Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   15. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

11.8.2013 

Vejvoda Václav v Chorvatsku

Petr Havlíček

V červenci jsem poprvé v životě strávil několik dní v Chorvatsku. Nezamýšlím se tu ale chlubit, jaké to bylo u Jadranu, protože jsem nebyl u moře. Zato jsem v Chorvatsku mohl vidět jinou zajímavou věc: sochu svatého Václava, který místo svatováclavské korouhve drží v ruce českou vlajku. Kde? Na oltáři kostela v české vesnici Končenice nedaleko Daruvaru.

Město Daruvar a jeho okolí jsou domovem nejpočetnější krajanské komunity v Chorvatsku. Přistěhovalci z Čech a z Moravy sem začali přicházet na konci 18. století. Jejich úkolem bylo osazovat pohraniční prostor na jihu rakouské monarchie, který se uvolnil po vítězstvích nad Turky. Během několika dalších vln v 19. století českých krajanů v Chorvatsku přibývalo. Dodnes se k české národnosti hlásí na 10 tisíc občanů této země. Daruvar je přirozeným centrem této krajanské komunity. Nejčastěji se uvádí, že tu sídlí Svaz Čechů, vaří se tu pivo Staročeško a čeští krajané zde žijí bohatým spolkovým životem. Já bych ale rád zmínil ještě jinou věc.

Naprostá většina našich krajanů se dodnes hlásí ke katolické víře. Neliší se tím od většiny ostatních obyvatel Chorvatska. Ovšem jen zřídka mají příležitost prožívat svou víru v češtině. Shodou různých okolností jsem tedy byl pozván, abych s nimi slavil několik českých bohoslužeb, což v Daruvaru mohli zažít naposledy v roce 1995. Nebudu přehánět, když řeknu, že to pro obě strany bylo dojemné. Za sebe mohu uvést, jak na mne silně zapůsobilo, když ženy ze sboru z Lipovce (Ljudevit Selo) zpívaly po mši svatováclavský chorál. Zpívaly ho na starý nápěv, který jsem dosud neslyšel, a sv. Václav v něm byl starobyle vzýván jako „vejvoda české země“. Přišlo mi až neuvěřitelné, že jsem se v Chorvatsku mohl dotknout společných křesťanských kořenů, i když stromy naší víry po tolik generací rostou odděleně.

Také mě zaujalo, že být Čechem a být křesťanem-katolíkem je pro krajany v Chorvatsku dodnes samozřejmé. Neprožili totiž postupné odcizování katolické církvi tak, jak jsme ho od 19. století zažili my v českých zemích. Jejich češství a katolictví přitom není pozůstatkem z dob císaře pána – je naprosto současné. Jeden příklad za všechny: česká základní škola v Daruvaru, zřízená za první československé republiky, nese jméno Jana Amose Komenského; přesto se v ní tehdy vyučovalo a dodnes vyučuje katolické náboženství a nikomu to nepřijde neslučitelné.

Mezi krajany jsem potkal mnoho srdečných a obětavých lidí. Na víkend, který jsem mezi nimi prožil, pořád vzpomínám. Proto chci tímto komentářem jednak poděkovat za jejich pohostinnost – zaslouží si totiž, aby se o ní vědělo. A také chci připomenout, že máme v Chorvatsku krajany, kteří s námi sdílí nejen společný jazyk, ale jsou i našimi spolubratry ve víře v našeho Pána.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti