Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Homilie

  

2.8.2013 

Ta cesta bude dlouhá

Homilie k 18. neděli v mezidobí, cyklus C

Richard Čemus

Náboženství žije z tradice. Ta s sebou přináší zakonzervování určitých pojmů, které činí naši řeč o Bohu tak trochu archaickou, lépe řečeno nesrozumitelnou. Zeptal jsem se vrátného, jak na něj zapůsobil nový papež František. „Tomu, co říká, konečně rozumím,“ zněla odpověď mladého Itala s plachým úsměvem, tak trochu jakoby se styděl, že neřekl něco moudřejšího. Papež František skutečně překvapuje nevídanou prostotou řeči. Mluví v jednoduchých větách a používá obrazy z denního života. Dobře to vystihl žurnalista Paul Badde, když napsal, že „Benedikt XVI. zřídil na Svatopetrském náměstí universitu, František základní školu – přičemž učební program je tentýž.“

Zajímavý by byl průzkum, kdo dnes ještě rozumí slovu „marnost“? Pro mě je pojem marnost spojen s jistým filmem o Rembrandtovi, který na konci života silně prožíval nejen marnost světa, ale i veškerého svého osobního konání. Je téměř šokující, vidět tak velkého umělce zanechavšího nám tolik překrásných obrazů, pochybovat o smyslu svého života a práce a propadat beznaději. Film mu vkládá do úst ona známá slova z knihy Kazatel: „Marnost nad marnost – praví Kazatel – marnost nad marnost, všechno je marnost. […] Co má člověk za všechno svoje namáhání a snahu, s níž se plahočí pod sluncem. Ano, po všechny dny má jen starosti; trápení je jeho zaměstnáním, ani v noci si jeho srdce neodpočine. I tohle je marnost (Kaz 1,2; 2,21-23).“

Umět užít tento život k dobru a nevkládat naděje do iluzí je jistě zásadním požadavkem rozumu. Ten se ptá, co musím dělat, abych nepropadl beznaději, když vidím chabé výsledky své práce. Co jí dává smysl? Co jí zachraňuje pro věčnost? Jistě ne já sám, ale ve společenství s Bohem. A rovná slova Kazatele se dnes dají vztáhnout na workoholiky všech ražení a jistě ne jenom na ně. Nejde totiž o to, kolik toho udělám, ale jak: dělám-li to s nasazením celé své osoby, s láskou k Bohu, který mě povolal dělat, co dělám, a s láskou k bližnímu, který z výsledku mé práce bude mít užitek, anebo škodu. Tento dialogický charakter práce jí dává hodnotu, a to tak velikou, že se práce sama stává modlitbou – oslavou Boha a účastí na dotváření světa. Východní autoři říkají, že všechno, co činíme, myšlením počínaje, má být boholidské, tedy výsledkem spolupráce Boha a člověka. Hrob kardinála Špidlíka ve velehradské basilice zdobí jeho citát: „Všechno, co jsme dělali s láskou, přechází s Kristem na věčnost.“

Ano, člověk musí s Kristem zemřít, aby žil. Nejen to. Apoštol Pavel nás ujišťuje, že jsme „s Kristem byli vzkříšeni“, a nabádá nás usilovat o to, co pochází shůry: „Na to myslete, co pochází shůry, ne na to, co je na zemi. Jste přece už mrtví a váš život je s Kristem skrytý v Bohu. […] Umrtvěte proto všechno, co je ve vašich údech pozemského… Neobelhávejte jeden druhého. Svlečte ze sebe člověka starého s jeho počínáním a oblečte člověka nového (Kol 3,1-5.9-11).“ Jak tomu rozumět?

Asi jen ten člověk skutečně žije, který dennodenně umírá malými oběťmi, které přináší. Jeho sebezáporem rozkvétají však lidé kolem něj. Kdo se bojí o svůj život a nechce se ani trochu druhému darovat, bere lidem kolem sebe i sám sobě vzduch. Kdo naopak se dennodenně sjednocuje s Kristem, v Něm žije, pohybuje se a je, vytváří kolem sebe ráj. Apoštol Pavel nás povzbuzuje umrtvovat se tam, kde hrozí „smilstvo, nečistota, chlípnost, zlá žádostivost a chamtivost, která je modloslužbou“ (Kol 3,1-5.9-11). Dnes sotva kdo ví, co tyto pojmy přesně znamenají, zjevné ale je, že jde o tragický nedostatek respektu a lásky k druhému a že je formou egoismu, která souvisí s blahobytem. Proto má askese v tradičním slovníku název „životodárné umrtvování“! Je to každodenní umírání a vzkříšení k novému životu. Uvážíme-li, o jak zásadní otázky lidského života v evangeliu jde, chápeme, že se Ježíš nenechá zatáhnout do rodinných svárů o majetek (srv. Lk 12,13-21). Dává příslib: „Hledejte nejprve Boží království a vše ostatní Vám bude přidáno.“ Jděme — cesta tam je dlouhá!

Žalmista nás svou neotřesitelnou vírou doprovází:

„Rozkazem vracíš, Bože, člověka v prach
a pravíš: „Vraťte se, smrtelníci!“
Neboť tisíc let je v tvých očích
jako včerejší den, který minul,
a jako noční hlídka.
Uchvacuješ je, jsou jako ranní sen,
podobají se pučící trávě.
Zrána kvete a bují, večer je skosena a vadne.
Nauč nás počítat naše dny,
ať dojdeme k moudrosti srdce.
Obrať se, Hospodine, jak dlouho ještě budeš čekat.
Slituj se nad svými služebníky. Nasyť nás brzy svou slitovností,
ať jásáme a radujeme se po celý život!
Ať je nad námi dobrotivost Pána, našeho Boha,
dej zdar práci našich rukou,
dej zdar práci našich rukou!“
(Ž 90)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti