Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   14. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

3.11.2013 

Demokracie není perpetuum mobile

Milan Glaser

Dnes už se příliš nezmiňuje skutečnost, že demokracie v novodobých dějinách Evropy i Ameriky nepovstala zdola čili demokraticky, nýbrž byla zavedena shora čili hrstkou lidí se spoustou peněz. Proto měly volební právo například v Itálii jen dvě procenta obyvatel až do roku 1919, kdy bylo „navýšeno“ na 23%, nemluvě o volebním právu žen, které bylo např. ve Švýcarsku zavedeno až roku 1971, byť v galantní Francii a Itálii „již“ roku 1946. Když roku 1857 kandidoval v Sardinském království italský kněz a novinář Giacomo Margotti spolu s dalšími kněžími a jejich katolická strana vyhrála volby na celé čáře, tehdejší demokratický politik Camillo Cavour jejich zvolení jednoduše anuloval.[1] Dnešní demokrat by se takovéto zpupnosti na veřejnosti sice nedopustil, ale popravdě řečeno, ani to už nemá zapotřebí. Vůle voličů se obchází mnoha jinými způsoby. Třeba tím, že jim není dána možnost vyjádřit se ve volbách k problémům, které se jich týkají.

Zmíněný don Margotti se proto roku 1867 prvních voleb v Italském království vůbec neúčastnil. Panovala tehdy již skutečná antikatolická diktatura, nevyjímaje ani přesně cílené násilí. Bylo tedy zbytečné ztrácet čas předvolebním divadlem. Don Margotti tehdy ve svých novinách napsal, aby katolíci „nevolili ani nebyli voleni“ a odkázali tak elity do patřičných mezí nevolené menšiny. Tato předvolební formule se pak roku 1874 stala oficiálním postojem církve. Ke změně tohoto postoje došlo až po padesáti letech, ale celkový stav demokracie se příliš nezměnil.

Neférové počátky se nepozorovaně staly součástí fungování moderní demokracie. S rozvojem sdělovacích prostředků a mediálního slovníku jsou voličovi k dispozici sofistikované či spíše sofistické pojmy, jež jsou natolik mnohoznačné, odtažité, ba vyprázdněné, že už neumožňují lidem srozumitelně komunikovat o realitě, kterou žijí, nýbrž vyvolávají pouhé jiskření protichůdných emocí. Absence pojmenovávání reálných problémů je v programech politických stran patrná už dlouho a nejenom u nás. Není to však projev nějaké podlosti politiků, nýbrž důsledek omezenosti stvořené lidské bytosti, která se marně pokouší hrát si na ředitele zeměkoule či spíše na barona Prášila, který se za vlasy sám vytahuje z bažiny.

Dnešní volby zkrátka odrážejí spíše osobní sympatie ke konkrétním tvářím než racionální obsah volebních programů příslušných politických stran, třebaže u nás je stále důležitým faktorem voleb odůvodněný odpor vůči komunistické ideologii. Bohužel však není vždy každému zcela jasné, v čem vlastně její zločinnost spočívá, což je způsobeno také tím, že nebyl nikdy dostatečně objasněn její zločinný účel, ani důvod a původ financí, které příslušní sociální inženýři dostali na její zavedení do společnosti.

Letos 40% voličů svého volebního práva nevyužilo. Výčitky na jejich adresu většinou neberou v úvahu, že důvod, proč se hlasování zdrželi, může spočívat právě v bezradnosti. Nelze totiž vyloučit, že žádná ze stran zkrátka nezískala jejich důvěru. Rozpaky a nerozhodnost ostatně přiznávají i mnozí, kteří svého volebního práva nakonec využili a nějakou tu stranu zvolili. Demokracie však není perpetuum mobile a výsledky voleb dobře odrážejí stav lidské přirozenosti raněné hříchem.

Avšak demokracie, která nebere a nechce brát zřetel na vtěleného Boha a hodnoty, které do dějin vnesl a vnáší, má v sobě cosi démonického. Životy a vztahy lidí, které jsou ovlivňovány takovouto demokracií, mohou tak podlehnout „starému pokušení člověka vykoupit sebe samého“ (Benedikt XVI., katecheze 9.4. 2008), což je právě ono gnostické nebezpečí, před nímž varuje encyklika Lumen fidei (č.47).

Mnohem důležitější než demokratické volby je respekt vůči pravdě ve všech jejích dimenzích, zejména však na rovině mezilidských vztahů, které se sbíhají v Bohu, jenž se stal člověkem. Problémem předvolebních kampaní je však právě to, že pravdu o lidském životě vylučují ze hry.


[1] Giacomo Margotti, Memorie per la storia de’ nostri tempi. 1856-1866, 3 voll. (ed. Ares), 1200 stran, 2013.



Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti