho Mesiáše. Západní média jsou zachvácena iluzí blížícího se a definitivního, lidského řešení problémů lidstva. A před pokušením této mocné iluze nejsou uchráněni ani členové církve.

Mezera, kterou média vykazují, pokud jde o uznání Boží existence, proto není nahodilost, nýbrž součást plodů dějin lidské přirozenosti zkorumpované hříchem. Nelze ji zcela vyplnit náboženským obsahem a bylo by naivní slibovat si vítězství na této frontě. Není však třeba ani propadat depresi, protože skutečný boj probíhá tam, kde jeho průběh lze ovlivnit.

Jediný skutečný nepřítel člověka je ten, proti kterému média nikdy nebrojí, a proto je třeba odporovat každé probouzející se nepřátelské emoci vůči komukoliv.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti