Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   13. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

1.12.2013 

Zpytovat svědomí četbou

O apoštolské exhortaci Evangelii gaudium

Milan Glaser

Laskavá i pronikavá dekonstrukce mnohovrstevné, nezřídka virtuální reality dnešního světa a zároveň věrohodné i úsměvné povzbuzení lidského srdce, křesťanů zvláště – tak lze popsat první, zcela původní magisteriální text římského biskupa, pro kterého si kardinálové 13. března „došli téměř na konec světa“. Evangelii gaudium je vskutku apoštolská exhortace, k níž je každý komentář nadbytečný. Je sama o sobě nejen srozumitelná. Papež Bergoglio verbálně vyprošťuje čtenáře ze zajetí nominalistického mechanismu gnostické kultury, jak sám kdysi nazval mediální prostředí, ve kterém žijeme. Katolíky pak převádí i přes evropské či transatlantické minové pole sporů mezi takzvanými stoupenci koncilu a takzvanými zastánci tradice, a ukazuje, že toho mají společného mnohem více než si myslí. Avšak také ti, kteří si zakládají na své vyvážené neutralitě, si papežova slova – jak se říká - za rámeček asi také nebudou chtít dát. Každý si zkrátka přijde na své a všem je nalito čistého vína.

Radost, kterou exhortace nabízí, plyne totiž z osvobozujícího zážitku pravdy, který nastává v několika rovinách a – překvapivě, jak se ukazuje - především v církvi. Podmínkou je přisvědčit ke zpytování svědomí, jež lze v tomto případě vykonat takřka bezbolestně, totiž samotnou četbou exhortace. A třebaže papež promlouvá do svědomí velice pronikavě, nepočíná si ani v nejmenším jako slon v porcelánu. Například v choulostivé otázce kázání během bohoslužby vychází jeho kritický pohled ze zkušenosti, že kázání „často sužují“ všechny: jedny tím, že jim musí naslouchat, a druhé tím, že je musí pronášet. A k této situaci podotýká: „Je smutné, že tomu tak je.“ (135)

Pak následuje obsáhlá analýza toho, čím homilie je, a potom rady, jak konkrétně se na ni má kazatel připravovat. „Kazatel, který se nepřipravuje, není „duchovní“, - říká v jejím závěru - nýbrž nepoctivý a nezodpovědný k darům, které dostal.“ (145) Pasáž o homilii představuje patrně jádro celé exhortace a vynáší na světlo věci, které snad v takové prostotě a hutnosti nebyly či nejsou vyslovovány ani na půdě kněžských seminářů, což mimochodem možná také vysvětluje, proč je někdy zmíněná situace smutná. Papežova dikce se přitom vyznačuje nebývalou mírností, s níž však velice zřetelně předkládá všechno všem. Neuchyluje se k terminologii srozumitelné pouze odborníkům, a pokud ano, vysvětluje ji okamžitě způsobem, který je přístupný i těm, kteří jimi nejsou.

„V civilizaci, která je paradoxně raněna anonymitou a zároveň posedlá hledáním podrobností o životě druhých, v civilizaci stižené nestydatě morbidní zvědavostí, je zapotřebí přívětivosti církve, která rozjímá, dojímá se a zastavuje se před druhým, kdykoli je to nutné,“(169) píše papež František o potřebě duchovního doprovázení či vedení, které sám od poloviny března praktikuje na rovině všeobecné církve.

Je sice pravdou, že lidské sympatie vůči papeži nejsou pro katolíka povinností. Nejsou však ani zárukou pravověrnosti, třebaže na druhé straně mohou leckoho k samotné víře přivést. Na druhé straně však platí, že antipatie ke Kristovu náměstku nelze pěstovat, pokud o víru člověk nechce přijít. Vztah k němu totiž ze samotné podstaty křesťanské víry zahrnuje i lidskou dimenzi, byť je pro většinu lidí pouze mediálně zprostředkovaná.

I na tomto poli je totiž prostor pro maličké, kteří mohou odhalit to, co Pán nebe a země skryl před moudrými a chytrými. Apoštolskou exhortací papeže Františka nyní dostávají možnost také ti druzí.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti