Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   13. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

10.8.2014 

Terorismus

Milan Glaser

Co je to terorismus? Kdo a proč jej financuje? Většinová média, která informují o jeho projevech, nenabízejí odpovědi na tyto otázky těm, kdo je hledají. Jako by předpokládala, že o nich netřeba přemýšlet, podobně jako je tomu i s jinými zaběhnutými mediálními slogany, které zasahují signální soustavu člověka, ale jeho rozum ochromují. Termín je odvozen z latinského slova terror čili strach. Ve slovníku cizích slov se lze dovědět, že je to „způsob vlády vymáhající terorem poslušnost“. Dodat lze, že poprvé použili toto označení vůdcové vzešlí z Velké francouzské revoluce a to k pojmenování svého vlastního způsobu vlády. A byli to titíž lidé, kteří hlásali lidská práva a někteří se pak sami stali oběťmi svojí revoluce. Podobně jako komunismus či fašismus je tedy terorismus slovem z čeledi –ismů, tedy jakási ideologická zkratka, která pravdu neoznačuje, nýbrž zastírá. Tento pojem vznikl v protikřesťanském kontextu a v něm byl také od začátku uplatňován.

Proto jsou slovem terorismus označovány jevy, jejichž příčiny i účel jsou zcela odlišné. Atentát na studenty spáchaný jedním z nich a útok na Světové obchodní centrum, byť k oběma došlo ve Spojených státech, neměly zřejmě stejný cíl kromě toho, aby se dostaly do mediálního zpravodajství. Jejich pachatelé, tedy psychicky vyšinutý jedinec a islamističtí fanatici však jistě nebyli vedeni toutéž ideou. Skutečnost, že jim je podsouván společný jmenovatel, nasvědčuje spíše tomu, že do hry vstupuje ještě jiný činitel, totiž ten, kdo pachatele posílá, tedy mandant.

Tak se dostáváme k otázce financování terorismu. Maximum toho, co se lze v médiích dozvědět, je seriózně se tvářící tvrzení, že v pozadí všeho je obchod se zbraněmi. Západnímu člověku to jako vysvětlení obvykle stačí. Krátké zamyšlení však ukáže, že zřejmě nepůjde o obchod nijak výnosný, protože uživatelé oněch zbraní nejsou jejich kupci. Terorismus ve své konkrétní, tedy násilné podobě žije pouze z dotací. A soukromníci, kteří do něho investují, jsou nejspíš jeho ideology a sledují cíle, které nemohou spočívat jenom v ekonomickém zisku.

Na druhé straně však dochází také k tomu, že když dva dělají totéž, není to totéž. A proto fanatik zabíjející civilisty je v New Yorku terorista, zatímco v Sýrii je stoupencem politické opozice, čímž se rozumí demokrat. Sofistikovaná verbální manipulace nabývá kolosálních rozměrů. Kdo jsou vlastně takzvaní separatisté na Ukrajině? Ti, kdo se chtějí odtrhnout od vlivu Ruska, anebo ti, kdo ho chtějí nadále mít za nejbližšího spojence? Civilistům, kteří umírají při výpadech jedněch či druhých žoldáků, je to samozřejmě úplně jedno.

Terorismus vyvolává buď strach anebo vztek. Záleží na kterou stranu se kdo přikloní. Tak tomu ostatně bylo u všech ideologií, jimiž je během posledních dvou tří století sužována lidská rodina.
Pokud člověk svou naději v lepší život vkládá pouze do tohoto světa, vyvolává v něm světové dění a snaha vysvětlovat jej pouze lidsky, jedině strach, popř. zlost. Brát vážně evangelium je však dnes především zapotřebí v souvislosti s globalizací, tj. právě v té oblasti, do které duchovní zesvětštění nechce radostnou zvěst vpustit. Tato hermeticky uzavřená světská spiritualita je dnes největším nepřítelem křesťanství, jak soustavně upozorňuje papež František.

Sebevražedné atentáty tedy nejsou příznakem vzestupu islámu, jak se domnívají ti malověrní, kteří sami islámu ani v nejmenším nehoví, nýbrž právě naopak, jsou známkou jeho krize, ba skomírání. Proto musejí být financovány zvnějšku. Terorismu se zkrátka netřeba bát, ale neobejde se to bez heroismu milosti křesťanské víry.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti